Mi-14 (relacja)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jackmaundrell6
Posty: 9
Rejestracja: śr wrz 16 2009, 21:03
Lokalizacja: Tarnów

Mi-14 (relacja)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jackmaundrell6 »

Witam

Po długiej przerwie odgrzebałem mój stary, zaczęty model Mi-14 i zabrałem siędo dłubaniny. Z grubszych rzeczy do zrobienia pozostała jeszcze belka ogonowa, śmigło ogonowe, wirnik nośny, radar oraz podwozie. Jest to mój pierwszy helikopter więc posłuży jako obiekt testowy :). Wiele elementów odstaje a w niektórych miejscach pojawia się biały kolor albo luka :-?. W związku z tym zastanawiam się nad zaszpachlowaniem i wygładzeniem go papierem ściernym oraz ponownym pomalowaniu (po sklejeniu).

Tutaj nasuwa się pytanie: Jakim sposobem można zakryć elementy modelu tak żeby aerograf nie pokrywał ich i jednocześnie aby to "coś" nie zniszczyło papieru. Czym potraktować model po szpachlowaniu itd tak aby farba rozkładała się równomiernie i nie tworzyła zacieków lub pofałdowań po wyschnięciu?

I wreszcie zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Gutek
Posty: 32
Rejestracja: czw kwie 21 2005, 12:42
Lokalizacja: Andrychów / Liverpool

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gutek »

lol a ja myslalem ze to ja robie kiepskie fotki=))
Awatar użytkownika
Jackmaundrell6
Posty: 9
Rejestracja: śr wrz 16 2009, 21:03
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jackmaundrell6 »

Fakt zdjęcia są złej jakości ale cóż można wymagać od telefonu komórkowego? :)
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Gutek pisze:lol a ja myslalem ze to ja robie kiepskie fotki=))
Okrutny jesteś okrutnie LOL :lol:
Awatar użytkownika
zbigniew
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 02 2010, 18:47
Lokalizacja: solec kujawski

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zbigniew »

Witam.Wszystko ładnie,ale nie widzę imitacji szyb w oknach.Jeżeli chcesz szpachlować i szlifować kadłub to jeżeli nie zabezpieczysz otworów,cały syf będziesz miał w środku kadłuba.Nie do usunięcia.
Awatar użytkownika
Jackmaundrell6
Posty: 9
Rejestracja: śr wrz 16 2009, 21:03
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jackmaundrell6 »

Witam po długiej przerwie spowodowanej przygotowaniami do matury :), tak wygląda model na dzień dzisiejszy:

Obrazek

Jak widać doklejona została belka ogonowa. Teraz pracuję nad wlotami powietrza. Pierwsze próby ze szpachlą wypadły pomyślnie, niestety była to już końcówka, a ja nie zabardzo wiem gdzie mógłbym się zaopatrzyć właśnie w szpachlę akrylową hmm może jakiś sklep budowlany, tylko że tam sprzedają takie rzeczy na kilogramy :)

Zbigniew! Właśnie zastanawiam się z czego wykonać szyby, moim zdaniem nie jest jeszcze za późno na wstawienie ich. Potrzebuję jedynie jakiegoś lepca czy coś czym mógłbym zakleić okna na czas szpachlowania i szlifowania, przydałaby się jeszcze farba albo emalia która możnaby zabezpieczyć papier przed wyginaniem po wyszlifowaniu. Nie mam bladego pojęcia czym potraktować papier :lol: Na dzisiaj to tyle.

Oto reszta fotek:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Ten modelik wg mnie i tak jest na zatracenie więc możesz na nim próbować różnych metod i sposobów a później wziąć się za drugi. Modele kartonowe z nadrukiem powinny być sklejone tak by nie trzeba było używać szpachli - dopuszczalne jest jedynie drobne poprawki malarskie typu retusz itp. Usterzenie jest przyklejone odwrotnie.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

OSTOJA pisze:Ten modelik wg mnie i tak jest na zatracenie. Modele kartonowe z nadrukiem powinny być sklejone tak by nie trzeba było używać szpachli - dopuszczalne jest jedynie drobne poprawki malarskie typu retusz itp. Usterzenie jest przyklejone odwrotnie.
Witaj

Z pierwszym zdaniem zgadzam się w 100 %. Szpachlowanie nie jest środkiem do zakrywania baboli w wycinaniu i klejeniu.

Z drugim bym polemizował, chyba że mówimy o klejeniu w standardzie. Ale o tym dyskusja już była.

Trzecie, to oczywista oczywistość.

Szpachlowanie i malowanie kartonowych modeli lotniczych to moim zdaniem gra nie warta zachodu. Nie odtworzysz linii podziału blach. W obecnym stanie nie nadaje się nawet do szpachlowania. Szyby wkleja się przed złożeniem w całość i maskuje przed szpachlowaniem, malowaniem etc.
Tutaj nasuwa się pytanie: Jakim sposobem można zakryć elementy modelu tak żeby aerograf nie pokrywał ich i jednocześnie aby to "coś" nie zniszczyło papieru. Czym potraktować model po szpachlowaniu itd tak aby farba rozkładała się równomiernie i nie tworzyła zacieków lub pofałdowań po wyschnięciu?
A tego nawet przy maksymalnie dobrej woli nie rozumiem.

Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
ODPOWIEDZ