*[Relacja/Samochód] Jelcz 272 MEX - MPK Łódź

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć.
Czas na drobną aktualizację prac w warsztacie. Wymodziłem w końcu tylny most. Tak jak przedni most jest to w zasadzie w 90% scratch, z wycinanki ADW wyciąłem sobie jedynie pióra resorów. Robiłem go uproszczonym w stosunku do oryginału z prawdziwego autobusu, ale starałem się w miarę odwzorować lub chociaż zasygnalizować część elementów, które tam się znajdują Szczerze powiedziawszy nie wszystko było dla mnie w 100% jasne co i jak, ale mam nadzieję, że generalnie ideę tej części udało mi się uchwycić. Po wklejeniu i tak 50% z tego zniknie pod cielskiem nadwozia. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym czegoś nie spartolił – wyszła mi minimalna odchyłka w krzywiźnie jednego zestawu piór resorów w trakcie utrwalania kształtu, przez co całość nabawiła się lekkiej gibliwości po przyłożeniu do ramy podwozia. "Działania naprawcze" spowodowały pojawienie się cienkiego paseczka papieru wklejonego na jednym z zawiasów pióra, ot moja kurcze „precyzja”. Zatem most jest już dopasowany i czeka na malowanie i zamocowanie, a następnie doklejenie jakiś cięgieł, popychaczy i czegoś pewnie jeszcze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale żeby móc to zrobić trzeba było jeszcze wydziergać wydech autobusu – który częściowo przechodzi między podłogą a tylnym mostem. Taki kratkowany, bo zrobiony z kartki zeszytowej. Zatem tak to wyszło – tłumik i rura, która musiała nabrać nieco krzywoliniowego pseudo wdzięku. Oba elementy są rozłączne – zafiksuje je na sztywno dopiero po wpasowaniu w przestrzeń podwozia po uprzednim malowaniu i paćkaniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No ale zanim to - konieczne jest jeszcze zakończenie prac przewodowo–zaworkowych od instalacji pneumatycznej i paliwowej. Mam nadzieję, że wyjdzie z tego za jakiś czas w miarę strawny przekładaniec różnych warstw rupieci podwieszonych do ramy.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Podziwiam i zazdroszczę (w sensie uznania!) zdolności manualnych i za czystą, staranną pracę.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Witaj Henryku.
Eh, żeby z tą starannością i czystością było tak za każdym razem, kiedy ciągnie mnie do "warsztatu"... A tu co jakiś czas odkrywam jakiegoś babola, albo coś mi umknie i wyłazi zza zakrętu - bo nieprzemyślane albo za szybko. Taka prawda, że mam jeszcze nad czym popracować (nie tylko nad drobnicą).
Dzięki, super że Ci się podoba.
Pozdrowionka:)
Tradek
Posty: 48
Rejestracja: śr mar 07 2012, 20:51
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tradek »

cześć Jacob, stawiam swoje pierwsze kroki, jeśli chodzi o modelarstwo i jedyne, co mogę sensownego napisać to stwierdzenie, że na prawdę bardzo ładnie się to wszystko prezentuje i na pewno będę śledził tę relację, aby któregoś dnia ujrzeć w pełni ukończony model ;)
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Zatem witaj Tradek w warsztacie oraz na łamach forumowo - papierowej biurokracji. Miło mi że będziesz tu wpadał. Śledź także wiele innych fajnych relacji na Forum - a inspiracji Ci nie zabraknie :D
Pozdrowionka!

PS. Może zwolnij ciut z liczbą wpisów ;-)
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć.
Tylny most i wydech gotowe. Pomalowane i posunięte w latach, szczególnie tłumiko-rura. Na razie kontrastuje z błyszczącym nadwoziem - ale, dla przypomnienia, autobus finalnie ma być co nieco sterany wożeniem ludu pracującego polskiego Manchesteru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oba elementy na swoich miejscach, część przewodów podłączona, inne czekają na montaż. Na potrzeby prac instalacyjnych pożyczyłem sobie z pobliskiego szrotu zestaw podnośników.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I wreszcie autobus już z na stałe zamontowanymi kołami. Strasznie wolno to wszystko idzie, niedługo stuknie roczek od momentu rozpoczęcia budowy, a tu jeszcze długo zanim pojedziemy nim na krańcówkę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-----------------------------
To teraz mały OT z cyklu co inne dłubki robią w ramach prowadzonych hodowli ogórków. Grzebiąc ostatnio w sieci natknąłem się na relację czeskich zbieraczy makulatury. Zatem, jakby kto nie znał i chciał zobaczyć jak wygląda starannie i bardzo czysto zrobiony w standardzie Jelcz 043 w wersji niby miejskiej z wycinanki ADW to proszę - link. Autor tego modelu postarał się też o ładne zdjęcia w galerii końcowej.
Na tym samym forum jest także ukończona relacja z klejenia czeskiej wycinanki Śkody 706 RTO Lux, której nadwozie stanowi "fundament i opokę" mojej pracy - link. Autor tej pracy także przeskalował model ale do 1:32. Model według mnie nabrał rumieńców po tej przeróbce. Widać po nim ile twarzy ma ta konstrukcja.

Z warzywniczym pozdrowieniem...!
Ostatnio zmieniony ndz kwie 15 2012, 22:41 przez jacob, łącznie zmieniany 1 raz.
BALROG
Posty: 639
Rejestracja: pt lis 18 2005, 11:51
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BALROG »

Nie wiem czemu ale zawsze jak wejdę w ten temat to mam dziwną przypadłość.
Opad szczeny :shock:
KIBOU DAKE WA SHINJITE !!!!!!!!!!!!
Elco 80' Torpedo Boat PT-596
SCHNELLBOT S-100
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Człowiek kilka dni nie odwiedza forum a tu takie cuda w ogródku...Pięknie Jakub!
Na Zlot Ogórków w tym roku to chyba nie dasz rady.....:) bo chyba jeszcze ciut przeciągi w nim panują...:lol:
Chwilowo Twój Mexik wygląda jak z komisu samochodowego...Z zewnątrz igła, ale pod......hmmm.....?
No, nie licz na to, że z tym wydechem Twoje warzywko przejdzie przegląd techniczny....Normy EURO 3, EURO 4 są bardzo wyśrubowane hi, hi....
Piękna robota!
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć!
No, na zlot się wyrobię - o ile się odbędzie w tym roku? Na razie nic jeszcze chyba nie wiadomo. Ale w trakcie Nocy Muzeów chyba będzie okazja przejechania się Jelczykiem :D
Co do stanu busa, cóż - to jest pojazd w wersji przedakcesyjnej, nawet sprzed okresu przejściowego :twisted: zatem... co mi tam, najwyżej zamknę go w garażu i już :twisted:
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Mogę tylko dodać że zgadzam się z Balrogiem! Ogórek jak żywy choć czerwony nie zielony :) .
Obrazek
ODPOWIEDZ