[Galeria] ORP Grom 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

[Galeria] ORP Grom 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Witam wszystkich.

Chciałbym Wam przedstawić galerię polskiego niszczyciela ORP Grom w skali 1:200.

Model został wykonany na podstawie wycinanki wydawnictwa WAK ( ORP Błyskawica 1:200 autor Grzegorz Nowak), przedstawia wygląd, stan techniczny oraz uzbrojenie niszczyciela z 4 maja 1940 roku.
Budowę modelu rozpocząłem we wrześniu 2009r z myślą, że w maju 2010 mija 70 rocznica zatopienia Groma przez niemiecki samolot pod Narwikiem. Niestety niefortunny zbieg okoliczności sprawił ze model udało mi się ukończyć pod koniec lipca br.

Jak już wspomniałem model powstał na podstawie modelu ORP Błyskawica. Najpoważniejszy problem jaki przede mną stał to wymiana burt okrętu tak aby współgrały kolorystycznie z pozostałą częścią wycinanki. Skonsultowałem się z autorem p. Nowakiem i poprosiłem go o udostępnienie mi oryginalnych części modelu. Otrzymane pliki wydrukowałem na papierze barwionym który udostępniła mi firma GPM.
W modelu wykorzystałem elementy wycinane laserowo, wyżej wspomnianej firmy, oraz laserowo wycinane działa bofors 40mm

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

KONIEC
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Bardzo ładny model. Widzę że dodałeś "nieco" elementów uplastyczniających Groma.
Jedyne co mi nie za bardzo podoba to powyginana drabinka na maszcie głównym. Pomyślał bym również nad wymianą obanderowania na znacznie cieńsze.
pzdr
Kemot
Marcys
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 20 2010, 19:22
Lokalizacja: Świętokrzyskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcys »

Witaj ramm !Muszę przyznać że fajnie jest popatrzeć na tak dobrze wykonany model jednego z najpiękniejszych O.R.P.Ale mam uwagi co do malowania(kolor pokładów pod wieżami dział 120 mm,zegarowy wskaźnik na rufowej wieży 120-ek,znaki rozpoznawcze na dachach wież),model Twój porównywałem z barwną sylwetka "Groma" zamieszczoną w modelarstwie okrętowym nr.5 specjalny.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Kemot dziękuje bardzo za komentarz, drabinka no niestety musi być taka pokrzywiona, a bandery faktycznie masz rację wyszły pancerne

Marcys cieszę się z Twojego postu i z przyjemnością na niego odpowiadam. Budując każdy model staram się sugerować w pierwszej kolejności zdjęciami prawdziwej jednostki.
O okrętach typu Grom zgromadziłem pokaźny arsenał zdjęć wirtualnych i tych na papierze. Wszystko to co pojawiło się na modelu ma swoje odzwierciedlenie w historii okrętu. Pojawiło się min. wgniecenie w burtach spowodowane kolizją Groma z holownikiem w 1939, dziura na prawej brucie po przebiciu jej pociskiem 75mm 3 V 40r, maty antypoślizgowe(te brązowe), znaki rozpoznawcze na działach 2 i 3, zmieniłem wygląd GSD itd itd... W tym miejscu wypadałoby podziękować paną Piotrowi "Piterskiemu", A. Ciszewskiemu i M. Twardowskiemu za pomoc.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Gratulacje! Wyszło przepięknie :shock: :D

Masz tam sygnał Papa Mike bo nie widzę?? :razz:
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Panie Bartłomieju poczekajmy z gratulacjami do amerykańskiej odsłony modelu :lol: Niestety nie zrobiłem go ;-)
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Ten model w mojej ocenie jest bardo dobry nawet/zwłaszcza w wymagającym polskim światku modelarskim (mimo że to nie "standard".)

A na "papersach" będziesz bogiem :lol: Może prześcigniesz samego Yu-San?
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Gratuluję. Jedyne co mi się trochę nie podoba to te zardzewiałe burty.
Ostatnio zmieniony pt lip 30 2010, 23:20 przez Tempest, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Marcys
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 20 2010, 19:22
Lokalizacja: Świętokrzyskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcys »

Witaj ramm!Z przyjemnoscią oddaję honor,przyłożyłeś się nie tylko do modelu,ale także do zdobycia informacji na temat "Groma".Dzięki forum ja teraz też wiem więcej(mam nadzieję że nie tylko ja).Temat ten poleciłbym także Panu Grzegorzowi Nowakowi który jest autorem artykułu o "Gromie" i "Błyskawicy" w nr. specjalnych Modelarstwa Okrętowego.Gratuluję modelu i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ