[R] FPSO - Petrojarl Cidade De Rio Das Ostras

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam, dziś trochę zdjęć oraz gadaniny.

No to zaczynamy - pomysł podpór pod moduł rafineryjny wypalił i pozostałem przy próbnej wersji. Dodałem dodatkową magistrale rurociągową z przyłączami pod zewnętrzny rurociąg ( portowy lub innego statku ). Skończyłem lądowisko dla helikoptera, mam już dość tych kratownic... Tydzień bawiłem się z tym lądowiskiem, wszystko się wyginało odklejało wichrowało przy malowaniu - po prostu koszmar, no ale mam to już z głowy. W tylnym module przykleiłem oraz wyretuszowałem wszystkie pomieszczenia, oraz dokleiłem tylny dźwig do pokładu. Pozostało dokończenie kominów oraz rusztowań pod nie i 56 podpór ( orginalnych z modelu) i będę mógł powiedzieć że tylny moduł jest ukończony ;) Praca idzie bardzo wolno, ta pogoda mnie zabija.

No to zdjęcia :D

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

To chyba wszystko, następna aktualizacja za kilka dni, jak skończę moduł.
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam wszystkich po ponad półtora rocznej przerwie w relacji.

Bez zbędnego gadania przechodzę do samego modelu, w ciągu tej przerwy udało mi się dokończyć tylny moduł rafineryjny, pozostało mi wklejenie kominów, które właśnie kończę malować.

Magistrala główna jest już prawie skończona, w późniejszym czasie zostanie podłączona do "świeczki", którą autor modelu każe wklejać na samym końcu.

Pomiędzy modułami rafineryjnymi powstał dodatkowy rurociąg, który na nieszczęście będzie zasłonięty przez pokład przedniego modułu, ale pozostaje satysfakcja zrobienia takiego elementu.

Przedni moduł to już inna historia, mianowicie autor projektu sugeruje, żeby wykonać zaślepki podpór pomiędzy pokładem głównym a zespołem rafineryjnym, ja wywaliłem to z modelu i na podstawie wyszperanych zdjęć i częściowych domysłów stworzyłem własne podpory.
Wyglądają przepięknie i bez dwóch zdań sądzę, że był to dobry pomysł. Dodam, że są cztery rzędy podpór po czternaście sztuk w każdym, podpory mają od 9 do 17 mm w zależności gdzie są umiejscowione i pod jakim kątem.

Mam nadzieje, że zdjęcia oddają choćby częściowy efekt jaki faktycznie widać na żywo.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam ;]
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Obrazek

Aż się prosi by białe pola w ramieniu dźwigu były usunięte. Całość wygląda wspaniale. Po usunięciu białych pól będzie jeszcze lepiej.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Już jest to zrobione;] Część zdjęć była robiona jakieś 6 miesięcy temu i faktycznie na tamtym etapie tak to wyglądało, wszystko jest już po retuszu a kratownica ramienia dźwigu wymieniona na wycinaną laserem :D
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

bredzio15 pisze:Już jest to zrobione;] Część zdjęć była robiona jakieś 6 miesięcy temu i faktycznie na tamtym etapie tak to wyglądało, wszystko jest już po retuszu a kratownica ramienia dźwigu wymieniona na wycinaną laserem :D
Więc przydałyby się aktualne zdjęcia.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Hej, dziś dorzucam kilka zdjęć ukazujących postęp prac nad FPSO.

Moduł przedni jest już na stałe przyklejony do podpór pod nim na magistrali pojawiło się jeszcze kilka przyłączy i rur ( brak zdjęć ). Od razu mówię, że sam moduł będzie jeszcze retuszowany.

Trochę zabawy było przy jednostce sterującej pompami i innymi urządzeniami na statku, manometry, które zostały doklejone mają mikroskopijną wielkość.

Dźwig przedni jest już w całości zrobiony. Teraz moje pytanie, poniżej na zdjęciach daje do porównania 2 warianty kolorystyczne ramienia tegoż dźwigu, co sądzicie i który będzie lepiej pasował?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak więc do dziś tyle jest zrobione i niestety ale jestem zmuszony znów przerwać relacje i to aż do czerwca. :(
Co do modelu to krytykujcie śmiało wszystkiego wysłucham :D
Bosman
Posty: 121
Rejestracja: śr lip 18 2007, 18:53
Lokalizacja: centralna Polska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bosman »

Nie tak jak ładniej, tylko jak na oryginale, a tam kratownice dźwigów są jednolicie czerwone. Chyba że budujesz swobodną wariację na temat? wtedy możesz nawet w paski gęściej pomalować, ale i musisz wtedy zmienić nazwę. Bo jest to model konkretnego statku w konkretnej konfiguracji z dnia oddania ze stoczni.
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Dla mnie osobiście z punktu widzenia estetyki ładniejszy jest dwukolorowy, natomiast z punktu widzenia dokładności odwzorowania to wiadomo. Sam zdecyduj na czym Ci zależy ;-)

Model prezentuje się wyśmienicie. Gratuluje.
Awatar użytkownika
Constructor
Posty: 147
Rejestracja: czw sty 15 2009, 14:25
Lokalizacja: Świnoujście

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Constructor »

Przy okazji mam pytanie. Czy te modele są dobrej jakości?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
bredzio15
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 20 2008, 0:22
Lokalizacja: gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bredzio15 »

Witam Was :)

Po ponad 3 latach od mojego ostatniego wpisu w tym temacie, powracam z nowościami w moim warsztacie. Opowiem co działo się przez te trzy lata, model był sukcesywnie sklejany aż do dziś. Trwało to bardzo długo a sam jeszcze nie jest w 100% zrobiony. Przez ten czas borykałem się z wieloma problemami od dostępności materiałów, trudu sklejenia elementów aż po chyba największy brak czasu. Przez te trzy lata udało mi się zrobić wiele i część elementów jest w jakiś sposób przeze mnie zwaloryzowana. Różnice wobec oryginalnej wycinanki zaczynają się od masztu dziobowego przez dźwigi, pokład rafinerii aż po nadbudówkę i dźwig HDS na pokładzie rufowym.

Poniżej wrzucam kilkanaście zdjęć, dla mnie model jest spełnieniem młodzieńczych marzeń i mimo, że jest upaćkany farbą i klejem jest dla mnie małym arcydziełem. Czekam na waszą ocenę, wraz z krytyką. Na nią czekam szczególnie :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W razie jakichś pytań albo prośby o zdjęcia, pisać a odpowiem.

Pozdrawiam, Przemek.
ODPOWIEDZ