*[Relacja/Okręt] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafal N.
Posty: 311
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 16:38
Lokalizacja: Szczecin
x 1
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal N. »

Piterski- ja z wykształcenia politolog, ale Twoja wzmiana o stężeniach krzyżowych, jest kolejną cegiełką zdobytej na tym forum wiedzy... :D
Awatar użytkownika
Rafal N.
Posty: 311
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 16:38
Lokalizacja: Szczecin
x 1
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal N. »

Witam

Więc tak: model jest już skończony, ale nie mogę zrobić finalnej galerii, bez powieszenia bander. Bandery są, ale nie mam zielonego pojęcia, jak przeskalować je do skali 1:100. Wobec tego, wielka prośba do tych, którzy nie są zieloni, tak jak ja. Mój numer GG to: 2546030 lub na priv.

Pozdrawiam

Rafał
Awatar użytkownika
Rafal N.
Posty: 311
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 16:38
Lokalizacja: Szczecin
x 1
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal N. »

Witam

I tak, po prawie 8 miesiącach zmagań z Szerszeniem, budowa dobiegła końca. Zanim zaproszę wszystkich chętnych do końcowej galerii, parę uwag i refleksji...

Przede wszystkim, chciałbym podziękować każdemu, kto choć w niewielkim stopniu przyczynił się do tego, że ten model powstał. Chcę podziękować tym, którzy relację tylko obserwowali oraz tym, którzy brali w niej czynny udział a ich rady i linki pomogły przepchnąć "owada" do samego końca.

Co do moich planów i celów, które umieściłem w pierwszym poście tej, jakże skromnej relacji: udało się!! i jestem z tego powodu ogromnie dumny i zadowolony. Śmiało mogę powiedzieć, że w końcu udało mi się wyjść poza obręb latarni a przede mną otwarte wody i oceany, ale...

Zdaję sobie sprawę, że to dopiero malutki kroczek, nawet nie milowy... Krok dziecka, które weszło w wiek młodzieńczy... Ukończenie modelu zachęca mnie do podjęcia wyzwań bardziej ambitniejszych projektów, jednakże cały czas mam na uwadze błędy jakie popełniłem oraz swoje niedoskonałości i ułomności, które na każdym kroku modelarskiej drogi muszę prostować, naginać i szlifować. Bo tylko trening, świadomość swoich błędów i potknięć, a przede wszystkim cierpliwość i pokora zaprowadzę mnie, może nie na szczyty, może nie na pagórki, ale na pewno dadzą poczucie, że od dzisiaj mogę choć na chwilę dumnie podnieść głowę i powiedzieć, skleiłem! A po chwili, ponownie ją zniżyć i zanurzyć się w świat modelarstwa, którego kto nie liznął, nie zrozumie...

Co do samego modelu: Na pewno nie polecam go tym, którzy dopiero stawiają kroki w modelarstwie. Ze względu na swą wiekowość, pancerny karton i liczne błędy w opracowaniu, wymaga dużej cierpliwości i "przestrzennej wrażliwości". Obserwując nieliczne zdjęcia i plany Szerszenia, model ten może być tylko "bazą wyjściową" do waloryzacji. Ale błędem byłoby, opierać się tylko i wyłącznie na tym, co zawarte w wycinance.

Reasumując: klejenie go nastręczało mi wielu problemów i przyprawiało o nie jeden zawrót głowy, ale z efektu końcowego jestem zadowolony. I niech te zadowolenie, ale nie samouwielbienie, będzie koronacją 8 miesięcy spędzonych na studiowaniu "ddr-owskiego owada"...

Galeria

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

KONIEC
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Poza przezroczystym wiatrochronem przy podstawie wieży model bardzo mi się podoba. Jak na możliwości starej wycinanki wyszedł rewelacyjnie. Wielu modelarzy ma sentyment do starych wycinanek i z pewnością z przyjemnością obserwowało tą relację.

Został ci jeszcze prawie rok na emigracji - jeśli nie zmieniły się plany. Nasuwa się pytanie "What's next?"
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Archer
Posty: 14
Rejestracja: wt sty 15 2008, 0:10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Archer »

A o co chodzi z tym przezroczystym wiatrochronem? Chodzi o ten na pomoście nawigacyjnym? Co z nim jest nie tak, bo nie zauważyłem?
Model rewelacyjny :)
Awatar użytkownika
Rafal N.
Posty: 311
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 16:38
Lokalizacja: Szczecin
x 1
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal N. »

lehcyfer- to przezroczyste coś, to nie wiatrochron, tylko owiewka. Wzorowałem się na tym zdjęciu a i w wycinance istaniała możliwość wykonania tego elementu. Wiatrochronem w tym przypadku jest część 22a- element z przodu nadbudówki, delikatnie wyprofilowany w charakterystyczny łuk.
Archer
Posty: 14
Rejestracja: wt sty 15 2008, 0:10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Archer »

Owiewki na odkrytych pomostach są wykonane zazwyczaj z pleksiglasu i wyglądają dokładnie tak, jak Rafał je wykonał - nie wiem, lehcyferze, o co chodziło (a jeśli chodzi o okrętownictwo, to mam wiadomości z pierwszej ręki (?) - bo ze swojej własnej - ot, po prostu służę w MW.
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Po prostu wydawało mi się że to szkło a w takim razie brakowało mi słupków czy innych elementów ramy. Jak to pleksi i nie ma żadnych wzmocnień to cofam wszelkie zastrzeżenia :D
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Gratuluję ukończenia łódki , prezentuje się znakomicie . Cieszę się także , że wykorzystałeś moją sugestię w budowie masztu , a jaki on jest- każdy widzi . Chyba było warto :cool:
Awatar użytkownika
Rafal N.
Posty: 311
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 16:38
Lokalizacja: Szczecin
x 1
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafal N. »

Grzegorz75- oj było warto, było :D

lehcyfer- pytałeś, co następne?. Niech pozostanie to moją słodką, jak letnie, hiszpańskie wino tajemnicą... Ma to rocznik 1994 i szkoda, że modele, nie są jak wino... Jak wyjdę poza obręb szkieletu, może jakaś relacyjka....
ODPOWIEDZ