HMS VICTORY (Shipyard Gold Edition) - szalone wyzwanie :-)

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

Gibson
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 09 2011, 19:18
Lokalizacja: Kraków

HMS VICTORY (Shipyard Gold Edition) - szalone wyzwanie :-)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gibson »

Witam wszystkich!

Jestem zupełnie nowy na forum a do tego nigdy nie zajmowałem się modelarstwem :-)

Pewnie 99,99% ludzi na tym forum uzna mnie za idiotę, ale jakiś czas temu obejrzałem gdzieś w internecie zdjęcie liniowca Victory - z tego co już zdążyłem wyczytać na forach, nie tylko polskich, ale i zagranicznych wiem, że jest to jeden z najbardziej jeśli nie najbardziej skomplikowany model dla najbardziej doświadczonych modelarzy, ale... postanowiłem, że zrobię sobie właśnie taki i zakupiłem model do sklejania z serii Shipyard :-)

Dodatkowo, żeby nie było "zbyt prosto" postanowiłem, że zrobię go nie z kartonu, ale postaram się zrobić go w całości z drewna (sklejka, balsa, fornir itp.) a dodatkowo działka odleję...

Nie zamierzam się z nim spieszyć - mam dopiero 30 lat więc jeśli planuję go robić przez całe życie to zostało mi mam nadzieję, jeszcze przynajmniej drugie tyle, żeby go skończyć, więc będę uczył się na błędach.

Na początek pytanie o wręgi a raczej chyba o stępkę (tak to się zdaje nazywa) ona w oryginale ma mieć grubość 2mm i długość ok 640mm. Niestety szukam takiej od kilku tygodni w internecie i nie mogę znaleźć, więc postanowiłem, ze zmodyfikuję projekt i wstępkę zrobię ze sklejki 3mm (niewielka różnica) a pytanie dotyczy właśnie sklejki - czy za materiał na stępkę może posłużyć mi taka sklejka: http://www.sklejki.pl/p31029,sklejka-3- ... rzoza.html

Mam nadzieję, że mogę liczyć na Waszą pomoc i wiele cennych wskazówek, ale proszę nie pisać, że mi odbiło bo jeszcze się załamię ;-)
Always Look On The Bright Side Of Life
Borek1234
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 07 2008, 12:25
Lokalizacja: Czarny Bór

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borek1234 »

Proponuję odwiedzić forum :
http://www.koga.net.pl/
Tam, znają się na budowie żaglowców w drewnie. Jak napiszesz jaki model chcesz budować i w dodatku jako swój pierwszy to przygotuj się na krytykę. Każą Ci kleić Dżonke. Pooglądaj tam relacje z budy modeli w dziale modele kartonowo - fornirowe. A co do stępki, to na twoim miejscu zrobił bym ją ze sklejki 1 mm i obkleił z dwóch stron fornirem 0,5 mm z takiego drewna, jak będzie poszycie ( a z jakiego drewna fornir przeczytasz również na ww forum). Polecam również zaglądnąć do relacji:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... b85890cf70
Gibson
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 09 2011, 19:18
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gibson »

Dzięki za to, że pierwsza odpowiedź na mój temat nie była w stylu: "puknij się w głowę!" - Borek dodałeś mi otuchy! :-)

Faktycznie sklejkę 1mm będzie łatwiej obrabiać niż 3mm.

Jako swoje usprawiedliwienie mogę dopisać, że z wykształcenia jestem magistrem inżynierem (Mechanika i Budowa Maszyn na AGH) więc nadszedł czas by w końcu "popracować" w zawodzie ;-)
Always Look On The Bright Side Of Life
Mateuszy
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 22 2011, 15:56

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateuszy »

Gibsonie jak przegladam to forum w zdloz i w szez to widze ze niestandardowe rozwiazania tudziez technologie iscie kosmiczne maja swoich zwolennikow. Owszem postawiles sobie poprzeczke niezwykle wysoko ale to nie przejawia wcale szalenstwa tylko zdrowe ambicje. Zaczeles to a to pierwszy krok do ukonczenia chociaz przed toba dluga droga przez meke. Ja zasiadam wygodnie i kibicuje.
Gibson
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 09 2011, 19:18
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gibson »

Dzięki Mateuszy za wsparcie - już na początku zauważam, że na modelarzy można liczyć :-)

No od kilku miesięcy przeglądałem różne fora więc widziałem różne koncepcje, widzę, że bardzo popularne staje się wykonywanie modeli z tworzyw sztucznych, ale ja jako zodiakalny baran uparłem się na drewno i będę starał się zrobić jak najwięcej z drewna.

Dziś kupiłem 2 arkusze sklejki modelarskiej o wymiarach 1,2x310x610 mm i zabieram się za rysowanie stępki.

Zobaczymy co mi z tego wyjdzie - trzymajcie kciuki :-)
Always Look On The Bright Side Of Life
Garniec13
Posty: 42
Rejestracja: ndz lut 06 2011, 9:35
Lokalizacja: Rybnik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Garniec13 »

Witam jestem Marian pseudo garniec13. I zasiadam w loży będę obserwował z ciekawością. Kedyś zmagałem sie z tym żagloecem z MM ale z marnym skutkiem. Wtrącać się nie będę bo za mało doświadczenia, ale pytania o sposoby i metody pewnie będą. Zawze mnie kręciło zbudować model żaglowca od podstaw tylko z planów.
Nigdy nie jest za późno aby wszystko zacząć od początku.
Gibson
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 09 2011, 19:18
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gibson »

W wolnych chwilach działam przy moim HMS Victory.

Kończę robić konstrukcję wręgową, a korzystając z faktu, że skończyły mi się zapasy sklejki 1,2mm i muszę czekać na dostawę postaram się wkleić kilka fotek mojego okrętu.
Always Look On The Bright Side Of Life
Gibson
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 09 2011, 19:18
Lokalizacja: Kraków

RELACJA vol. 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gibson »

Always Look On The Bright Side Of Life
Awatar użytkownika
Andreas
Posty: 74
Rejestracja: wt lut 03 2009, 14:01
Lokalizacja: Oświęcim

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andreas »

Super :) nieźłe Ci idzie :)

pozrawiam Andreas
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

A zdjęcie listonosza który to przyniósł? Przecież to relacja z budowy, nie może zabraknąć zdjęć z listonoszem!!!
ODPOWIEDZ