Most kolejowy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Co powiesz w takim razie na temat tych mostów? :
http://foto.recenzja.pl/Forum-album_sho ... 67349.html

http://v3.nonxt3.c.bigcache.googleapis. ... _counter=1

Nie to, że nie masz racji bo fakt faktem, że kwadrat nie musi być zbyt stabilny. Ale te dwa przykłady mostów (pierwsze z brzegu w necie) nie mają takich wzmocnień a jednak istnieją i to w rzeczywistości. Co więcej były (lub są) używane. Ale chyba dorobię kilka wzmocnień.
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Zauważ, że oba przykłady mają solidne górne poprzeczki z trojkątnymi blachami łączącymi je z pionowymi belkami. Wiesz, nie upieram się, że koniecznie musisz to poprawić, po prostu przekazałem co zwróciło uwagę byłego mostowca ;)
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

OK, wiem,że się nie upierasz. Chętnie zawsze wysłucham cennych uwag. Próbowałem dorobić takie dodatkowe zastrzały ale wymaga to zbyt dużej ingerencji w projekt. Z uwagi na to, że to mój pierwszy projekt pozwolę sobie na to odstępstwo. W następnym już będzie jak należy.
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Gotowych szyn jeszcze nie ma, ale mocowania szyn do podkładów jak najbardziej :-)
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

nebucadneccar pisze:Chętnie zawsze wysłucham cennych uwag.
Hej.
To jeszcze ja ciutkę pomarudzę - co prawda 10 lat temu zmieniłem branżę i po mostach już tylko jeżdżę, ale jeszcze coś pamiętam ;P
Zwróć uwagę, że konstrukcja mostu jest albo nitowana albo spawana.
Zasadniczo nie ma mostów o konstrukcji mieszanej - dospawywane bywają co najwyżej wzmocnienia.
Więc jeżeli planujesz most nitowany to TYLKO z profili walcowanych otwartych (tj teowniki, dwuteowniki, ceowniki, kątowniki itp - ŻADNYCH SPAWANYCH PROFILI ZAMKNIĘTYCH)
Chyba że logikę historyczną wysyłasz w kosmos - co Ci jak najbardziej wolno.
A'ha... są mosty kratownicowe otwarte, czyli takie, które nie posiadają górnego wiązania (przekrój poprzeczny nie jest kwadratem a literą U). Mają wtedy nieco inaczej skonstruowaną (usztywnioną) część jezdniową (a właściwie pod-jezdniową). Ale to tak na marginesie.
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

OK, więc proszę wytłumacz mi jak jest skonstruowany ten most:
http://v3.nonxt3.c.bigcache.googleapis. ... _counter=1
Bo ja wnioskuję, że wiele elementów głównych jest zrobionych z profili zamkniętych które muszą być spawane lub ciągnione (przy czym ta druga opcja przy tej skali raczej nie wchodzi w grę). Może się mylę ale w tym moście połączono właśnie te dwie technologie.
Zresztą mailowo rozmawiałem z pewnym użytkownikiem tego forum który też zajmuje się mostami i rozważaliśmy ten sam problem. Uważał tak jak Ty ale przyznał, że takie konstrukcje SĄ. Inna sprawa, że dzisiaj już się nie stosuje tej technologii.

Poza tym wszystkim to mój pierwszy most i powiedzmy, że to wielki eksperyment. Nie tylko pod względem projektowym ale też wykonania. Już zacząłem sklejać pierwsze elementy i napotykam na błędy które popełniłem. Kolejny most na pewno będzie lepiej oddawał rzeczywistość (wspominałem już o tym) :D
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

No i prace ruszyły. Nie bez problemów ale do przodu. Oto element główny:
Obrazek
Sorry za "stołowe" tło ale ten dźwigar ma ponad 1m długości! Dokładnie 1059mm.

reszta elementów:
Obrazek

i razem zestawione:
Obrazek

Wykonanie tego długiego elementu wcale nie było takie proste. Przede wszystkim nie można stosować klejów wodnych bo cała konstrukcja się skręca i wypacza. Dopiero za trzecim razem udało mi się osiągnąć zadowalający efekt. Aczkolwiek to jeszcze nie to, przydały by się tu elementy cięte laserowo. Cały ten element będzie podlegał jeszcze szpachlowaniu i malowaniu, zresztą jak cały model. Teraz pora na zastrzały i górną belkę. No i czas zacząć robić nity!
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3280
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

No to będzie kawał mostu.

Co do szyn i torów w skali 1:22,5 (G) to produkuje je między innymi firma PIKO.

Tor prosty o długości 1200 mm (Piko 35209) - kosztuje trochę ponad 100PLN

Można też kupić same szyny o długości 3000 mm (Piko 35250) - kosztują trochę ponad 70 PLN za sztukę. Tylko pocztą da się chyba wysłać tylko kawałki do 2 metrów i sklep w którym tę szynę znalazłem zaznacza że trzeba ją pociąć.

Do skali 1:25 szyny powinny pasować bez problemu ale tor jest troszkę za szeroki.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Szyna fajna, tylko ta cena :shock: Mam pomysł na własną produkcję z modeliny. W pierwszej kolejności wypróbuję tą metodę, a jak się nie uda to trzeba będzie wydać te kilka zł.
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Jak masz na myśli wyciskanie przez formę w kształcie przekroju szyny to odradzam - próbowałem tego patentu, ale wychodzi kijowo i jest kłopotliwe.

Przeproś się do kartonu - sklejenie z kilku pasków i oszlifowanie jest znacznie wydajniejsze i daje lepszy efekt. Przy okazji - rozejrzyj się w np. castoramie za profilami aluminiowymi - parę takich kątowników czy ceowników bardzo pomaga jako forma/przymiar do klejenia profili z kartonu
ODPOWIEDZ