[Relacja] Parowóz OL-49 "Modelik"

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Turecki
Posty: 33
Rejestracja: ndz gru 14 2003, 8:33
Lokalizacja: okol.Redy "213"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Turecki »

Napisz jakie druty Cię interesują,a zobaczę czy mam i postaram się wysłać-choć taki wkład będę miał w to cudeńko.
Hmmm lepiej przyciąć niż dosztukować he he...
Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

Witam ponownie wszystkich w zimny listopadowy wieczór. Ostatnio widzę jakby ożywienie na tym forum. Przybyło kilka nowych twarzy. To dobrze, zawsze jest co ciekawego poczytać i nauczyć się nowinek.

Osobne podziękowania dla @ Tureckiego i @*ROBERTA* - za ofiarowaną mi pomoc. A mówią, że u nas taka znieczulica...

Ostatnio mało zrobiłem, ale to dlatego, że mam dużo pracy i jestem jakiś taki zmęczony. Może to z braku Słońca? Nie mniej skończyłem przewody połączeniowe. Skorzystałem jak zwykle ze zdjęć zamieszczonych na forum przez @Precyzyjnego. To naprawdę skarbnica szczegółów.

Obrazek Obrazek Obrazek

No i wzorzec...

Obrazek

Pozdrawiam i patrzę co by tu jeszcze wykombinować...
Awatar użytkownika
fatal error
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 25 2009, 15:10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fatal error »

Bardzo bardzo eleganckie, przewody wyglądają zupełnie jak oryginały.
Powiedz mi tylko proszę kek, jak uzyskałeś efekt ich "okręcenia"?
Sukcesywnie skręcałeś wąski pasek kartonu, czy raz owinąłeś uprzednio wygięty drut o odpowiedniej średnicy?
Łatwiej kijek pocinkować niż go potem pogrubasić. :]
Na warsztacie: Ol49 i zawsze jakaś drobnica.
Awatar użytkownika
Maverick33
Posty: 420
Rejestracja: śr cze 22 2005, 14:28
Lokalizacja: Opole
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maverick33 »

fatal error - najlepszy efekt wychodzi z husteczki higienicznej - bieżesz pojedyncza warstwe, ucinasz pasek i okręcasz na przewodzie - pozostaje nasączyc lakierem lub klejem
Na warsztacie
Sm48 1:25 - 100-%
Parowóz Ty51 - 60%
Jelcz P662D.43 1:25 - 100%
Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

Witam. @fatal error - dzięki za uznanie.
Przewody zrobiłem tak jak napisał @Maverick33. Wygiąłem odpowiednio drut, a następnie owinąłem cienkim paskiem papieru (na Vicol), potem półmatowy czarny spray. Myślę, że jeszcze lepszy efekt można uzyskać najpierw malując bibułę, a dopiero potem owijając.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

Prace powolutku posuwają się do przodu. Wciąż brak mi jeszcze odpowiednich materiałów. Rury i dodatkowe zawory wykonuję na podstawie zdjęć i wcześniejszych relacji z budowy OL-49.
Trochę mało postępów ale ważne, że coś się dzieje.

Obrazek Obrazek Obrazek

I to tyle z parowozowni. Chciałbym jeszcze podziękować @*Robertowi* - masz u mnie piwo Obrazek ! Z tych najcieńszych arkuszy wychodzą fajne imitacje śrub, i co najważniejsze, nie rozdwaja się! Dzięki.

A teraz z innej beczki. Przeglądając internet natknąłem się na zdjęcia lokomotywy PLANETA. Czy ktoś się orientuje czy był już wydany taki model? Wydaje mi się, że nie. I przy okazji związana z tą lokomotywą prośba. Czy posiada ktoś zdjęcia lub plany PLANETY. Marzy mi się wykonanie tego modelu, a jedyne co posiadam to te dwa zdjęcia:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam wszystkich i do miłego...
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

pierwsze próby szukania w "necie" były zupełnie nie udan, ale proponuję wpisać: "Stephenson, planet".
Kilka przykładów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam nadzieję że troszkę pomogłem. POWODZENIA
jarzyna85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jarzyna85 »

Model został wydany przez wydawnictwo Schreiber-Bogen w skali 1:32. Nietypowa skala i ogólnie raczej niewygórowanych lotów, ale jest :) więcej szczegółów tutaj:
http://www.moduni.com/product_info.php/ ... id/6071554
*ROBERT*
Posty: 71
Rejestracja: wt paź 30 2007, 12:12
Lokalizacja: WARSZAWA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: *ROBERT* »

Witaj
Wypije je za Twoje zdrowie..
Ciesze się, ze powoli znajdujesz zastosowanie preszpanu w modelarstwie...
Nie rozwarstwianie to podstawowa zaleta preszpanu...i oczywiscie brak włosków to druga zaleta...
ten cienki dobrze tnie sie skalpelem i nozyczkami...
Ten o którym piszesz to pewnie 0.2mm.
Nie jest to materiał który zastapi karton, ale jest swietnym uzupełnieniem lub odwrotnie.
Szkoda, ze zapomniano o tym materiale...

Siedze sobie cichutko w ostatnim rzedzie i czekam na dalszy ciąg.
Awatar użytkownika
fatal error
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 25 2009, 15:10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fatal error »

kek pisze: I przy okazji związana z tą lokomotywą prośba. Czy posiada ktoś zdjęcia lub plany PLANETY. Marzy mi się wykonanie tego modelu, a jedyne co posiadam to te dwa zdjęcia:
Może to będzie niewielka pomoc, ale znalazłem ostatnio w empiku książkę-album wydaną nakładem wydawnictwa MUZA SA pt. Encyklopedia Lokomotywy (ISBN: 83-7319-700-1), w której jest pół strony tekstu o PLANECIE i dwa, czy trzy zdjęcia, których nigdzie indziej nie znalazłem. Wprawdzie na empik.com jest niedostępna, ale w salonach poza Łodzią też gdzieś powinna być. Jedyny problem to cena, bo nie sądzę, żebyś chciał wydać prawie 140zł dla 2 zdjęć. ;-) Chyba, że ktoś Ci zrobi prezent pod choinkę. :D Mimo to postaram się znaleźć tę książkę w prywatnych rękach i powalczyć o skan, do czego też pozostałych Forumowiczów zachęcam.

Pozdrawiam, życzę powodzenia i czekam na kolejne detale Oleńki. :)
Łatwiej kijek pocinkować niż go potem pogrubasić. :]
Na warsztacie: Ol49 i zawsze jakaś drobnica.
ODPOWIEDZ