MM King George V 1986 zmiana na Prince of Wales

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
okram12
Posty: 82
Rejestracja: pt lis 26 2010, 10:42
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: okram12 »

Prace ruszyły zgodnie z planem 1 stycznia 2011 roku, czyli 74 lata po postawieniu stępki w realu. Szkielet wycięty i złożony do kupy. I teraz proces klejenia. Karton na który nakleiłem części okazał się marnej jakości. Tak więc zacząłem wycinać dodatkowe elementy z innego kartonu i podklejać po obu stronach stępki jak też i elementu wzdłuż stępki.(nie wiem jak fachowo to się nazywa. Nie podklejam tylko wręg one bo będę wypełniał między wręgami szkielet balsą, coś takiego jak tutaj:
http://koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=44586

Oto szkielet:
Obrazek

Po złożeniu trochę się skręca, mam jednak nadzieję że zniweluje to jak skończę podklejać całość.
okram12
Posty: 82
Rejestracja: pt lis 26 2010, 10:42
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: okram12 »

Prace powoli do przodu. Szkielet został sklejony i wzmocniony wklejkami z kartonu. Podczas wklejana wzmocnień wstawiłem w stocznie by go wyprostować. Teraz przyszedł czas na wypełnieni szkieletu. Metoda jest dziwna i nowa, ale może się sprawdzi. Ma ona na celu Wypełnienie przestrzeni i usztywnienie szkieletu oraz wyprostowanie go do końca.
Oto parę zdjęć.

Obrazek

Obrazek
okram12
Posty: 82
Rejestracja: pt lis 26 2010, 10:42
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: okram12 »

Prace powoli, ale do przodu.
Szkielet wypełniony balsą i oszlifowany.
Obrazek
Obrazek

Teraz tylko nie wiem co dalej czy szpachlować czy od razu oklejać. Tutaj tez mam dylemat czy użyć kartonu czy może polistyrenów.
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Jeżeli chcesz malować to szpachlowanie jest konieczne a jeżeli oklejać to szpachlowanie wg mnie nie jest konieczne, chyba że są spore ubytki w ogólnej geometrii k-ba.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

okram12 pisze: Szkielet wypełniony balsą i oszlifowany.
Możesz zdradzić gdzie i za ile nabywa się takie klocki blasy? To jest ta twardsza, czy stosujesz miękką?

Wygląda profesjonalnie.
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

strk pisze:Możesz zdradzić gdzie i za ile nabywa się takie klocki blasy?
Wg mnie to nie są klocki tylko deseczki o grubości około 2 mm. Takie podposzycie tylko z balsy a nie z tektury - łatwiej się obrabia i szlifuje.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

OSTOJA pisze:
strk pisze:Możesz zdradzić gdzie i za ile nabywa się takie klocki blasy?
Wg mnie to nie są klocki tylko deseczki o grubości około 2 mm. Takie podposzycie tylko z balsy a nie z tektury - łatwiej się obrabia i szlifuje.

Aaa racja. Nie przyjrzałem się dokładnie. W takim razie pytanie nie było.
okram12
Posty: 82
Rejestracja: pt lis 26 2010, 10:42
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: okram12 »

Tak właśnie wykonałem to coś. Czyli deska balsy 3 mm. Niestety zrąbałem pokład gdzies popełniłem błąd z wręgami i teraz wyszła lipa. Zobaczę czy dam rade to zniwelować. Mam do Was pytanko
chce zrobić krycie kadłuba imitujące blachy. Boki mam ale jak były kładzione na spodzie kadłuba. Sprawdziłem parę publikacji i nie ma takich materiałów. Może jednak ktoś z Was posiada jakiś schemat takiego poszycia. Z góry dziękuje.
okram12
Posty: 82
Rejestracja: pt lis 26 2010, 10:42
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: okram12 »

Zacząłem oklejać kadłub paskami z polistyrenu (Hips) do tego celu użyłem kleju poliuretanowego (szewski) no i po wekendzie (model robię poza domem) okazało się że w polistyrenie są wżery (((. Wiedziałem, że klej będzie oddziaływał na polistyren ale żeby robił wżery w paskach o grubości 0,75 mm. Nie ma tego dużo i da się to zaszpachlować i jeśli to możliwe chciałbym uniknąć kolejnych takich niespodzianek. Więc może macie sugestie jaki klej ogólnie dostępny się nadaje do tego celu ? Jaki klej stosujecie sami ?
Dobrze by było gdyby był to klej dający bezbarwną spoinę.
Awatar użytkownika
tomo11
Posty: 578
Rejestracja: pt sty 07 2005, 16:23
Lokalizacja: CHORZÓW
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tomo11 »

Ja do budowy lokomotywy w polistyrenie także HIPS używam zwykłego kleju szybko schnącego typu kropelka.
Skończone- SU45, Jelcz Vecto, ET22, Neoplan CITYLINER N 1216 HD, Lokomotywa SP45, Ghostbusters ECTO-1A
ODPOWIEDZ