Prawo autorskie pisze:Art. 23.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektonicznourbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
Art. 23[1].
Nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego, a stanowiące integralną i podstawową część procesu technologicznego oraz mające na celu wyłącznie umożliwienie:
1) przekazu utworu w systemie teleinformatycznym pomiędzy osobami trzecimi przez pośrednika lub
2) zgodnego z prawem korzystania z utworu.
Polskie prawo nie precyzuje dokładnie co znaczy "osoby pozostające w związku osobistym, w szczególności [...] stosunku towarzyskiego", a więc wstawienie kawałka książki w "dobrej wierze", w celu pomocy "poniekąd" koledze nie kłóci się bezpośrednio z polskim prawem, bo każdy w/w paragrafy może interpretować na swój sposób.Prawo autorskie pisze:Art. 34.
Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Zetor wstawiając plany na forum nie chciał na pewno w żaden sposób pokrzywdzić autora publikacji.
Tomasz ma również trochę racji z pirackimi programami, ale to tak jakby wstawić AutoCada który ma tylko opcję zaznaczania i żadnej innej.
A więc zakończmy spór i przejdźmy do merytorycznej dyskusji.