[Relacja/Kolej] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz - FINAŁOWA GALERIA str. 41

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lokus
Posty: 13
Rejestracja: ndz paź 11 2009, 20:55
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lokus »

Precyzyjny pisze: Po odcieniu podkładki OLFA można zobaczyć jak wpływ na kolorystykę zdjęcia mają warunki oświetleniowe. Balans bieli był odpowiednio dobrany do oświetlenia, a i tak zieleń podkładki na każdym zdjęciu jest inna.
Skoro aparat nie daje sobie rady to warto spróbować skorygować kolory np. w darmowym gimp'ie. W menu kolory jest kilka sposobów na ustawienie kolorów w taki sposób aby oddawały rzeczywistość. Np. Kolory>Automatycznie>Balans bieli. Można też samemu spróbować zmieniać kolory w manu Kolory>Balans kolorów.
Model oczywiście wychodzi pięknie i precyzyjnie :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

Jak powstały elementy zaznaczone na poniższym zdjęciu? Czy zrobiłeś to już na etapie sklejania warstw, tzn. wewnętrzne warstwy koła mają inny kształt niż pozostałe?

Obrazek

pozdrawiam,
mkraskow
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Mkraskow, sam już sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie. Te wyoblenia pomiędzy szprychami, a obręczą koła, to jedna z warstw kartonu, z jakich zbudowane jest koło. Później to już sklejenie i szlifowanie, szlifowanie, szlifowanie...

Obrazek
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
b_milek
Posty: 306
Rejestracja: pn lut 14 2005, 17:50
Lokalizacja: Będzin / Warlingham UK
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: b_milek »

Właśnie użeram się z kołami do Pt47,w związku z tym mam takie pytanie techniczne.. ile "zmarnowałeś" wycinanek laserowych zanim udało ci sie uzyskać taki efekt ?? U mnie w trakcie klejenia zaszła fajna reakcja koło sie wypaczyło teraz staram się je jakoś przywrócić do normy, czy miałeś ten sam problem ?? dalsze koła są przygniecione ciężarkami i powoli sobie schną, .... a potem czeka mnie koszmar szlifowania :D
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

@b_milek Może ominie Cię szlifowanie ;-)
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

B_milek, ja na zrobienie wszystkich kół zużyłem tylko jeden komplet wycinanki laserowej, ale to był mój projekt zrobiony od podstaw i miałem zrobione po jednym kole więcej z każdego typu na zapas. Zrobiłem wszystkie koła, a do modelu wybrałem te najlepiej zrobione.

Budowy silników ciąg dalszy. Wszystkie elementy silników są już całkowicie sklejone i pomalowane podkładem. Niektóre elementy będą przyklejone do korpusu silnika dopiero po pomalowaniu na czarno, z uwagi na łatwiejszy dostęp do zakamarków, gdy są odjęte od całości. Na niektórych elementach są ponaklejane taśmy maskujące, widać też jak w prost sposób zrobiłem z taśmy "ucho" do trzymania silnika w trakcie malowania. Zrobiłem trochę większe śrubki, którymi jest przytwierdzone blaszane pokrycie do bloku silnika, ja mam śrubki 0,8 mm, a powinny być 0,5 mm, ale takie większe optycznie na modelu lepiej wyglądają. Zresztą to nie są sześciokąty tylko kółka, ale przy tej wielkości jest to mało dostrzegalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Silniki starałem się upodobnić do oryginalnych, mam nadzieję, że wyszły podobnie:

Obrazek

Obrazek

A tutaj warunki w jakich robię zdjęcia. Mam na mniejszym tarasie zrobione coś w rodzaju ogrodu zimowego, dwie ściany i dach są wykonane z niezbyt przeźroczystego tworzywa, dzięki czemu światło jest rozproszone.

Obrazek

Kto zgadnie z ilu części składają się modele obu silników, biorąc pod uwagę, że każda podkładka, śrubka i gwint to pojedynczy elemencik, który wymagał przyklejenia ? Który element z prawdziwego silnika nie został zrobiony w modelu ?

Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Który element z prawdziwego silnika nie został zrobiony w modelu ?
Będę strzelał - żaden :D :?:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Niezły kosmos :-)
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
Driver24
Posty: 34
Rejestracja: sob lip 08 2006, 11:51
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Driver24 »

nie został zrobiony tłok?
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

Driver24 pisze:nie został zrobiony tłok?
A jeśli został zrobiony to brak na nim pierścieni uszczelniających :D
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
ODPOWIEDZ