[RELACJA] HMB Endeavour - Shipyard

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

jakmiz
Posty: 74
Rejestracja: sob gru 27 2008, 14:56
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jakmiz »

Dobrze idzie - tak trzymaj
Zwodowane: Santa Maria HMS Bounty
w stoczni
HMS Endeavour
lkemot
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 03 2005, 10:42
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lkemot »

Wygląda dobrze.
Staraj się tylko tak okleić model by nie trzeba było go szpachlować po szlifowaniu, bo to jest najgorsza rzecz - tracisz fakturę drewna i drobne szpary między deskami, a w zamian uzyskujesz super laminatowy kadłub współczesnej "wyścigówki".
Awatar użytkownika
slepya
Posty: 37
Rejestracja: sob kwie 15 2006, 23:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: slepya »

Pierwsza połowa kadłuba ukończona :D Przyznam, że jestem zadowolony :mrgreen: Widać na fotce sfalowana balsę, jednak to efekt docisku i trzymania po szlifowaniu powinno być równo i gładko.
Oby tak samo wyszła druga połówka jak tu, ale zostało niewiele bo od linii wodnej w dół, wiec jutro będzie efekt końcowy i zabieram się za poprawkę pokładu.
Obrazek
Obrazek

Wyhoduj własnego chomika i dziel się plikami
_________________________
W stoczni: HM Bark Endeavour
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Tomku, dzięki za podanie tej metody wykonania pokładu. Musze ją przy okazji koniecznie wypróbować.
To co pokazałeś na zdjęciach wygląda wielce obiecująco.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Podobnie jak Piterski dziękuję ci Tomku - dawno temu widziałem to gdzieś ale znikło z mej pamięci - wrzuciłem twój post do worka z technikami :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
slepya
Posty: 37
Rejestracja: sob kwie 15 2006, 23:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: slepya »

Witam ponownie :D
Skończyłem oklejać kadłub wczoraj i dziś okleiłem pierwszy poprawiony pokład. Tym razem fornir bukowy 0,6mm deseczki szer. 3mm. Malowane brzegi pisakiem czarnym, aby imitować szpary między deskami.

Z kadłuba jestem bardzo zadowolony, a pokład w porównaniu do tamtego myślę o niebo lepszy, zupełna różnica, czeka go potem jeszcze lekkie szlifowanie. Dzięki jakmiz za pokłady :D

Kadłub:
ObrazekObrazekObrazek
Pierwszy pokład-środkowy:
Obrazek
Teraz dokończę dwa następne pokłady i zabiorę sie za ich wykończenie oraz będę się szykować na szlif kadłuba, bejcowanie(mahoń) i podkład przed malowaniem. Chcę tez zrobić rufę z tyłu i też pod ornamentami (ta przestrzeń nieoklejona) wykonać całość w balsie - zobaczymy co z tego wyjdzie. Następne wejście relacji po wykonanych pracach w opisie. Pozdrawiam
Obrazek

Wyhoduj własnego chomika i dziel się plikami
_________________________
W stoczni: HM Bark Endeavour
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj.
Kilka słów sprostowania. Czarny pisak na brzegach Twoich desek pokładu nie ma imitować szpar. Wręcz przeciwnie to uszczelnienie pokładu wykonywane z nasączanego sznura i zalane smołą. Pokład wygląda lepiej, ale nie wiem dlaczego pomiędzy otworami luku i zejściówki nie zachowałeś podziału desek, wygląda to dziwnie. Jeżeli już się zdecydowałeś na deskowanie to szkoda że nie sprawdziłeś jak je wykonać. Desek nie układano jak leci lecz w pewien określony wzór, miało to zapewnić dodatkową sztywność jednostce. Przestrzegano tego bardzo rygorystycznie, a wzór zmieniał się z czasem i rozwojem sztuki szkutniczej. Na swoim okręcie powinieneś wykonać "three plank shift" gdzie między połączeniem końców desek są trzy całe deski.

Obrazek

Poniżej zdjęcie z pokładu repliki Endeavour-a jak wygląda uszczelnienie.

Obrazek

Powodzenia w dalszej budowie
Awatar użytkownika
slepya
Posty: 37
Rejestracja: sob kwie 15 2006, 23:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: slepya »

Zatem zrobię poprawkę :) Rozumiem, że ma to być tak, że są 3 deski wolno biegnące, a potem te krótsze? Najlepiej wykonać by to było na podstawie wycinanki. chyba przerysuje całość układu desek na te kartki. Dzięki za poradę i wyjaśnienie, bo nie wiedziałem, że jest to wykonywane według wzorów. Dzięki temu się uczę, bo to mój pierwszy żaglowiec i takie porady sa bardzo cenne.
Dziś przerysuje i zrobię tak jak to jest na arkuszach w zeszycie, bo jak patrzałem na relacjach to większość miała taką przekładankę :D
Obrazek

Wyhoduj własnego chomika i dziel się plikami
_________________________
W stoczni: HM Bark Endeavour
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Wszystkie deski są równej długości (oprócz tych przyciętych na końcówkach) - każda jest po prostu przesunięta do następnej o 1/4 - tak że pomiędzy dwoma łączeniami są trzy pełne deski - pod każdym łączeniem jest spinająca wręgi belka biegnąca w poprzek kadłuba, do której deski są przymocowane.

Unikanie jednej linii łączeń wzmacnia statek i utrudnia jego złamanie się wpół pod naprężeniami związanymi ze wspinaniem się i opadaniem na fale.
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
slepya
Posty: 37
Rejestracja: sob kwie 15 2006, 23:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: slepya »

Już wiem jak i co z deskami. Wykonam wzór kontynentalny. Dzięki Metalmic, Lehcyfer za porady i poświęcony czas. Na początku tak mówiliście, że ciężko było mi zrozumieć. Dopiero po otrzymanym wzorze chmury odeszły i nastała światłość heh :D
Obrazek

Wyhoduj własnego chomika i dziel się plikami
_________________________
W stoczni: HM Bark Endeavour
ODPOWIEDZ