[Relacja] Betjuszka dla Miszy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witam
Nie należy się doszukiwać żadnych cudownych właściwości tektury. Nie pamiętam skąd ją mam, pewnie pochodzi z jakiegoś bloku, notatnika, kalendarza czy pudełka po butach. Mam zwyczaj odkładania takich rzeczy, jeżeli uznam że mogę je kiedyś wykorzystać. Tekturę kupiłem raz wiele lat temu u wyd. Haliński i używam jej do dziś. Owszem różną się one kolorem fakturą i twardością.
Sposób jej formowania przedstawiłem w pierwszym poście. Najpierw jest to skrawanie nożykiem, skalpelem, żyletką jak kto woli w celu nadania jej pożądanego kształtu. Tak jak ma to miejsce w przypadku "dzięciolenia" staram się skrawać tekturę miejsce przy miejscu, milimetr po milimetrze. Gdy uznam, że więcej już z tego nie wyduszę przecieram delikatnie papierem ściernym i gruntuje klejem BCG. Gdy klej wsiąknie w powierzchnie zaczynam wygładzać ją końcówką wiertła czy innego metalowego pręta nadając jej obłości i zagładzając wszelkie ostre krawędzie. Proces nasączania i gładzenia powtarzam w miarę potrzeb aż do osiągnięcia zadowalającego mnie efektu. Nie użyłem kropli toksycznego kleju cyjano-akrylowego. Nie wiem czy technika ta dokładnie tak wygląda gdyż podpatrzyłem ją w relacji Wujka Andrzeja ale się sprawdza jak sądzę.
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Długie tygodnie spędzone w warsztacie naprawczym tchnęły w Betkę nowe siły i chęci do psot i psikusów. Oprócz naprawy dostała także nowe zabawki, które zamontowano w wieży. Możliwości zrobienia demolki wyraźnie wzrosły ku nie ukrywanemu zachwytowi Betki. Niestety czas leciał, intensywny wysiłek zaczął odciskać coraz wyraźniejsze piętno na pancerzu Betki. Z początkiem 1934 roku do jednostki przybył nowy transport. Podekscytowana Betka przywitała eszelony z mieszanymi uczuciami. Od jakiegoś czasu krążyły dziwne plotki o nowych przybyszach… cdn.

Przyszedł czas na nieco trudniejsze elementy. Na pierwszym planie widoczny korpus wałka rozrządu i popychacze oraz zalążek aparatu zapłonowego. Na dalszym planie widoczny fragment instalacji wody chłodzącej cylindry (otoczone są płaszczem).

Obrazek
Obrazek

Przymiarki do całości:
Obrazek
Obrazek

Teraz zacznie się jazda :D
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1103
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 157

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Szacunek. Prawdziwe śliczności.

Wzorowy przykład na to, czemu może służyć Forum - mądre czerpanie z doświadczeń innych uczestników. Myślę, że Wujek jest z Ciebie dumny ;-)
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Robi wrażenie :-)
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

No cóż ... Metalmic .

QŃ mnie do porządku przywołał . Teraz muszę przyznać że jestem z Ciebie bardzo dumny . Mogłem napisać o tym już wcześniej . Nie spodziewałem się kontynuatorów tego sposobu czyli rzeźbienia i głaskania .
Nie pisałem bo jak kogoś pochwaliłem to jego relacja (wielokrotnie się to już zdarzało !) w krótkim czasie umierała ...

Niedyskretne pytanie . Wieża jedynie z armatą ? Te typy lubię najbardziej .
Jeśli pozostaniesz tajemniczy to sobie poczekam .

Wujek .

P.S. Przepraszam że zamilkłem w korespondencji jakiś czas temu . Były kłopoty z doszukaniem się w sobie modelarza .
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Metalmic, dzięki za wyjaśnienia. Trzeba będzie wypróbować tą metodę, bo efekty są świetne.
A idąc za myślą Wujka Andrzeja, moze pokusisz się o wykonanie jakiejś innej wersji BT-2, oprócz standardowej z armatą lub karabinami, tym bardziej, że było tego trochę np.:
- BT-2 D-38 z armatą 76mm
- BT-2 IS ze zmodernizowanym kadłubem
- SBT (czołg mostowy)
- KBT (czołg z instalacją i ''gąsienicami prowadzącymi z faszyny'')
- BT-2 z instalacją do zrzucania faszyny
- BT-2 Pch (czołg z zestawem do broszenia po dnie)

Co prawda były to w większości prototypy, ale myślę, że jest w czym wybierać :)
Awatar użytkownika
gnam
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 16 2008, 20:44

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gnam »

A mi się nie podoba Twój odlew aluminiowy w silniku, chyba był robiony w formie wykładanej żwirem.
Masz tu fotkę jak wygląda silnik z aluminiowym karterem oraz skrzynie biegów.
Obrazek Obrazek.

To nie tank ale równie pancerny pojazd. :lol:
Awatar użytkownika
jacekkarolczak
Posty: 165
Rejestracja: ndz paź 17 2004, 17:09
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacekkarolczak »

Gnam - spokojnie - "efekt żwiru" jak sądzę jest spowodowany niezbyt dobrą farbką w kolorze alu, a raczej jej grubaśnym pigmentem. Podejrzewam o to steel Pactry. Fakt, że ja bym go przemalował choćby Humbrolkiem z serii metalizerów, bo szkoda tracić na wyglądzie. A później będzie już za późno.

3mam kciuki - oby tak dalej. Jacek
Crawling rulez
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Ale przeczytałeś o 300 kg żeliwa ? Co ? gnam ?

Śmiecisz chłopie . Śmiecisz , pokazując pokryty 20-to letnim brudem aluminiowy złom z garażu i stawiając jako wzór malowania świeżutkiego odlewu żeliwnego ...

Wybacz Metalmic za ten wpis . Ale nie spotkałem American La France aluminiowego .
Ostatnio zmieniony czw lut 18 2010, 22:02 przez Wujek Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gnam
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 16 2008, 20:44

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gnam »

Co spokojnie... takie cacko z w takim makijażu! :lol:
Ja stosuję od niedawna inna mieszankę: Pactra A42 jako podkład i A54 gunmetal ( choć on jest troszkę za ciemny).

A białego czy szarego??? Z resztą wycieki mają i nówki maszyny szczególnie w tamtych czasach i tamtym regionie.

Dobra zamykam paszcze... buduj dalej!
ODPOWIEDZ