[Relacja / Galeria] HMS Onslow 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Kojak
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 23 2011, 19:11
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kojak »

Nieźle to wygląda, a torpedy groźne!
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Adrian(a-graph) pisze:Na weekend napisze wiecej o tym modelu i tych lodziach...tam trzzeba troche poprawek niestety...wtedy nie mialem wiedzy jaka mam dzis i pare detali nalezy skorygowac...........
Kolega Adrian informował, że można kilka detali skorygować, niestety na nic konkretnego nie wskazał. Przeszukiwanie znanych mi archiwów zajęło sporo czasu. Udało się! Znalazłem dość wartościowe zdjęcia dobrej jakości datowane na grudzień 1942 roku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Od razu zabrałem się za ich analizowanie. Zauważyłem że pod masztem jest coś w rodzaju dodatkowej nadbudówki, której w opracowaniu nie ma.
Obrazek

Kolejną rzeczą jest fakt że pod łodzią na prawej burcie jest zakryta pokrowcem biała łódka. Niestety nie widzę czy na lewej burcie jest podobna, rozbryzg wody zasłonił to miejsce.

Na maszcie nie ma prostokątnej anteny, która jest w opracowaniu Adriana.

Wszystkie pontony stojące są jasne, opracowanie sugeruje że jeden ponton jest czarny.

Mechanizm armat jest zasłonięty pokrowcem, też tak zrobię.

Nie wiem czy Adrian o tym pisał ale na lewej burcie wisi na żurawikach inny typ łodzi motorowej.

No niestety reflektor jest odsłonięty, mój błąd.

W dalszym klejeniu bardzo przydatne będzie to, moim zdaniem świetne zdjęcie HMS Obdurate, na którym wyraźnie widać pewne szczegóły jak np winda kotwiczna na dziobie (moją już niestety nie poprawię).
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Pojedyncze Orlikony kal. 20mm.
Obrazek Obrazek Obrazek

:arrow: Edycja: Przyszłych ewentualnych skryto-sklejaczo-waloryzatorów chciałbym prosić o niepowtarzanie tego sposobu na wykonanie luf, który zastosowałem w tym poście. Chodzi mi o ten miedziany drut, którym byle jak owinąłem lufy. Robiąc tak możecie przyprawić o zawał serca niektórych kolegów. (:haha::haha::haha:) :cool:

Dorobiłem ster (koło sterowe?) kompas i dwa walce, które znajdują sie przy reflektorze.
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz mar 06 2011, 11:52 przez ramm, łącznie zmieniany 3 razy.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Raven666
Posty: 33
Rejestracja: sob cze 27 2009, 23:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Raven666 »

Ciekawe zastosowanie gumy do żucia :)
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości...
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2306
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Święte słowa MŁODY :haha:
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Adrian(a-graph)
Posty: 81
Rejestracja: pn lip 26 2004, 19:26
Lokalizacja: Glasgow,UK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adrian(a-graph) »

Odpowiadajac na te kilka pytan...Model zrobilem na podstawie planow z Sambrook Marine,Plany A&A.Kawalek skanu wrzucam ponizej.
Obrazek
Wtedy bylo to jedyne zrodlo planow do tego niszczyciela.Zdjec w internecie to moze bylo tak ze 3-4 maksymalnie.7 lat temu kiedy powstawal model internet nie zawieral jeszcze tyle zrodel.Nie posiadalem rowniez mozliwosci zakupu ksiazki Ravena o niszczycielach typu O-Z class....czesciowe skany udalo mi sie uzyskac dopiero po skonczeniu modelu.Ale do rzeczy

Jak widac model jest dokladnie taki sam jak te plany.Radar typu 286P prostokatny mial przez wiekszosc 1942 roku az do poznego lata kiedy zainstalowano radar typ 291 (czyli taki maly "x").Ramm,sam zobacz jak wygladaja lodzie ktore sa w wycinance wzgledem tego planu.No sa takie jak je narysowano....dosc nieprecyzyjne ale takie same.Co do pytania czy dodatkowa lodz jest na lewej burcie to zareczam ci ze nie ma,widac to na fotkach z 1943 roku.Lodz zainstalowana na lewej burcie to 25-stopowa lodz motorowa-klasyczna lodz na okretach.Na fotkach ktore znalazles jest podobnie jak w przypadku dinghy motorowej -dosc dziwna bo pozbawiona "bud"...zreszta sam przypatrz sie na ksztalt kadluba tejze lodzi...Co do pytania o dodatkowa nadbudowke to logicznie idac tropem mozna stwierdzic ze zainstalowana ja w czasie remontu poznym sierpniem 1942 roku...byc moze wiaze sie to z instalacja nowego radaru,ktora wymagala dodatkowego pomieszczenia operatora tegoz radaru,aczkolwiek operator radaru na typie niszczycieli O class byl dokladnie jedna kondygnacje nizej....w wersji oryginalnej rzecz jasna ....Podobna sprawa miala sie np.na niszczycielu Oribi gdzie kiedy nosil radar typ 286P nie mial zadnych dodatkowych pomieszczen/nadbudowek z tylu nadbudowki pomostu.Kiedy pojawil sie radar typ 291 pojawila sie i nadbudowka.Jako ciekawostke dodam ze po kolejnym remoncie po grudniu 1942 kiedy zainstalowano maszt kratownicowy i kolejny raz zmieniono radar owa nadbudowka zniknela.........i na fotkach z 1943 roku Onslow jej nie ma....Rozumiem ze budujesz model dokladnie na najciekawszy okres czyli Bitwe kolo Wyspy Niedzwiedziej a wiec na grudzien 1942 gdzie jak sam zauwazyles doszlo kilka kolejnych malych zmian wzgledem tego co ja zawarlem w wycinance.

Piszac ze kilka detali mozna poprawic glownie chodzilo mi o to co mozna wiecej wyciagnac z tych fotek ktore wrzucilem wczesniej.Oprocz tego mozna znacznie upiekszyc wyglad stanowsik obserwacyjnych ktore sa uproszczone.Dzis kiedy mam nieco wiecej planow do tych niszczycieli moge dodac ze przednia czesc pomostu przed przegroda byla zwyczajnie deskowana wzdluznie a nie jak w modelu ciemnozielona.To chyba na tyle dzisiaj w tym temacie.A co do stojacych tratew to jedna byla ciemnoszara bo podchodzila pod kolor kamuflazu aczkolwiek z tych znacznie lepszych fotografii widac ze linia podzialu przechodzila przez ta tratwe na prawej burcie tak wiec mozesz kawalek pomalowac na bialo i bedzie OK.
Royal Navy first
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Aha..... Ten post naświetlił mi sprawę dodatkowej nadbudówki. A już się bałem że będę musiał improwizować i wymyślać jakieś science-ficton.

Co do malowania okrętu, nie będziemy tutaj świrować w końcu model kartonowy to ma być. Dodam tylko, że mam wyrobione pewne zdanie na ten temat.

Lewo burtową łódź zatopiłem, nie będzie jej na modelu.

HMS Onslow, o ile się nie mylę, to Twój trzeci RN destroyer. W porównując go z najnowszym dziełem pt. "RN destroyers cz.4-HMS "Lance" " dostrzega się ogromy postęp w projektowaniu. Ilość szczegółów i ich odwzorowanie stoi na wysokim poziomie. Poczyniłeś duży krok na przód.
Dla mnie number one wśród projektantów. Sorry strk spadasz na drugie.:lol:

P.S. Dwa pytania: 1. Czy zaprojektujesz jakiś okret pływający pod polską banderą? 2. Czy poza destroyerami doczekam się czegoś większego (na początek może jakiś lekki krążownik najlepiej typu D )? :cool:
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Adrian(a-graph)
Posty: 81
Rejestracja: pn lip 26 2004, 19:26
Lokalizacja: Glasgow,UK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adrian(a-graph) »

Ramm,nie przesadzalbym z tym wielkim postepem.Lance to tez stary model siegajacy 2004 wiec to jeszcze nie to co chcialbym osiagnac.Natomiast co do kolejnych projektow to oczywiscie beda i polskie i wieksze ryby.W zasadzie to juz sie odbywa tylko ciagle jakos nie moge wpasc w rytm projektowania...
Royal Navy first
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

ramm pisze: Dla mnie number one wśród projektantów. Sorry strk spadasz na drugie.:lol:

A będzie jeszcze gorzej, bo (mam nadzieję) że Jastrząb to ostatni ze "staroci" zbudowany w mojej stoczni. W końcu będę mógł się zająć tym co lubię najbardziej...
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Tak. To nam wskazuje na to, że życie stawia przed nami ciągle coś nowego. I to jest raz! A po drugie, musimy mieć jednak różne warianty. I to jest dwa! I dlatego... proponuję wariant następujący:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... pierce.jpg
☠Rock Honor Ojczyzna☠
ODPOWIEDZ