[R] Krążownik Liniowy HMS HOOD 1:200 (AH)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
piotrmaniek
Posty: 4
Rejestracja: czw paź 06 2011, 14:14
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

[R] Krążownik Liniowy HMS HOOD 1:200 (AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrmaniek »

Witam bardzo serdecznie

Po raz pierwszy robię relację z budowy okrętu , jest to mój drugi okręt .Na chwilę obecną czekam na wręgi ,ale coś dłubię przy modelu , przygotowuję się do budowy.Modelarstwem zajmuję się od 20 lat z dużą przerwą 4 lata temu miałem wylew , byłem w połowie sparaliżowany , prawą rękę musiałem od nowa wszystkiego uczyć , teraz daję rade kleić ale już bez perfekcji , moim marzeniem jest zbudować okręt nadający się aby wystawić go na wystawę , narazie sa to nieudolne próby , ale nie poddaję się i ćwiczę dalej. , od roku zacząłem na poważnie kleić.
Wszyskie arkusze wycinanki najpierw zaimpregnowałem kaponem :)


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Narzędzia jakie użyję w trakcie budowy :
Retusz : używam farb Pactra

Obrazek



Część materiałów które wykorzystam

druty : 0,20mm i 0,30mm ( jeszcze potrzebne będą 0,50mm i 1 mm)

Obrazek



Kolejny dzień oczekiwania na kadłub , nie tracąc czasu robię bulaje.
Do wycinania otworków posłużył mi przyrząd zwany wenflon (chyba) zrobiony przez mojego mentora piotter-a :)

Obrazek



Relingi :
Kartonowe laserowo wycięte - zaimpregnowane rozcieńczonym (rozpuszczalnik nitro) Kaponem a następnie pomalowany akwarelą odpowiednim kolorem .
Tak przygotowane relingi dają się łatwo formować owalnie , nie gną się słupki , jest sztywny

Obrazek

Jakąś część wydłubałem :)

Obrazek


Obrazek

Chwilowo tyle , dalej czekam na kadłub .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Upragniony szkielet w końcu dotarł do mnie , po otwarciu paczki zaniepokoiłem sie trochę ponieważ części nie posiadały oznaczeń , ale przystąpiłem do montażu , okazało się że jedna wręga była za duża o 2 mm , zaniepokojony i pełen obaw zacząłem ją szlifować.
Nacięcia linii pomocniczych były za głęboko nacięte na całym szkielecie co łatwo się łamał i bardzo utrudniało prace nad kadłubem.

Jakoś poradziłem sobie z kadłubem , prawie ucieszony z zakończenia , ręce mi opadły ...
dziób unosił sie nad stołem 2 mm i rufa też , powodem tego była lipna tekturka piwna która jest bardzo gietka . Musiałem kadłub wypełnić pianką do kwiatów , efektem tego było ze kadłub wyprostował się , natychmiast go zakaponowałem trzykrotnie.
kilka fotek kadłuba :


Obrazek Obrazek Obrazek

Zacząłem przygotowywać się do sklejenia burt , co prawda wycinanka ma dużo rysunków ale akurat opisu składania burt to nie ma prawie w ogóle a składają sie z wielu części ( ogólnie model jest bardzo trudny ) już miałem wszystkie wycięte i poretuszowane , kiedy musiałem wyjść z domu na kolka godzin , natomiast moją kochana ŻONA która też jest modelarzem chciała mi pomóc i zrobić niespodziankę , zaczeła sama sklejać burty i chyba źle to zrobiła bo sam nie mogę sie połapać jak wogóle miały iśc burty , mówi sie trudno i klei się dalej , krzyczeć na nią nie bedę , dałem buziaka i zacząłem jakoś ukryć błędy.

ponadto są duże przebarwienia poszycia ( Hal nie popisał się )

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Długość całkowita okrętu - 130 cm
Prosze o sugestie i wytykanie błędów :)

Jakoś powolutku wybrnąłem z burt i poskładałem w całość , nie bedzie tak jak w oryginale ale podobnie (chyba)

kilka fotek dla porównania z HMS Prince of Wales

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


HMS PoW oczywiście nie jest skończony , utknąłem na działach średnich cos w nich nie trybi i na razie odpoczywam od niego , ma pełno błędów , zły retusz itd , na nim ćwiczyłem wycinanie , galerii nie wystawiam bo mi wstyd taki okret pokazać , mam zamiar jeszcze raz go zbudować .
piotrmaniek
Posty: 4
Rejestracja: czw paź 06 2011, 14:14
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrmaniek »

Witam serdecznie :)
żeby nie było że nic nie robię , wlaśnie że dłubie przy modelu , jest ciężki do klejenia , strasznie trudny , karton jest kiepskiej jakości , pęka , ma w sobie takie grudki jak ziarnka piasku skalpel na tym zjeżdża nie równo się tnie , stąd takie wolne tempo :)


ObrazekObrazekObrazekObrazek



Białymi miejscami przypominającymi nie domalowane miejsca to się nie sugerujcie , okręt jest wnikliwie retuszowany a te miejsca to światło odbite z aparatu , kadłub polakierowałem satynowym lakierem z zastosowaniem filtra .


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

--
Modelarstwo jest sztuką...
Ząbkowice Śląskie (Wrocław) Siesty : Kłodzko
Tyle pięknych okrętów jest do sklejenia ......
W stoczni: Brytyjski Krążownik liniowy HMS HOOD
grzesk1985
Posty: 10
Rejestracja: pn sty 02 2012, 13:11
Lokalizacja: Konin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzesk1985 »

Witam

Z zainteresowaniem będę obserwował. Bardzo mi się ten okręt podoba i również chciałbym go w przyszłości złożyć.. ale to w dalszej przyszłości bo jak na razie jestem baardzo początkujący i skupiam się na czymś trochę mniejszym i łatwiejszym

Podziwiam motywację, życzę wytrwałości i powodzenia, będę często zaglądał.

Pozdrawiam
Grzegorz
piotrmaniek
Posty: 4
Rejestracja: czw paź 06 2011, 14:14
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrmaniek »

Witaj , ja też jestem początkujący to mój drugi okręt :D
Można powiedzieć ze porwałem się z motyką na słonce :D

Coś poskrobałem , ulepiłem i dokleiłem .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

--
Modelarstwo jest sztuką...
Ząbkowice Śląskie (Wrocław) Siesty : Kłodzko
Tyle pięknych okrętów jest do sklejenia ......
W stoczni: Brytyjski Krążownik liniowy HMS HOOD
grzesk1985
Posty: 10
Rejestracja: pn sty 02 2012, 13:11
Lokalizacja: Konin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzesk1985 »

jak tam budowa? mój kuter na razie sobie "odpoczywa" a w tzw międzyczasie kleją się 4 kółka

Pozdrawiam
Grzegorz
ODPOWIEDZ