[Relacja] Coś na kształt TKi3 - projekt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Eee, ja tu zaglądam ale aktualizacje są wg mnie zbyt rzadkie. Na kolejnictwie się nie znam, wydaje mi się, że cały korpus silnika jest zbyt nisko wklejony lub jakieś błędy wymiarowe się nałożyły "na siebie". Powodzenia i podglądam dalej.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

niki68: może i mało osób coś pisze, ale za to jakie ;) zresztą nie o to chodzi - najpierw były święta a potem na pewien czas mnie coś zupełnie innego wchłoneło na chwile. Owszem, na dławicy trzona mam wystarczająco luzu, żeby nie martwić się że się tam coś zatnie - właściwą średnicę ma tylko ostatni, widoczny jej element, dalej otwór ma średnice o prawie 2mm większą od trzona.
Co do malowania... pędzel, o zgrozo w niektórych miejscach przed malowaniem permanent czarny, czarny matowy spray i czasem aero zasilane z agregatu z lodówki przez butelke pet, ciśnienie 2.5-3atm ;).

OSTOJA: Spróbuje częściej ;) Akurat najbardziej podejrzana jest sama prowadnica - że ma za słabe wygięcie tyłu w góre. Prawdopodobnie musiała mi się gdzieś przy projekcie jej wysokość walnąć, bo akurat ten element odtwarzałem, natomiast korpus i ostoja są wprost z dokumentacji. Swoją drogą dość wredny element do rozwiniącia na papier...
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

uboottd pisze:Prawdopodobnie musiała mi się gdzieś przy projekcie jej wysokość walnąć, bo akurat ten element odtwarzałem, natomiast korpus i ostoja są wprost z dokumentacji. Swoją drogą dość wredny element do rozwiniącia na papier...
Trzeba mieć fantazję :D a najlepiej fantazję i pieniądze.
Przy takiej szczegółowości, proponuję ci Tomek, jakimś brązem pomalować panewki na wiązarach i przy korbowodach.
Ja przy "oelce" zastosowałem farbę Mr.METAL COLOR "Brass" 219. Jest piękna. Po przeschnięciu wypędzelkować, wypolaerować i pociągnąć wash-em. I wygląda jak prawdziwy metal :)
Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Na zdjęciu zamieszczonym na stronie serwisu World Rail Photo

Obrazek

pokazany jest parowóz, którego model Uboottd skleja.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Piękne zdjęcie, pewnie zrobione z nastawni. Szkoda, że Wolsztyn się kończy :cry:
Należy dodać, że to jest ten z pierwszego planu i, że jest prywatną własnością. Obecnie jest w Jarocinie i czeka na NG.
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

Re: [Relacja] Coś na kształt TKi3 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

No, czas na kolejną aktualizację.

Tym razem skupiłem się na wyposażeniu "powtarzalnym" na większości parowozów, jednocześnie określające przynależność maszyny...
Czyli sprężarka, turbogenerator i "garnki":
Obrazek Obrazek Obrazek
Sprężarka jest już zamocowana, pociągnięta też już jest jedna z kilku dochodzących do niej rur, turbogenerator i reflektory tylko położone. Zamglenie reflektorów wynika z faktu, iż nie odklejona jest taśma zabezpieczająca przed pomalowaniem "szyby".

Tym razem też fotka z bardziej "ludzkiej" perspektywy :D
Obrazek

No i dla uspokojenia - udało mi się dość wyrównać prowadnicę krzyżulca, choć stawiała dość mocny opór.
Obrazek

PS. Doszedłem do kilku "modelarskich" definicji... podłoga - samoczynnie działający tymczasowy magazyn części szczególnie drobnych; klej typu kropelka - szczytowe osiągnięcie przemysłu chemicznego w dziedzinie trwałego łączenia detali modelu i palców rąk; szybkoobrotowa szlifierka - praktyczne urządzenie do usuwania nadmiaru naskórka z detali z poprzedniej definicji ;-)
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj

Sprężarka cacy, choć to zapewne nie jej ostateczny wygląd - szczególnie pod względem malarskim. Prowadnica krzyżulca wyrównana "dość", chociaż prawa na zdjęciu jest jeszcze troszkę wyżej z prawej strony (może fotka przekłamuje). No, ale tych kuleczek w lampach to kolega Mariusz Ci nie odpuści :D :D :D No i wszystko zaczyna nabierać pięknego kształtu.

Kibicuję dalej i pozdrawiam.
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Tomek a kręci się to "to" ;-)
Wysłałem ci wiadomość na PW.
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

A kręci się "to to" :)
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

Re: [Relacja] Coś na kształt TKi3 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

No to po następnej przerwie czas znowu was postraszyć trochę ;)

W dzisiejszym odcinku...
- uzupełnienia podwozia. Głównie dodałem łby sworzni na układzie hamulcowym bo jednak mnie to drażniło, wkleiłem zwory maźnicze (oprócz pierwszej osi napędnej prawie niewidoczne jednak), po czym poprawiłem je bo łby śrub dałem nie z tej strony co trzeba... :oops: no i w końcu komplet resorów jest. Ten parowóz ma mieszane odsprężynowanie - dwie pierwsze osie mają resory u góry, dwie ostatnie na dole.
Obrazek

- zaczyna się pojawiać wyposażenie budki. Sporo główkowania miałem z tym jakie drzwiczki paleniskowe w końcu zrobić, plany jedno, charakterystyki drugie, a zdjęcia pokazują, że da się znależć parowóz z chyba każdym możliwym ich rodzajem... w końcu zdecydowałem się na takie.
Obrazek

- przytłoczony krytyką zrobiłem nowe reflektory... i złośliwe bestie nieźle mi w kość dały. Ale chyba wyglądają lepiej niż poprzednie, choć na pewno jeszcze sporo można by w nich poprawić... (przody jeszcze niemalowane, a i ten czarny jest tylko tymczasowy)
Obrazek
A tak się prezentują na maszynie (przy okazji przyuważyłem, że przynajmniej jedna rzecz wyposażenia ma jakąś mniej więcej zasade na tej serii parowozów - elektryczne lampy na pomostach a naftowe na czołownicy, więc tym razem przymiarka reflektorów na pomostach skoro są elektryczne)
Obrazek

- teraz czas na parę nowości - skrzynia węglowa. Ale jeszcze sporo szczegółów na nią wejdzie...
Obrazek

- i kolejna nowość - górna część budki maszynisty. Dach jeszcze nie jest cały odeskowany z dwóch powodów raz, jeszcze nie zdecydowałem jaki wywietrznik będe robił, dwa będzie potrzebny dostęp do montażu części armatury - większość będzie wklejona przed zamknięciem budki, ale jest kilka elementów które będe musiał wklejać dopiero po zamknięciu budki. A nie mam nikogo kto by wlazł do niej i potrzymał od środka ;)
ObrazekObrazek

No i na koniec widoki ogólne postępu prac:
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ