[R] Kraz 255B 1:25 Renova Model

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Art pisze:
Poswawoliłeś ze stalowymi kołami i mimowolnie przeniosłeś te doświadczenia na... gumę :D Wrzucę Ci, że nie wykonałeś „spęcznienia ciśnienia” przy styku z podłożem.
Witaj Art

No bardzo mi miło, że mnie pilnujesz ... przecież to pierwsze kroki w tej materii i zapewne ostatnie. Takie towarzystwo bardzo mi odpowiada.

Otóż drogi kolego odrobiłem pracę domową i nie wszystkie doświadczenia kolejowe przeniosłem do tej pracy. Jam poczytał i wyczytał, że opony stosowane w tych samochodach mają specjalnie wzmacniane boki i regulowane ciśnienie w oponach. Przy normalnie napompowanych oponach następuje ugięcie płaszczyzny opony, ale jak widać na fotkach bez zbytniego wybrzuszenia na boki. A ugięcie opony jest, co widać na zdjęciu i nie zostało zrobione tylko poprzez zeszlifowanie bieżnika. Przy zmniejszonym ciśnieniu lub dużym obciążeniu faktycznie powstaje wybrzuszenie na boki.

ObrazekObrazek Obrazek

b_milek

No, Ty troszkę przesadziłeś z tym zagłębieniem przy feldze, ja niedorobiłem i wyszło na równo :-) Wiem, że zagłębienie opony pod kołnierzem felgi powinno być cuitkę większe. Wyszło jak wyszło.
Farba H33.

Dziękuję Wszystkim za zainteresowane tematem i pozdrawiam.
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
pietach
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 31 2010, 12:25
Lokalizacja: Wschowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pietach »

Wrzucę Ci, że nie wykonałeś „spęcznienia ciśnienia” przy styku z podłożem. Toż przecie nie są one ze stali jak w czajnikach !!!
Ej no przecież te koła nie są jeszcze obciążone - widziałeś żeby koło swobodnie leżące na ziemi odkształcało się.
Jak zostaną zamontowane do całości i model stanie na kołach to wtedy pojawi się to spęcznienie.


Piękna robota.
pozdrawiam
pietach
No to ciach...
Awatar użytkownika
maniek72
Posty: 81
Rejestracja: ndz lut 15 2009, 12:04
Lokalizacja: Solec Kujawski

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maniek72 »

Witaj
"Coś kolejarzy ciągnie do palenia gumy"
Teraz już wiem :D
pozdrawiam Mariusz

Modele ukończone.
Pm3 Invicta Cysterna 401R Betoniarka150L
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

niki68 trochę pooglądałem zdjęcia, i wydaje mi się że problem z dopasowaniem kół do piast przednich i tylnych jest prozaiczny, na tylne koła nachodzą nakładki dystansowe (prawdopodobnie tylne pisasty są przystosowane do stosowania bliźniaków), na przednich ich nie ma, ponieważ wchodzi tam bęben hamulcowy i sama oś jest prawdopodobniej dłuższa od tylnej
Druga sprawa, ze zdjęć które przeglądałem wynika że pierścień wewnątrz felgi nie jest taki cienki jaki jest w modelu, na moich zdjęciach widać że ma on dość konkretną szerokość...

Mała poprawka z tego zdjęcia wynika że tam są dwa pierścienie ... chyba więc można wnioskować że koło było obracane lewą na prawe a prawą na lewe ... kto to wie , trzeba napisać do polskiego wojska, pamiętam że gdzieś na necie znalazłem rysunek jak montuje się tylne koła na piaście ale nie pamiętam gdzie to było, bo nie maiłem zamiaru ulepszać kółek, ale ponieważ zobaczywszy Twoje dzieło zatęskniłem za poprawą i już pracuję nad "prawidłowymi" kołami

Obrazek
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Może Ci się przyda
Obrazek
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Popatrz b-milek się trochę dublujemy:

Jednak jest cienki. Trochę z innej perspektywy.
Znaczy się ja skromny "kulejorz" "zmusiłem/skłoniłem" Cię do zmiany kół? No to czemuś jednak służy ta relacja, bo miałem wątpliwości. Ty trochę zmienisz, ja poprawię i może coś z tego będzie.
Obrazek
Wygląda na to, że faktycznie są dwa.
Dzięki. Mam to zdjęcie. Drugą część piasty zrobię jak będą mosty.

Pozdrawiam i bardzo jestem wdzięczny za pomoc.
Ostatnio zmieniony pn sty 16 2012, 20:33 przez niki68, łącznie zmieniany 2 razy.
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Nudzi mi się i śle Ci pomocną "dłoń" znając Twoje zdolności pewnie to wszystko wykorzystasz :D
Tutaj cała gama zdęć, ja juz nie będę poprawiał modelu zostanie jak jest ale popracował bym nad ulepszeniami w nowym... tylko szkoda czasu na powtórkę skoro czekają inne.
http://www.fotosik.pl/u/szarki/zdjecie/27/album/456815
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Mam prośbę, czy mógłbyś mi podać na jakiej głębokości powinny być te pierścienie w felgach, w wycinance oczywiście :D
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witajcie

Koła zrobione i utytłane. Piszę tytłane, bo trudno to nazwać finezyjnym brudzeniem. W załączeniu przykładowe zdjęcia oryginału, gdyby ktoś miał wątpliwości czy były brudne, czy też utytłane. Wybrałem koncepcję modelu dosyć wyeksploatowanego, aby potrenować techniki, które w przyszłości będę mógł wykorzystać. Nie będzie to jednak model w stylu zaprezentowanym tutaj. W następnej kolejności muszą powstać mosty. Ze względu na zmianę konstrukcji kół zmieni się też rozmiar bębnów oraz zwrotnic. Model nie będzie miał ruchomych kół, gdyż zostanie ustawiony na platformie kolejowej. Nie ma takiej potrzeby.

Gdybym robił te koła jeszcze raz, to wybrałbym całkiem inną koncepcję wykonania. Dokładny ogląd oryginału pokazuje, że opony powinny być bardziej owalne i jeszcze szersze niż w modelu. Ale to moje pierwsze w życiu koła samochodowe i z pokorą akceptuję ich obecny stan.

Autora oryginałów niestety nie znam.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

O wielki smerfie, te koła są świetne!
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
ODPOWIEDZ