[R] FPSO - Petrojarl Cidade De Rio Das Ostras

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

@bredzio15 - nie uważaj innych za głupszych od Ciebie. Każdy kto spojrzy na Twój model zobaczy to, co forumowicze - czyli brak dbałości o szczegóły. Polecam Ci beżącą w tej chwili relację @niki68. Zobacz co można osiągnąć cierpliwością. Na pewno możesz ten model zrobić lepiej. Nie pali się, poczekamy.
Ja też zaczynając swoją OL-kę myślałem o odwaleniu fuchy, w końcu w domu i tak wszystkim będzie się podobać. Na szczęście zacząłem wstawiać zdjęcia na to forum i szybki zostałem wyprostowany. Model robi się dla SIEBIE, i w taki sposób aby można było spokojnie spać. Tak więc rób wolniej, retuszuj szczegóły, trochę papieru ściernego również nie zaszkodzi. Powodzenia i czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy... ;-)
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam, po tygodniowej przerwie wakacyjnej :D wracam do zabawy z modelem. Tak przemyślałem tą sprawę z retuszem, trochę się pobawiłem pędzelkiem i nawet jestem zadowolony z efektu, nie jest on doskonały ale mnie zadowala. Teraz jestem w momencie oklejania kadłuba burtami - trochę pracy mnie czeka ;] Zdjęcia wstawię po zakończonym etapie czyli jutro może pojutrze.
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam, po tygodniowej przerwie wakacyjnej :D wracam do zabawy z modelem. Tak przemyślałem tą sprawę z retuszem, trochę się pobawiłem pędzelkiem i nawet jestem zadowolony z efektu, nie jest on doskonały ale mnie zadowala. Teraz jestem w momencie oklejania kadłuba burtami - trochę pracy mnie czeka ;] Zdjęcia wstawię po zakończonym etapie czyli jutro może pojutrze.


W pierwszym poście dodałem zdjęcie gotowego modelu, tak by pokazać co mnie czeka :D
SZERYF
Posty: 40
Rejestracja: czw lip 16 2009, 0:08
Lokalizacja: CHORZÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SZERYF »

Wow model jest klasa, trzymam kciuki żebyś go skleił .
OBYM SKLEIŁ BISMARCKA DO KOŃCA KOŃCA
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam po kilku dniach nie pisania na forum mała aktualizacja z dużą liczbą zdjęć.

No więc tak - udało mi się skleić burty, było z nimi dużo zabawy bo nie całkiem chciały pasować do kadłuba. Na zdjęciach są zakreślone miejsca w których coś spaprałem.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Nr. 1 W projekcie nie uwzględniono że tak duża powierzchnia będzie odsłonięta i część wewnętrznej burty musiałem zamalować bo element zakrywający jest za krótki.

Nr. 2 Projektant zapomniał dodać w instrukcji że trzeba wykonać 12 podpór pod ten pokład.

Nr. 3 Pokład z mojej winy jest wyżej niż wycięcia w burtach dotyczy się to obu stron. Miejsce to będzie zasłonięte wyciągarkami systemu pozycjonującego statek nad odwiertem.

Co do bocznych części pokładu rufowego wszystkie elementy zostały wyretuszowane.

ObrazekObrazek

Nadbudówka - jeszcze jest nie skończona, widać nie udolne próby retuszu, w miejscu zakreślonym w dolnej części nadbudówki wylał mi się klej. ;/

A teraz kilka zdjęć całości ;]

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Jak widać statek nabiera kolorków i wyglądu prawdziwego FPSO ;]

Teraz jestem w trakcie kończenia 2 żurawia oraz zabieram się za lądowisko dla helikoptera.
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

Nr. 2 Projektant zapomniał dodać w instrukcji że trzeba wykonać 12 podpór pod ten pokład.
Jeśli projektantem Petrojarla jest Bartosz Czołczyński, to nie pierwszy jego taki grzech - w Pharosie (1:250) również zabrakło informacji o 4 podporach jednego z pokładów. Ale jest to błąd który można wybaczyć ;-) Natomiast twój model wygląda coraz lepiej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam na razie prace w stoczni zostały zatrzymane z powodu braku materiałów oraz specjalizacji technicznych.

Otóż wymyśliłem sobie, że zmodyfikuje model i dodam plątaninę rur przewodów podpór i podestów. Rzecz w tym że projektant wymyślił sobie że podpory między pokładem głównym a modułami rafineryjnymi nie będą wykonane tak jak jest na statku tylko zaślepił to szarymi ścianami z namalowanymi podporami, a ja mam zamiar zrobić to jak w orginale.

Muszę dodać 2 rzędy podwójnych podpór pod przednim modułem a tylny zawiesić na poziomych belkach ( tak wypatrzyłem w materiałach w internecie) no i dodać główny kanał z rurami przechodzący po środku pokładu przez całą długość statku.

Problem w tym że szperałem trochę w internecie i znalazłem jeden filmik i jedno zdjęcie ukazujące rozmieszczenie tych podpór, mało tego w internecie nie ma w ogóle materiałów na temat tego statku ;/

A oto zdjęcie - zakreślone miejsca mają zostać wymienione na podpory.

Obrazek

Mam takie pytanie co sądzicie o tym pomyśle?
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

mało tego w internecie nie ma w ogóle materiałów na temat tego statku
W takim razie na twoim miejscu poważne zastanowiłbym się nad twoim pomysłem modyfikacji modelu. A jeśli już tak bardzo zależy ci na uzyskaniu głębi to wytnij szare pola i od wewnątrz podklej całość ciemnoszarym brystolem. Bo wydaje mi się, że tak daleko posunięta próba waloryzacji położy twój model na łopatki. Szczególnie że jak pisałeś to pierwszy twój poważny projekt. A model wygląda na skomplikowany nawet bez prób waloryzacji.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam, dziś mały update przez nieobecność na forum zdołałem wykończyć nadbudówkę przykleić ją do statku oraz wykonać zapory ogniowe i wywietrzniki przed nadbudówką. Co do waloryzacji - Toff już za późno, zostały poczynione pewne kroki w tą stronę - zakleiłem białe miejsca na pokładzie papierem podobnego koloru zapożyczonego z modelu platformy wiertniczej Bredford Dolphin i na dzień dzisiejszy główny kanał z rurami jest już przyklejony i zabieram się za naklejanie podpór pod moduły rafineryjne.

Kilka zdjęć :

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Jestem pozytywnej myśli chociaż podpór będzie mnóstwo - przedni moduł jest podpierany przez dwa rzędy podwójnych kolumn w kształcie litery N - jest ich aż 14 po każdej stronie. Z tylnym modułem nie powinno być tyle problemów bo są tam dwa olbrzymie pomieszczenia przetwórcze osadzone na grubych belkach w kształcie położonej litery C, będzie ich tylko cztery a reszta to kolumny z orginalnego projektu więc będzie dobrze :D
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam to znowu ja :]

Dziś tylko cztery zdjęcia - skończyłem rurociąg, wszystkie elementy tylnego modułu rafineryjnego już mam skończone teraz głowie się jak tu zrobić podpory pod ten moduł. Zrobiłem taka wersje próbną ale zbytnio nie jestem z niej zadowolony, czegoś w niej brakuje. Dziś rano wysłałem maila do Stoczni Remontowa S.A. o udostępnienie planów tego statku, poczekamy może udostępnią mi ;]

Co do zdjęć są z wczoraj z nocy, w dodatku z dużym pośpiechem robione więc jakość nie jest dobra.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Nom jakoś prace posuwają się do przodu, relacje teraz bedą prowadzone z mniejszą częstotliwością z powodu dużej liczby małych elementów i masy drucików, rurek i patyczków
ODPOWIEDZ