[Relacja] BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2881
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 832

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tomasz,
nieodmiennie jak tnę skalpelem polistyren (powyżej 0,2 grubości) to ostrze wypycha nadmiar materiału tworząc rant w miejscu cięcia (inaczej niż przy piłce, która "usuwa" urobek). Też tak masz? Czy jakoś inaczej tniesz np. wielokrotne leciutkie cięcie. Ten rant zeszlifowuję. Ciekaw jestem czy to tylko mój problem czy...

pzdr Grzegorz
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

grochowskib pisze:Zastanawiam się nad zastosowaniem gr 0,25mm. Czy nie będzie za słaba?
Dotyczyć to będzie modelu w skali 1:100.
Po powyższym śmiem twierdzić że nie miałeś polistyrenu o grubości 0,25 mm w rękach ;-) . Tej grubości polistyren jest jak papier i zrobienie z niego ścian nadbudówki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pisałem że zależnie od elementu stosuję różnej grubości polistyren, ale nie cieńszy niż 0,75 mm.

qk mam to samo i tak samo jak ty po prostu to zeszlifowuję.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Kolejny krok to przyklejenie dookoła pokładu pasków polistyrenu które finalnie będą imitowały metalowe obrzeże deskowania.

Obrazek

Jak widać na fotce wywierciłem już otwory pod bulaje. Po kilku próbach doszedłem do wniosku że najlepiej wykonuje się to wiertłem do drewna, takim jakie widać na foto.

Obrazek

Następna czynność polegała na oklejeniu ścianek nadbudówki paskami polistyrenu o grubości 0,25 mm delikatnie szerszymi niż same ścianki.

Obrazek

Większa szerokość przyklejanych pasków niezbędna jest do uzyskania wystającego rantu imitującego taki sam w oryginale.

Obrazek
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Tomaszu, jeżeli "chińskie ostrzeżenie" to tylko "poważne"... :D

Ostatnie "poważne chińskie ostrzeżenie" :D :D :D

Gdzieś do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Chińczycy pod adresem Rosjan wystosowali ponad 360 takich poważnych ostrzeżeń... :D :D :D
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1129
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 209

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_nad_Ussuri

ale ostatecznie chińczyki swego dopięli, więc z ich zdaniem trzeba się liczyć Edmundzie ;)
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

...oczywiście..., oczywiście... :D :D :D ...nie będzie im kto parą w ucho dmuchał... :D :D :D
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

W związku z tym że na pokładzie nadbudówki muszę wykonać kilka detali nie obyło się bez dorabiania czegoś większego co w tym przypadku stanowi opancerzone stanowisko dowodzenia. Cały element wykonany technikami opisanymi wcześniej lecz różniący się specyficznymi dla tych elementów nitami. Wykonanie tych właśnie nitów pragnę przedstawić w dzisiejszej części minitutoriala.
Element stanowiska dowodzenia wygląda tak.
Obrazek

Wierzch w którym wykonane będą nity wykonany z polistyrenu 0,25 mm i naniesionymi ołówkiem miejscami dla nitów.
Obrazek

W płytce polistyrenu wykonałem frezem półokrągłe wgłębienie
Obrazek

Odpowiednio wyprofilowanym patyczkiem o średnicy mniejszej niż wcześniej wykonane wgłębienie tłoczę w oznaczonych miejscach główki nitów.
Obrazek

które po wytłoczeniu wyglądają tak
Obrazek

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wytłoczeń od spodu by nam się takie nity nie pozapadały. Zabezpieczam to oczywiście klejem CA.
Obrazek

Po wyschnięciu kleju łby nitów zeszlifowuję delikatnie na płasko papierem ściernym.
Obrazek

Przygotowanym wcześniej narzędziem w postaci zeszlifowanej "na kwadrat" igły robię w łbach nitów kwadratowe otwory.
Obrazek

Tym sposobem we wcześniej przygotowanych płytkach polistyrenu wykonałem kilkadziesiąt nitów.
Obrazek

Po przyklejeniu do kopuły stanowiska dowodzenia wygląda to jak poniżej.
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 15 2014, 11:21 przez Tomasz D., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Paweł Masiak pisze:...Pewno w tym typie to jakieś takie wymyślne niemieckie,...
Obrazek

Swoją drogą nie wiem czy to nity czy łby śrub, ale na logikę wychodzą śruby.
Ostatnio zmieniony pn sie 24 2015, 21:42 przez Tomasz D., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Po nawierceniu wiertełkiem to wyjdzie bardziej stożek niż kopułka i dlatego wgłębienie zrobiłem frezem. Po próbach z wiertłem odpuściłem.
Nie rozumiem dlaczego podkładka polistyrenowa miałaby się zużyć - jakiej siły trzeba by było użyć by pogłębić otwór w twardym polistyrenie ?; mnie się to nie udaje. ;-)
Awatar użytkownika
wesoly0209
Posty: 8
Rejestracja: wt kwie 19 2011, 13:57
Lokalizacja: anglia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wesoly0209 »

ok teraz wszystko jasne :) jakich wymiarow jest ten frez
ODPOWIEDZ