[relacja]Wahadłowiec COLUMBIA, hobby model, 1:72

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

[relacja]Wahadłowiec COLUMBIA, hobby model, 1:72

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!

Od pewnego czasu sklejam sobie model amerykańskiego wahadłowca NASA- Columbia. Model dość dużych wymiarów, dokładnie nie podanych w modelu ale na pewno będzie wyższy niż 50 cm. Jak na razie wykonałem właściwy wahadłowiec, pozostały jeszcze 2 zbiorniki poboczne i 1 główny. Jak narazie dużo części nie pasowało do siebie, np. pokrywy ładowni były za długie o ok. 4 mm, cała część wew. ładowni była krótsza od części zewnętrznej, orbitalne układy sterujące są o za duże i albo tak jak u mnie wystają troszkę z tyłu albo blokują pokrywy ładowni. Jednak najgorsze jest to, że większość elementów nie jest uwzględniona na rysunkach montażowych, są elementy, które widać tylko na rysunku ogólnym(który z resztą jest tylko jeden), na instrukcję opisową nie ma co liczyć gdyż jest to dosłownie parę zdań mówiących o wykonaniu podwozia w sytuacji montowania wahadłowca do zbiorników lub pozostawienia modelu bez nich.
Na początek wykonałem wnętrze ładowni oraz część silnikową:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Potem pokrywy ładowni:
Obrazek Obrazek
Silnik główny:
Obrazek Obrazek
Części orbitalnych układów sterujących:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Następnie część dziobu, z kokpitem:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I wszystko w całości:
Obrazek
Kolejnymi częściami były skrzydła:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wszystko w kupie":
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Potem skleiłem prawdopodobnie moduł apollo-11. Napisałem prawdopodobnie, ponieważ nie pasuje mi to do niczego co widzę na zdjęciach strony NASA itp.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na razie tyle udało mi się zrobić. Zostało przykleić z tyłu silniki, z przodu kokpit jednak mam 4 części które są chyba fotelami lecz nie ma ich umieszczonych na rysunkach i nie mam pojęcia jak mają wyglądać. Przykleję więc je jak coś wykombinuję.
Na dzień dzisiejszy model prezentuje się tak:
Obrazek
Klapy jak widać nie do końca się schodzą ale poprawię to i podmaluje wszystkie nie potrzebne czarne kreski białą farbką.
Ostatnio zmieniony pt sty 06 2012, 0:57 przez Liściu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piotr_k
Posty: 72
Rejestracja: śr lut 18 2009, 13:56
Lokalizacja: MALBORK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotr_k »

Witaj
Ciekawie to wygląda
pozdrawiam
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Ciekawy temat.

Nie mniej jednak, wszędzie gdzie napisałeś "wachadłowiec", zmień na "wahadłowiec".
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj Liściu

To nie pierwszy Twój model, więc mógłbyś popróbować już kształtowania stożkowych oklejek na gumce przy pomocy np. końcówki Ak-3. Mógłbyś w taki sposób oddać owal przedniego segmentu. To idealne modele do nauki. Obserwuję Twoje postępy modelarskie, bo na zajęciach modelarskich mam takich "Liściów" 18-tu, tylko o rok młodszych.

Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Garniec13
Posty: 42
Rejestracja: ndz lut 06 2011, 9:35
Lokalizacja: Rybnik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Garniec13 »

Witaj. Czy możesz mi podpowidzieć gdzie kupić ten model, od dłuższego czasu staram się zdobyć plany wahadłowca.
Nigdy nie jest za późno aby wszystko zacząć od początku.
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Ostatnio model widziałem na stronie GPM'u ale za 110 złotych co moim zdaniem jest trochę za dużo, na moim egzemplarzu widnieje cena 35 złotych. Ja modelu nie kupowałem- dostałem go na wystawie w Strzyżowie 2 lata temu.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Garniec13 pisze:Witaj. Czy możesz mi podpowidzieć gdzie kupić ten model, od dłuższego czasu staram się zdobyć plany wahadłowca.
Może to pomoże:

http://www.axmpaperspacescalemodels.com/
Garniec13
Posty: 42
Rejestracja: ndz lut 06 2011, 9:35
Lokalizacja: Rybnik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Garniec13 »

Witam. Dziękuję strk ta strona to jest to czego szukałem jeszcze raz dziękuję.
Nigdy nie jest za późno aby wszystko zacząć od początku.
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!

Dość dawno nie pokazywałem postępów prac które zmierzają ku końcowi. Wykonałem główny oraz boczne zbiorniki paliwa. Boczne będą malowane w najbliższym czasie , tak, aby móc złożyć wszystko w całość na wystawę w Sanoku i Dębicy. Główny zbiornik w razie gdybym nie zdążył wyszlifuję i pomaluję dopiero po tych konkursach. Zdjęcia
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozostało tylko skleić koła i ich golenie do wahadłowca, skończyć kokpit oraz zrobić mocowanie wachadłowca do zbiornika paliwa. Przepraszam za dużą ilość (w dodatku nie za dobrych) zdjęć. Może się komuś kiedyś przydadzą jako uzupełnienie instrukcji załączonej do modelu;) Na jednym z ostatnich zdjęć to podłużne to linijka 50cm. Model będzie miał 76cm wysokości.
Robert1966
Posty: 23
Rejestracja: śr mar 17 2010, 9:47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert1966 »

Pozostało tylko skleić koła i ich golenie do wahadłowca, skończyć kokpit oraz zrobić mocowanie wachadłowca do zbiornika paliwa.
W związku z powyższym mam pytanie: Jeżeli wahadłowiec jest w pozycji startowej (przymocowany do zbiornika) to w jakim celu będziesz robił podwozie?
W czasie startu podwozie jest schowane.
http://actv7news.com/wp-content/uploads ... e-2865.jpg
ODPOWIEDZ