Sd. Kfz. 138 Marder III, UM, skala 1:72

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grzesioj
Posty: 19
Rejestracja: śr sty 12 2011, 9:15

Sd. Kfz. 138 Marder III, UM, skala 1:72

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzesioj »

Jak w temacie, czyli Sd. Kfz. 138 Marder III, UM, skala 1:72. Model wykonany około pół roku temu, tradycyjnie jak dla mnie, malowany w całości przy pomocy pędzla farbami olejnymi Humbrola (jako podkład i brudzenie) oraz akrylami Pactry. Sam model był dość trudny do wykonania, ze względu na swój rozmiar, konstrukcję pierwowzoru oraz konstrukcję modelu. W modelu brak jest jakichkolwiek elementów ustalających, no, może za wyjątkiem dna i tyłu kadłuba i wszystko trzeba kleić na wyczucie, tu i ówdzie coś podpiłowując. Elementy nie zawsze do siebie pasują (np. elementy podtrzymujące lufę - są po prostu za duże, poprzez co lufa zadarta jest nieco do góry), choć ich wzajemne połączenia nie wymagają w zasadzie szpachlowania, lecz jedynie obróbki pilnikiem. Nie można oczywiście tego powiedzieć o tradycyjnych, potężnych zapadliskach tworzywa, które są na najmniejszych nawet elementach. Na podstawie tego, jak również już sklejonych modeli mogę stwierdzić, że między bajki można wsadzić opowieści o jakiejś przysłowiowej kruchości tworzywa, z którego UM produkuje swe dzieła. Owszem, nie nadaje się ono do wyginania, ale bez przesady, nie rozpada się w rękach.
Co do kalkomanii na modelu - też tradycja. Bardzo kruche, choć dosyć dobrze się nakładające na gładką powierzchnię, no i dość grube - widać je niestety po nałożeniu. Co do tej konkretnie wybranej przez mnie - wydaje mi się cokolwiek za duża, choć przyznam szczerze, sądzę to tylko po rysunku z pewnej książki, bo zdjęć pierwowzoru nie widziałem, modele wykonane zaś przez innych modelarzy to istny festiwal położeń napisu "Paula" oraz kolorów i rodzajów kamuflażu.

Nic, myślę, że dość słów, czas na zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz trochę zbliżeń z powiększeniem cyfrowym, zatem jakość zdjęć znacznie gorsza:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec - szokujące porównanie:

Obrazek

pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Sam model był dość trudny do wykonania, ze względu na swój rozmiar,
Sam dłubię ostatnio trochę w tej skali więc wiem coś o tym :D

Fajny model. Te rdzawe obicia farby wyglądają nieźle. Czy są malowane pędzlem czy wykonałeś je w jakiś inny sposób :?:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
grzesioj
Posty: 19
Rejestracja: śr sty 12 2011, 9:15

Re: Sd. Kfz. 138 Marder III, UM, skala 1:72

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzesioj »

grzesioj pisze:Model wykonany około pół roku temu, tradycyjnie jak dla mnie, malowany w całości przy pomocy pędzla farbami olejnymi Humbrola (jako podkład i brudzenie) oraz akrylami Pactry.
:D . Wszystko napisane.

pozdrawiam
Grzesiek
ODPOWIEDZ