[Relacja] Francuski niszczyciel Le Terrible - MM9/1985

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

fursant
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 05 2011, 0:02
Lokalizacja: Słupsk

[Relacja] Francuski niszczyciel Le Terrible - MM9/1985

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fursant »

Witam!Postanowiłem wrócić do modelarstwa kartonowego...
Jestem nowy na forum, doświadczenie w modelarstwie mam podstawowe.. bardzo podstawowe można by rzec..skleiłem z 10lat temu pancernika Potiomkina, bombowiec Łoś, myśliwiec Thunderbolt .. niestety potem przyszło małżeństwo,rodzina, dziecko i modele zginęły w boju :( w międzyczasie powstał samolot Arado...
10 lat temu modelarstwem kartonowym zaraził mnie ojciec przyjaciela od którego dostałem kilka starych modeli min. Le Terrible który mam zamiar sklejać..
Ostatnio zmieniony czw sty 27 2011, 0:11 przez fursant, łącznie zmieniany 1 raz.
fursant
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 05 2011, 0:02
Lokalizacja: Słupsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fursant »

wręgi podkleiłem,wycinam.. ale jako że mam pewne obawy co do jakości papieru, właściwie jego wieku, przypatrując się na inne relacje wyczytałem o zabezpieczeniu - impregnacji papieru.. myślę że tak starej wycinance przydałoby się zabezpieczenie więc zapytuję czym i jak to powinienem zrobić.. z góry dziękuję oraz zadam jeszcze jedno pytanie a mianowicie kleju Butapren.. wszystkie dotychczasowe modele kleiłem wikolem ale naczytałem się wiele dobrego o butaprenie więc zapytam również przed przystąpieniem do pracy czy to dobry pomysł..
Gromek
Posty: 41
Rejestracja: czw gru 23 2010, 18:08
Lokalizacja: Mrągowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gromek »

Witamy ponownie wśród "kartonowej braci" :razz:
Co do modelu? Miałem okazję go kleić;gdzieś tak ok.98 roku.
Model choć wiekowy,budowało się miło i bez zbytnich trudności.
Co do kartonu,to fakt,przydałoby się go czymś zaimpregnować- do takich wycinanek ja stosuję lakier w spreyu.Dobrze sprawdza się lakier mojej żony :lol:
Ważne żeby nie dać tego za dużo.
Pozdrawiam i życzę udanego budowania
Klasa:Modelarz
Skill:okrętowiec
Level:1 (przedszkole modelarskie)
Ukończone HMS Penelope ORP Błyskawica(1:200) ORP Garland (1:400)

--------
W stoczni: przebudowa ;)
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

fursant pisze:- impregnacji papieru.. myślę że tak starej wycinance przydałoby się zabezpieczenie więc zapytuję czym i jak to powinienem zrobić.. z góry dziękuję oraz zadam jeszcze jedno pytanie a mianowicie kleju Butapren..
Karton wycinanki impregnuję Caponem obustronnie prosto z puszki najzwyklejszym pędzlem. Kleję klejem Szewskim, Klejem do Obuwia, UHU hart. Ostatnio próbuję BCG ale jest to klej dla cierpliwych i na bazie wody tak jak Wikol. Wszystkie kleje stosowane przeze mnie są bezbarwne i nie brudzą tak jak Butapren. Dobrze byłoby gdybyś wzorem innych relacji i zgodnie z regulaminem forum pokazał parę zdjęć z dotychczasowych wykonanych prac.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Widzę, że kolega ma podobna sytuację do mnie. Ja także niedawno wróciłem po długiej przerwie ;-)

Co do impregnacji tu jest ciekawy artykuł:

kb.php?mode=article&k=2

Sam z tej techniki korzystam.

Polecam pobrać i przeczytać artykuł (poradnik) Jana Kołodzieja na tym forum, jest tu:

kb.php?mode=article&k=16

Naprawdę bardzo pomocny, dzięki niemu dowiedziałem się mnóstwa potrzebnych rzeczy.

Co do kleju. Ja osobiście stosuję BCG do wszystkiego i czasem cyjanoakrylowy (Kropelka lub SuperGlue), jednak do podklejania wręg klejem BCG trzeba trochę doświadczenia. Jedni polecają Butapren inni z kolei ponoć bardzo dobry RED Q7620.
Gromek
Posty: 41
Rejestracja: czw gru 23 2010, 18:08
Lokalizacja: Mrągowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gromek »

Gwoli używania klejów wszelakich:
Ja zaczynałem od wikolu.To były zamierzchłe czasy. Teraz stosuję klej szewski,który jest prawie tak samo dobry jak 'budzio',a przysparza mniej kłopotów.
Gdy kleję szkielet modelu-w zasadzie tylko tu- używam kleju "RAKOLL" - jako były stolarz, mam o nim dobre pojęcie. Niby wikolo-podobny,lecz o lepszych właściwościach.Proponuję przetestować

A tak,żeby nie było nic o modelu- proponuję dokonać pomiarów sklejownego szkieletu- pamiętam ,że mi rufa 'uciekła',tzn, miałem dłuższy pokład rufowy,niż szkielet. Może to była moja wina,może ten model tak ma.
Czekam zatem na 1 fotki rzeczonego "destrojera" :)
random_user
Posty: 14
Rejestracja: sob lis 27 2010, 5:12

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: random_user »

Kolega będzie kleił co ja zamierzam. Na razie muszę odwiedzić jeszcze jeden sklep, tam podobno jest do sprzedania egzemplarz Le Terrible'a. Problem w tym, że to w Darłowie. Autor relacji ze Słupska to się orientuje cóż to za aglomeracja na wybrzeżu. Człowiek miał stos MM i oddał do antykwariatu a teraz by się przydało:neutral:.
Niemniej będę śledził ten temat z uwagą. Kwestia jaki klej użyć też ciekawa, ale każdy ma inne zdanie, ilu ludzi tyle opinii. Pewnie skończy się w oparach Butaprenu.
Przeglądałem tematy yachcik2'a i chyba wycinankę potraktuję podobnie. Najpierw się przy Terrible'u naświetlę, przeskaluję na A3 i może dostanę olśnienia co dalej.
Czekamy na materiał fotograficzny.
fursant
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 05 2011, 0:02
Lokalizacja: Słupsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fursant »

Tak,tak Darłowo to mała,miejscowość żyjąca tylko w sezonie letnim 50km od Słupska.. na wszystkich oczekujących pierwszych zdjęć.. w weekend się zacznie właściwa relacja :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Będzie coś z tego, czy tylko chciałes się zapytać?
Może [Relacja] w tytule to trochę za dużo powiedziane co?
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Nie czepiaj się - to [Relacja] z wewnętrznych rozterek nt modelu.
ODPOWIEDZ