[R] Nietypowy Ursus A - projekt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
mat_79
Posty: 33
Rejestracja: pt maja 09 2008, 22:20
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mat_79 »

Wujku - będę (a nawet już jestem) zaszczycony!

Oczywiście do relacji i komentowania zapraszam wszystkich Koleżanki i Kolegów.

Pozdrawiam, Maciej
Na warsztacie: Ursus A Tank wodny

Ukończone: TK-S, Ford Tfc
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

mat_79 .

Nie wiem jak tam w Lublinie zaopatrzenie w farbki Revell ale wypróbuj kiedyś do malowania opon mat nr.9 tej firmy .
Farbka o konsystencji miodu . Malujesz nie rozcieńczając ale po bardzo dokładnym mieszaniu . Po pomalowaniu obserwujesz jak powoli , z tej mazi , wyłaniają się pomalowane kształty . "Chudnie" w oczach .

Nie znam lepszego odwzorowania gumy , pomimo tego że farba w nazwie ma węgiel . Polecam .

Wujek .

P.S. Nie mam niczego lepszego pod ręką aby pokazać jak wygląda efekt malowania niż ten sprzed lat paru : viewtopic.php?t=7316&postdays=0&postord ... ak&start=0
Awatar użytkownika
Siara
Posty: 145
Rejestracja: czw sie 21 2008, 11:10
Lokalizacja: Mitcham/UK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Siara »

Tamiya Nato Black- moim zdaniem najlepszy kolor gumy.
Awatar użytkownika
mat_79
Posty: 33
Rejestracja: pt maja 09 2008, 22:20
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mat_79 »

Witam wszystkich w Dzień Flagi RP!

Flaga zawieszona, więc można zabrać się za fotografowanie dokonań modelarskich z ostatnich dni.

Po pierwsze - zbiornik. Poprawiłem mocowanie przedniej i tylnej ściany zbiornika. W dnie zbiornika umieściłem wąż odpływowy (w stronę pompy).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na tylnej dodałem znaczek Zakładów Mechanicznych "Ursus" Sp. Akc. (pisownia oryginalna), jaki był mocowany na autach tej marki. Zdaje się, że człowiek, który retuszował jedyne zdjęcie przedstawiające to auto od tyłu, odwrócił znaczek "do góry nogami". Z przodu zamocuję taki sam znaczek. Dowody poniżej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pomalowałem też podwozie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Miłej majówki,
Maciej
Na warsztacie: Ursus A Tank wodny

Ukończone: TK-S, Ford Tfc
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

mat_79 .

Wykonanie i malowanie zbiornika O.K.
Wykonanie ramy przeciętne , malowanie ramy ..... ?

Kurcze , czyżby się okazało że malując eksponujesz najmniejsze niedokładności zamiast maskować ?

Proponuję , pomaluj ramę jeszcze raz odczekawszy na bardzo dokładne wyschnięcie obecnej warstwy . Wszelkie niedokładności można przetrzeć wcześniej drobnym papierem ściernym . Delikatnymi muśnięciami oczywiście . Masz paier ścierny "600" ?

Pozdrowienia Wujkowe .
Awatar użytkownika
mat_79
Posty: 33
Rejestracja: pt maja 09 2008, 22:20
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mat_79 »

Witam!

Papier ścierny mam, nawet 2000 :lol:

Ramę pierwotnie pomalowałem kolorem szarym (humbrol 92), a potem zacząłem się bawić w nadawanie śladów eksploatacyjnych. Wyszło tak, że Wujek stracił wszelką nadzieję... Ramę potraktowałem mocno rozcieńczonym kolorem czarnym i brązowym. Stąd te zacieki i plamy na ramie. Nawet po solidnym wyschnięciu farby.

Może faktycznie lepiej pomalować całość na jakiś jednolity kolor? Podpowiedzcie tylko Panowie, na jaki, by wyglądało to dobrze.

Pozdrawiam,
Maciej
Na warsztacie: Ursus A Tank wodny

Ukończone: TK-S, Ford Tfc
Awatar użytkownika
zygamun
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 02 2010, 16:15
Lokalizacja: Zwierzyniec
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zygamun »

Witam. Ja stosuję się do wskazówek zawartych w książce ;Pojazdy Wojska Polskiego Wrzesień 1939;,gdzie kolorem podwozia jest "zasadniczo"kolor oliwkowozielony. Wiadomo,że mogły być różne odstępstwa,ale jak"zasadniczo" to "zasadniczo" :roll: .
W budowie: C4P
metal 1:17
Archiwum:wz.34
metal 1:17
Awatar użytkownika
mat_79
Posty: 33
Rejestracja: pt maja 09 2008, 22:20
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mat_79 »

Zasadniczo - tak :cool:

Potwierdza to "Barwa i broń" i zdjęcie, na którym nie widać, by była różnica kolorów (w tym przypadku odcieni).

Obrazek Obrazek

Jednak zdjęcia "cywilnych" ciężarówek pokazują, że do malowania podwozia był używany też kolor czarny.

Obrazek Obrazek

Jak było w przypadku tego policyjnego auta? Inny policyjny wóz wydaje się mieć podwozie pomalowane dokładnie tak samo jak "budę". Co więcej, nawet wnętrze przedziału silnikowego jest potraktowane tym samym kolorem. Nie widać różnicy odcieni, więc podwozie jest na "zielono". I tym tropem pójdę.

Obrazek

Pytanie tylko jak pomalować dół silnika, wał napędowy i mosty - przedni i tylni? Zieleń czy czerń?

Pozdrawiam,
Maciej
Na warsztacie: Ursus A Tank wodny

Ukończone: TK-S, Ford Tfc
Awatar użytkownika
zygamun
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 02 2010, 16:15
Lokalizacja: Zwierzyniec
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zygamun »

mat_79 pisze:Pytanie tylko jak pomalować dół silnika, wał napędowy i mosty - przedni i tylni? Zieleń czy czerń?

Jak napisałem Ci wyżej, wał i mosty należy włączyć do podwozia, więc problem "zasadniczo" rozwiązany :roll: .Innaczej ma sie sprawa z silnikiem. W książce wspomnianej post wyżej brzmi to tak:"bloki cylindrów silników benzynowychchłodzonych cieczą były malowane na szaro, (...) chłodzonych powietrzem, czernione. Bloki cylindrów silników Diesla były malowane czarnym lakierem".
W budowie: C4P
metal 1:17
Archiwum:wz.34
metal 1:17
Awatar użytkownika
mat_79
Posty: 33
Rejestracja: pt maja 09 2008, 22:20
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mat_79 »

Witam!

Podwozie w uzgodnionej wersji kolorystycznej. Brakuje jeszcze trzech cięgien hamulców, jednak te zamocuję pod koniec, by wcześniej ich nie zerwać... Możliwe, że pod koniec prac trochę rdzawego koluru zyska też tłumik.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Dzięki Wam przypomniałem sobie o bardzo ważnej cesze modelarza: pokorze względem materiału.

Miłego wieczoru,
Maciej
Na warsztacie: Ursus A Tank wodny

Ukończone: TK-S, Ford Tfc
ODPOWIEDZ