[Relacja] Star 20, wyd. Modelik Nr. 12/09

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Staf
Posty: 32
Rejestracja: czw lis 17 2011, 17:52
Lokalizacja: Małopolska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Staf »

Mimo, że już trochę wody w Wiśle upłynęło to prace posunęły się niestety tylko nieznacznie do przodu. Najważniejsze, że wóz staną wreszcie na swoich kołach.
Uwagi; reflektory do poprawki. Pierwsza rzecz to, że ring reflektora oraz rurka wprowadzająca go do kabiny nie zeszły się idealnie (moja wina bo przykombinowałem). Tego jednak bardzo nie widać. Gorzej bo opary kleju zmatowiły tak szkiełko jak i odbłyśnik. Zawsze tak jest czy po prostu po wklejeniu żarówki trzeba poczekać z naklejeniem szkiełka?
Błotniki skleiłem wg. w/w sposobu, lekko opiłowałem i pomalowałem. Nie jest to przy tym mistrzostwo świata choć i tak mnie cieszą. Na zdjęciu błotniki są tylko wsadzone, nie przyklejone stąd lekko odstają.
Opony wypada jeszcze raz przemalować bo wychodzą białe plamki a felgi najlepiej będzie zrobić od nowa.
Ostatnie prace robiłem kiedy byłem przeziębiony i okazał się to głupi pomysł. Człowiek jest rozdrażniony i mniej cierpliwy a co gorsza i mniej sprawny. Wspomnieć wystarczy, że zdarzyły mi się aż dwa wypadki przy pracy (zapapranie farbą atrapy i błotnika).

Na koniec materiał poglądowy;

Obrazek Obrazek Obrazek

A propos świateł - odbłyśniki zrobiłem z opakowania karmy dla kotów (podobne jak pasztet). Minus jest taki, że jest to powlekane czy lakierowane. Lepsze są jednorazowe brytfanki do piekarnika. Żarówki to zaś kawałki plastyku. Żółte też bywały zwłaszcza w latach '50tych.
Awatar użytkownika
Staf
Posty: 32
Rejestracja: czw lis 17 2011, 17:52
Lokalizacja: Małopolska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Staf »

Kabina zyskała kolejne elementy; szyby, stopnie, atrapę. Wspominane błotniki wkleiłem - zasadniczo na dragonie, plus trochę kropelki naniesionej szpilką. Niestety lista poprawek się powiększa. Krzywo nakleiłem ramkę przedniej szyby na folię i teraz zamiast prostokąta mam zwichrowany trapez. Muszę to naprawić. Myślę, że mogłem temu zaradzić wsadzając w chwili naklejania ramki jej wewnętrzną część (tą którą się wcześniej wycina). Wtedy prostokąt trzymałby fason a tak nie ciężko o 1-1,5mm odchylenie.
Pisałem, że chciałem naprawić też skopane felgi. Poczyniłem pierwsze kroki. Na podstawie niesklejonych elementów koła zapasowego odrysowuję teraz szablony.

Obrazek Obrazek Obrazek

Na widok znaku Star 20 z atrapy duma mnie rozpiera :D Tylko jak to teraz pomalować :-?
Na warsztacie - Star 20
Awatar użytkownika
Staf
Posty: 32
Rejestracja: czw lis 17 2011, 17:52
Lokalizacja: Małopolska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Staf »

By nie znudzić się kabiną, zwróciłem swą uwagę na elementy przeniesienia napędu.
Skleiłem i pomalowałem czarnym matem imitację zespołu napędowego. Przed malowaniem użyłem kleju stolarskiego w charakterze podkładu. Nadał się. Łatwo naniosłem klej pędzlem. Farba o wiele lepiej siada na tak przygotowanej powierzchni. Metoda zresztą zaczerpnięta z ABC Modelarstwa niniejszego forum.
Wał zrobiłem wg. rysunku instrukcji. W arkuszu nie mogłem się doszukać dodatkowych krążków 36c (były tylko dwa)- więc je dorobiłem. Nie wykluczam, że gdzieś coś posiałem i stąd braki. Dziś już niestety nie zdążę wszystkiego złożyć :-?
Obrazek Obrazek Obrazek

W ramach akcentu świątecznego dołączam dwie fotografie przedstawiające makietę Stara 200. Zdjęcia zrobiłem swego czasu na wystawie w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Obrazek
Obrazek
*) fotki komórką stąd taka jakość.
Na warsztacie - Star 20
Awatar użytkownika
Staf
Posty: 32
Rejestracja: czw lis 17 2011, 17:52
Lokalizacja: Małopolska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Staf »

Skrzynka akumulatora i bak już sklejone, połączone z ramą i pomalowane - w tym właśnie momencie schnął. Wykonałem też tylną belkę z resorem haka i oświetleniem. Hak lekko opiłowałem, żeby nie był taki płaski. Pokusiłem się o wycięcie śrub mocujących i chyba pierwszy raz mi się ta sztuka względnie udała.

Obrazek
Obrazek

Zainspirowany relacją b_mileka o Krazie (jako fan tej pracy:) postanowiłem lekko zmodyfikować wykonane już reflektory, zmieniając klosz płaski na wypukły. W tym celu wykonałem własne narzędzie. Kulka ze starej myszki, częściowo wyczyszczona z gumy i szablony z kartonu + kilka drobniejszych sprzętów pomocniczych no i oczywiście źródło ciepła - tutaj mała świeczka. Wstępne efekty są bardzo zadowalające. Co z tego wyjdzie ostatecznie - zobaczę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na koniec element humorystyczny. Postanowiłem zaprezentować swój w pełni profesjonalny sprzęt do zdjęć makro - ergo; mały kompakcik + lupka zegarmistrzowska nakładana na obiektyw. Wspomnę tylko, że te powiększenia, które widać na niektórych fotkach niniejszej relacji nie byłyby możliwe do zrobienia bez tego wynalazku. :cool:

ObrazekObrazek
Na warsztacie - Star 20
Awatar użytkownika
Staf
Posty: 32
Rejestracja: czw lis 17 2011, 17:52
Lokalizacja: Małopolska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Staf »

Dziś zmontowałem a także wstępnie pomalowałem całość tylnej belki. Drobne światło pozycyjne Stara wyposażyłem w odbłyśnik co dało moim zdaniem fajny rezultat.

Obrazek
Obrazek

Farba na baku i skrzynce akumulatora także już wyschła co przy okazji ujawnia, że tu i ówdzie trzeba będzie jeszcze popracować ze szpilką i w ten sposób zamalować białe plamki. Także przeniesienie napędu znalazło się już na swoim miejscu. Mało brakowało a zamontowałbym wał odwrotnie niż należy :oops:

ObrazekObrazek Obrazek

Na koniec ciąg dalszy eksperymentów z kloszem reflektora. Wykorzystałem dziś inną formą tworząc klosz bardziej wyrazisty. Z jednej strony jego wypukłość jest pełniejsza i to jest in plus. Równocześnie jednak - pamiętając o skali - taka wypukłość w rzeczywistości przypominałaby połówkę bombki choinkowej. No i mam dylemat. Uwagi mile widziane - choć wiem, że mogę tego pożałować :D

Obrazek
Na warsztacie - Star 20
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

właśnie oglądam sobie Twoje stanowisko pracy do wytłaczania... potrzeba matką wynalazków, ja przy Tobie to na łatwiznę poszedłem, z tym moim arsenałem sprzętu :D wszelakiej maści, mam propozycję udaj się do ślusarza jakiegoś, i poproś o kulki z łożysk :D albo jakiegokolwiek mechanika, tam mają pewnie złomu tego rodzaju, w wielkim wyborze, a jak masz kogoś zaprzyjaźnionego z spawarką kup parę gwoździ czy śrub, i dospawaj, i masz piękne narzędzia do tłoczenia. Nie pokazałem do końca metody wytłaczanie moich kloszy. W miarę eksperymentowania i za lekkim "naciskiem" kolegi LELO doszedłem do wniosku, żeby uzyskać naprawdę dobry efekt tworzywo trzeba poddać podwójnemu tłoczeniu. Najpierw wytłaczałem tworzywo zwykłym walcem, tym co wycinałem krążki, w relacji zdjęcia i pewnie wiesz o czym piszę, potem po uzyskaniu, naprawdę ostrych krawędzi , przystępowałem do drugiego tłoczenia i tutaj zaczynała się zabawa. Sporo wytłoczek poszło do śmieci, bo a- albo przegrzałem b- albo źle ustawiłem. Cały bajer polega na tym, żeby w samym środku tej walcowej wytłoczki wytłoczyć ponownie kulką, odpowiednio dobraną, udało mi się to po naprawdę wielu próbach. Jaki jest plus tej drugiej metody, ten krążek co Ty nałożyłeś na wytłoczkę można zastąpić paskiem papieru i okleić dookoła, i efekt taki jak w mojej relacji, lecz do tego potrzeba naprawdę wiele kulek o różnych średnicach :D
Widząc Twoją zaradność zakładam że znajdziesz rozwiązanie. Trzymam kciuki, model fajnie Ci wychodzi :D
Awatar użytkownika
zygamun
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 02 2010, 16:15
Lokalizacja: Zwierzyniec
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zygamun »

Wg mnie zastosuj ten z prawej,jest bardziej wiarygodny.Ja dzisiaj cały dzień wytłaczałem klosze lamp do mego C4P,bo ubiegłoroczne mi się nie podobają :( .Na szkła mam patent-butelki PET. Idź do spożywczaka i się nie męcz.Najlepsze są 0.5 i 2.0l pewnej znanej firmy.Górna część sferyczna.
W budowie: C4P
metal 1:17
Archiwum:wz.34
metal 1:17
Awatar użytkownika
Staf
Posty: 32
Rejestracja: czw lis 17 2011, 17:52
Lokalizacja: Małopolska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Staf »

B_millek - nie tyle potrzeba ile lenistwo matką wynalazków :D Wszystkie niezbędne do tłoczenia reflektorów przedmioty znajdowały się w promieniu do 30 kroków od mego stanowiska pracy. W sumie metoda bardzo prymitywna ale nadaje się do małoseryjnej produkcji. Na dłuższą metę chyba lepiej zrobić coś solidniejszego.
O kulkach już myślałem i nawet częściowo rozpuściłem wici. Natomiast pomysł z walcem - genialny. Będę próbował go urzeczywistnić :cool: Dzięki zarazem za radę i dobre słowo.
Zygamun - masz rację a propos tych kloszy. Choć kusi mnie na ten krągły to istotnie bardziej realistyczny będzie płaski.

Jutro jak czas pozwoli - podpięcie tylnej belki i wydechu. No i powrót do kabiny.
Na warsztacie - Star 20
Awatar użytkownika
zygamun
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 02 2010, 16:15
Lokalizacja: Zwierzyniec
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zygamun »

Spróbuj jeszcze delikatnie podetrzeć wewnęrzną część ramki,szkło bardziej sie wyeksponuje.
W budowie: C4P
metal 1:17
Archiwum:wz.34
metal 1:17
mari
Posty: 15
Rejestracja: ndz sty 30 2011, 11:10
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mari »

Staf pisze:... Wszystkie niezbędne do tłoczenia reflektorów przedmioty znajdowały się w promieniu do 30 kroków od mego stanowiska pracy. W sumie metoda bardzo prymitywna ale nadaje się do małoseryjnej produkcji. Na dłuższą metę chyba lepiej zrobić coś solidniejszego...
idealnym tanim i bardzo trwałym przyrządem do tłoczenia reflektorów i nie tylko jest to:

Obrazek

zwykła śruba z odpowiednią nakrętką kołpakową ,dostępne we wszystkich sklepach budowlanych .Nakrętki zalecam ze stali nierdzewnej (A2)

pozdrawiam
ODPOWIEDZ