*[Galeria/Kolej] Podstawka pod lokomotywę El.200, w skali 1:45

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

*[Galeria/Kolej] Podstawka pod lokomotywę El.200, w skali 1:45

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Witajcie!

Pochwalę się moim ostatnim "dzieckiem". Budowa zajęła mi sporo czasu, ze względu na wielką ilość drobnicy potrzebnej do odwzorowania przytwierdzeń szyn. Minirelację z budowania tej podstawki prowadziłem na czarnym forum http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 29&filtr=0

Oto galeryjka z prac końcowych i uzyskanego efektu. Trakcja zostanie zamontowana, kiedy na szyny wjedzie elektrowóz El.200, bo na razie na jednym słupie to się nie utrzyma.

Obrazek
Obrazek

jeszcze bez trawy

Obrazek
po nocnym zasiewie :-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kilka słów na temat techniki:
- trawka sadzona elektrostatycznie - dlatego tak ładnie stoi
- kamyczki przeskalowane młotkiem z oryginalnych kamieni z torowiska, ziemia to pył powstały podczas owego przeskalowania :-), obie rzeczy klejone na ponal (wikol)
- kałuże z kleju polistyrenowego do modeli plastikowych, wymagają jeszcze trochę pracy, bo klej się mocno kurczy i potrzeba jeszcze ze dwie, trzy warstwy.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ładne tylko tłuczeń chyba zbyt gruby. Czy ten słup jest konstrukcji przedwojennej ? Wydaje mi się że jest bardzo podobny do współczesnych.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

Witam i... dla mnie fajnie to wygląda. Na niektórych zdjęciach faktycznie (tak jak stwierdził przedmówca) tłuczeń wygląda jak bloki skalne.
Osobiście interesuje mnie jak zrobiłeś taką fajną trawkę? No i jeśli jest słup, to gdzie linia energetyczna?
Pozdrawiam i czekam na ewentualną odpowiedź, bo też jestem na etapie podstawki pod OL-kę.
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Z tym tłuczniem macie trochę racji, nie miałem dość drobnego sita i tak wyszło, ale jest całkiem ok, może zbliżenia to trochę wyolbrzymiają.
Przejrzałem w sieci zdjęcia słupów i jest cała masa rodzajów. W każdym razie na podstawie zdjęć przyjąłem, że taki będzie ok. dla lat 30-40, a że podobny do współczesnych, no cóż, widać wielkiego postępu tu nie ma :-)
Kek - jak napisałem trakcja dojdzie jak będzie lokomotywa, wtedy będzie się trzymać na słupie i pantografie, jakbym ją powiesił na jednym tylko słupie, to by mi go ukręciła. Co do trawki, to kiedyś na Konradusie opisałem jak to robię, ale ze względów bezpieczeństwa artykuł zdjęto :lol:
W skrócie powiem, że sadzę trawkę w polu elektrostatycznym ok. 10000V i dlatego ona "stoi". Są specjalne elektrostatyczne sadzarki, ale ja korzystam z generatora WN zrobionego z monitora od komputera. Jak masz pojęcie o prądzie to już Ci to wystarczy, a jak nie, to lepiej sobie odpuść, albo kup jakiegoś gotowca.

Pozdrawiam
Mariusz
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

sorry, dwa razy mi się wysłało
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

mario555 - trochę poszperałem w sieci komputerowej o sieci trakcyjnej i wygląda mi na to, że Twój słup jest słupem sieci skompensowanej a zaraz po wojnie stosowano sieć półskompensowaną (chodzi o kompensację naciągu liny nośnej i tej z prundem). Skoro zaraz po wojnie stosowano półskompensowaną to pewnikiem przed wojną też, no chyba że aktyw PZPR zatwierdził odcięcie się od plugawej przeszłości.

Szczegóły znalazłem tu http://www.trakcja.rail.pl/news.php
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Tempest, masz rację co do sieci półskompensowanej stosowanej przed wojną. Tutaj jest cała gama zdjęć przedwojennych: http://audiovis.nac.gov.pl/ i można tam dostrzec słupy podobne do mojego jak i zupełnie odmienne, więc myślę, że mój jest do przyjęcia, acz nie upieram się przy tym, bo nie jestem fachowcem od kolejnictwa, raczej czerpię radość z budowania modeli :-).

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

mario555 - sam słup jest OK, bardziej chodzi mi o element "trzymający" przewód elektryczny, który w sieci półskompensowanej inaczej wyglądał. Zachowaj ten słup dla jakiegoś powojennego loka i zrób taki przedwojenny. Albo zostaw i przy okazji czegoś powojennego zamień podstawki. Problemem może być jednak znalezienie modelu powojennego elektrowozu w skali 1:45 bo skala ta na razie "umarła", a szkoda.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Podeprę się zdjęciem:
Obrazek
Zdjęcie z Warszawskiego Węzła Kolejowego, rok 1936. Widać, że trakcja jest dwuprzewodowa, a po prawej stronie trochę źle widoczny, ale jednak słup bardzo podobny do mojego :-)
Jakkolwiek by było, słupa przerabiał nie będę, podoba mi się :-)
Znalazłem jeszcze jedno: Obrazek na tym zdjęciu wyraźniej widać, że wysięgnik jest takiej konstrukcji jak u mnie.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

No to już więcej nie będę marudzić :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ