*[Relacja/Okręt] BISMARCK - A.Haliński. POWRÓT

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Jak uchronić się przed ewent. skutkami 13-stki? :D
Wielu pyta, jak udaje się zachować (na razie) jako taką czystość elementów modelu. Staram się nie dotykać poszyć. Umieszczam elementy, jak jest to tylko możliwe, na podkładkach - począwszy od reflektora, po nadbudówkę (łatwość dostępu i manewrowania całością).
Gdy jest to utrudnione, obwijam daną cześć w „papierowy kokon”. Osłona dodatkowo zabezpiecza przed zabrudzeniem farbą i uszkodzeniami mechanicznymi.
Dla przykładu hangar w trakcie prac - „pancerz” przylepiony taśmą w miejscach niezadrukowanych (stosowałem tę metodę przy kadłubach samolotów). Uwaga, kiedyś, przy innym modelu, nieopatrznie przylepiłem taśmę malarską na nadruk i po kilku dniach przy przy jej usuwaniu, pozostał on na niej na wieki.

(może wiec i dobrze, że nie mam jeszcze wielgaśnego kadłuba, prawda Konanie B. i Zbyszku S?)

Na zdjęciu zabezpieczony model z nieodłącznymi aktorami tego teatrum.

Obrazek

Prace trwają.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 393
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Art pisze:(może wiec i dobrze, że nie mam jeszcze wielgaśnego kadłuba, prawda Konanie B. i Zbyszku S?)
Przy takich technikach zabezpieczeń, jakie stosujesz nie obawiam się o losy kadłuba Twojego modelu, choćby był nie wiem jak duży. :D Że też sam nie wpadłem na pomysł takich "ubranek"... ehhh... :oops:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
Maverick_08
Posty: 7
Rejestracja: ndz maja 16 2010, 13:22
Lokalizacja: Jaworzno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maverick_08 »

Yyy... aaa ... eee ... z podziwu nie wiem co powiedzieć "mógłbym zastąpić Krysię z reklamy" hehehe przepiękny ten Twój Bis :D mistrzostwo !!!
Pozdrawiam (!)
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Poranek, dnia 27 maja 1941 r. ok. godz. 10.35. Jedno z ostatnich zdjęć okrętu przed zatonięciem:

Obrazek

Wracamy do dzisiaj.
Rufowa część nadbudówki dziobowej ukończona (bez relingów i artylerii oraz kilku drobiazgów poszycia).

Obrazek

Obrazek

Trochę trwało, ale to z winy sklepu. Wysłano mnie bowiem (wiadomo kto…) na duże zakupy spożywcze i nie wiem już jak, nagle znalazłem się przed stoiskiem z AGD, a tam mój wzrok utkwił na metalowym sitku do zaparzania herbaty z drobnymi okrągłymi dziurkami.

Gdy całość była ukończona, zerwałem wszystkie trapy i wykonałem je na nowo z owego sitka.

Hangar wodnosamolotów (prawa burta):

Obrazek

Obrazek

Urządzenia do obsługi katapult oraz – widoczny po lewej – zasobnik windy amunicyjnej do działek p.lot.:
Obrazek

Postanowiłem pomęczyć – zainteresowanych – i wskazać, jakie to dziwne dylematy wykonawstwa nierzadko mnie zajmują. Oto jeden z wielu:
Chodzi o ten mały zasobnik z okablowaniem, na narożniku prawego hangaru wodnosamolotów:
Obrazek

Proszę zwrócić uwagę, że na górnym obrzeżu tej półokrągłej części nadbudówki, nie ma sterczących wywietrzników, które natomiast pojawiły się na tym zdjęciu:
Obrazek

Można dostrzec jednocześnie, że na narożu hangaru nie ma już tego zasobnika, a został on prawdopodobnie przeniesiony na boczną ścianę wywietrznika przy hangarze:
Obrazek

Oczywiście sprawa byłaby prosta gdybym wiedział, kiedy zdjęcia te wykonano. W literaturze wskazuje się, że na okręcie przeprowadzane były zmiany i uzupełnienia w wyposażeniu podczas jego zimowego pobytu w stoczni w Hamburgu (XII-40 do III-41). Dokonano wówczas m in. przeróbek i uzupełnień wywietrzników w różnych częściach okrętu. Wtedy zapewne dodano i te wywietrzniki widoczne na fotografii.

Skoro więc na fotografii bez wywietrzników zasobnik ten jest przytwierdzony na narożu hangaru, a na kolejnej fotografii (tej z wywietrznikami), już go nie ma, to właściwe wydaje się umieszczenie go w innym miejscu. Tak też wykonałem (założyłem wykonanie modelu na dzień 27 maja 1941 r.).

Po przeprowadzeniu podobnej analizy, zmieniłem również układ trapów na legarach łodzi komunikacyjnych – część z nich usunąłem.

Te śledztwa fotograficzne - obok wykonawstwa – są bardzo intrygujące i sprawiają mi dużą frajdę.

Do zobaczenia.

PS. Zgodnie ze słusznymi sugestiami, zmieniłem zdjęcia - bez "szarpena".
Ostatnio zmieniony pt maja 28 2010, 12:11 przez Art, łącznie zmieniany 2 razy.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
stary
Posty: 330
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

Te śledztwa fotograficzne - obok wykonawstwa – są bardzo intrygujące i sprawiają mi dużą frajdę.
Te jak je nazwałeś "śledztwa fotograficzne" w połączeniu z mistrzowskim wykonaniem dają naprawdę piorunujący efekt.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Bardzo mocno piorunujący efekt. Drobiazgowość i szczegółowość oddania oryginału w modelu jest niesamowita.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
kolas76
Posty: 5
Rejestracja: sob paź 17 2009, 20:30
Lokalizacja: Szczecinek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kolas76 »

JESTEŚ WIELKI ........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

No tak, Panowie, rzeczywiście ORP PIORUN był pierwszy po latach przerwy i piorunująco się przydał, polecam.
Kolas, wielki to będzie kadłub,
jak go sobie wystrugam ;-) .
Miło, że się podoba. Dzięki za rajcowne pisanki, chociaż jakaś taka dziwna moda panuje na „nielubienie” tej konstrukcji.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Podoba się, podoba i to bardzo.
Precyzją i dbałością o szczegóły powalasz na kolana.
Ale żeby nie było tak słodko... Coś nie tak jest z tymi zdjęciami. Jakaś śnieżyca, czy coś w tym rodzaju. Nie przesadziłeś czasem z wyostrzeniem?
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Laszliku, mnie chodziło o demonstracyjną, wręcz a priori tu i ówdzie słyszalną modę na nielubienie okręciku jako takiego, znaczy Bismarcka oryginalnego. Ale trochę to rozumiem (gusta i już).
Masz rację, posłyszałem o niejakim szarpenie i szarpię za bardzo pewnie. Poprawięsię.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
ODPOWIEDZ