budowa U.S.S. SARATOGA CVA-60 Fly Model Nr.72

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
karas81
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 26 2006, 12:53

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karas81 »

witam

niestety w ostatnie dni nie mogłem popracować przy modelu jak zaplanowałem:( ale coś tam jednak udało się zrobić :)
przybyło trochę drobnych elementów lecz są rozrzucone po całym statku wiec przedstawię tylko te części które są juz ukończone :D
przy zdjęcia tym razem pomógł mi kolega który lepiej sie na tym zna :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony pt sty 11 2008, 0:03 przez karas81, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie:
USS SARATOGA z Fly Model
T-72 z Fly Model
Awatar użytkownika
karas81
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 26 2006, 12:53

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karas81 »

witam
niestety znowu po nieplanowanej przerwie :(

na początku element który miałem dorobić :) i w końcu wyszedł tak ze jestem zadowolony :) ale od początku:
propozycje Highlandera na tą części (z innego modelu + przeróbka) - nawet wyszło lecz efekt mojej pracy mnie nie zadowolił :(

Obrazek

wiec spróbowałem pomysłu robala niby prostszy w teorii okazał się nie do wykonania :( to chyba brak odpowiednich narzędzi :(
więc postanowiłem połączyć te dwa sposoby + moje pierwotne pomysły na ten element i się udało :cool:
nie będę opisywał zdjęcia wszystko wyjaśnią

części + dorobiony z wykałaczki przyrząd
Obrazek

sposób wykonania
Obrazek

zostaje pomalować i gotowe :)


następny element który poprawiłem to (nie mam pewności co do nazwy: "trapy", "schodnie", "schodki")
po lewej z wycinanki po prawej dorobiony - sposób wykonania dokładnie przedstawił Kemot w relacji Biała Aurora - Raport z budowy dokładnie tu http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... &start=160

Obrazek

i już zamocowane (trudno sfotografować)
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony pt sty 11 2008, 0:09 przez karas81, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie:
USS SARATOGA z Fly Model
T-72 z Fly Model
Awatar użytkownika
karas81
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 26 2006, 12:53

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karas81 »

Witam

minęło trochę czasu ale byłem zmuszony zrobić przerwę w pracy nad modelem, ale prace trwają dalej choć bardzo powoli :-?

ostatnio pracuję nad uzbrojeniem lotniskowca tzn. 8 dział MK42
to kilka wybranych fotek jakie znalazłem

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

a tak obecnie wyglądają 4 działka które powstały:
Obrazek

wykonane są tylko z tego co w wycinance było, nie ma tylko przyklejonych części które miały być z tyłu ponieważ na fotkach wygląda to inaczej połowa nie ma nić (jak te które są już wykonane) a druga połowa ma coś w rodzaju skrzynki (później umieszczę fotkę na której to widać), półkule które są widoczne wykonałem z modeliny.
Do dział dodane zostaną jeszcze drobne elementy (drzwiczki, drabinki, radar) które poprawią wygląd i sprawią ze będzie bardziej przypominało działo które jest na fotkach.
Ostatnio zmieniony ndz gru 30 2007, 11:38 przez karas81, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie:
USS SARATOGA z Fly Model
T-72 z Fly Model
Awatar użytkownika
karas81
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 26 2006, 12:53

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karas81 »

tak mniej więcej wygląda działko od tyłu (4 umieszczone skrajnie) na którym widać coś w rodzaju "skrzynki"
Obrazek

a tak prezentują się wszystkie działa
Obrazek
Same działka jak przymierzam do statku wyglądają jak by były w innej skali zrobione bo wydają mi sie za małe, myślę że powinny być większe :roll: i ogólnie dziwnie sie prezentują :-?

trochę poprawione by lepiej się prezentowały
Obrazek
wersja z radarem
Obrazek


Wraz z działami jest powiązany system kierowania ogniem Mk.56 który w modelu został bardzo uproszczony (nie przypomina niczego)
Wygląda on mniej więcej tak
Obrazek
Obrazek

postanowiłem go zrobić od podstaw i wyszło coś takiego
Obrazek
podstawa radaru została całkowicie uproszczona ze względu ze i tak nie będzie za bardzo widoczna :lol:


pod radarem jest jeszcze klatka lub pomost (trudno mi powiedzieć co to jest i do czego służy?) chyba powinno być to coś takiego:
Obrazek

a tu już całość:
Obrazek


Od jakiegoś czasu zastanawiałem sie nad podstawką dla tego modelu i tak postanowiłem wykonać podstawkę która po pierwsze pozwoli bardziej swobodnie i bezpiecznie przenosić statek co nie raz było problemem a po drugie taki rodzaj podstawki bardzo mi się podoba :lol:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

statek nie był sklejany z myślą o takiej podstawce więc w statku musiałem wyciąć otwory na kołki aby statek nie przesuwał się w żadną stronę
Ostatnio zmieniony śr lip 02 2008, 19:36 przez karas81, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie:
USS SARATOGA z Fly Model
T-72 z Fly Model
Awatar użytkownika
karas81
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 26 2006, 12:53

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karas81 »

Oto już zamocowane działka:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tu też chce powiedzieć ze w miejscach gdzie są działka istnieje różnica między modelem a prawdziwym statkiem. Mianowicie w modelu występują oprócz działek różnego typu małe "pudełeczka" których nie ma na prawdziwym statku. Chyba najlepiej pokażą to zdjęcia poniżej:

Obrazek Obrazek
Obrazek

w moim statku część "pudełeczek" była już przyklejona (głównie z jednej strony) więc musiałem poprzyklejać całą resztę.
W budowie:
USS SARATOGA z Fly Model
T-72 z Fly Model
Awatar użytkownika
karas81
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 26 2006, 12:53

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karas81 »

Pora na dźwig
W modelu został on zaprojektowany dość prosto, mniej więcej tak:

Obrazek

Niestety przez to ze został uproszczony, jakoś dziwnie wygląda i w porównaniu z zdjęciami mizernie się prezentuje.
Poniżej daję kilka fotek z różnych okresów i różnych okrętów klasy forrestal:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dźwig postanowiłem wykonać od podstaw samemu tak aby był jak najbardziej zbliżony do tego na zdjęciach.
A to efekt:
Obrazek Obrazek

i zamocowany
Obrazek
W budowie:
USS SARATOGA z Fly Model
T-72 z Fly Model
Awatar użytkownika
karas81
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 26 2006, 12:53

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karas81 »

oto stan obecny
Obrazek
Obrazek
Obrazek

wykonane prawie wszystko oprócz kilku drobnych elementów,
niema jeszcze wyspy którą poprawiam i modernizuję po wypadku jaki miała,
brakuje jeszcze samolotów i ich wyposażenia.

Znalazłem też rysunek ukazujący sylwetki poszczególnych lotniskowców klasy forrestal na którym widać różnice pomiędzy nimi.
Obrazek

można zauważyć ze nasz model odpowiada temu co jest na rysunku. Co świadczy o tym ze model wykonano na podstawie tego co zaprojektowano. Jednak bez problemu można się dopatrzeć różnić między modelem a prawdziwym statkiem - jest tak dla tego ze plany statku ulegały ciągłej zmianie od samego początku ich powstania, w wyniku czego okręt który wszedł do służby różnił się od pierwszych planów.
W budowie:
USS SARATOGA z Fly Model
T-72 z Fly Model
ODPOWIEDZ