Relacja Galeria Opis Zdjęcia - U-2536 1:200 - Haliński

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

katmpb pisze:A jakże, oczywiście, że zamierzam wycinać otwory przelewowe.
Tylko na to nie wpadłem, że będzie widać kolor biały, - czyli molowanie jak najbardziej!.
Kolor biały, (który tak naprawdę nie jest kolorem, ale na potrzeby tej dyskusji przyjmijmy, że jest), będzie się jawił jako biały tylko w obecności światła. To właśnie dzięki światłu widzimy kolory, a jego ilość jest odpowiedzialna za natężenie koloru. Czyli, przy niewielkiej obecności światła kolory jawią się jako bardzo ciemne. Równomiernie z przyrostem światła kolory stają się coraz bardziej jasne/wyraziste/ natężone.
Biorąc pod uwagę tą teorię, zastanów się jak będzie wyglądało wnętrze kadłuba Twojego modelu widziane przez kilka niewielkich otworów wyciętych w burcie? Ile światła może się dostać do wnętrza przez te niewielkie otworki. Zapewniam Cię, że zbyt mało aby biel kartonu jawiła się jako biel. Jeżeli masz wątpliwości, to zrób eksperyment. znajdź niewielkie pudełko, takie jak np. po biżuterii, albo sklej na szybko niewielki sześciościan i nakłuj w nim otwory wielkości takiej jak zamierzone otwory w kadłubie. Zobaczysz, że pomimo bieli kartonu, otwory będą się jawiły jako BARDZO ciemne, prawie czarne. Jedynie krawędzie tych otworów będą przyjmowały wystarczającą ilość światła i tylko tam będziesz widział biel kartonu. Te krawędzie na pewno należy wyretuszować. Kolor jaki użyjesz powinien być raczej zgodny z tym jaki był na jednostce na której wzorujesz swój model.

Reasumując, malowanie wnętrza kadłuba na czarno to zwyczajnie strata czasu i farby.

Natomiast w kwestii modeli kartonowych malowanych, totalnie nie rozumiem dlaczego odsyłasz nas aż na Czeskie forum, podczas gdy tylko na pierwszej stronie KnW na której znajduje się Twoja relacja, jesteś w towarzystwie przynajmniej dziesięciu modelarzy budujących swoje modele w konwencji malowanej. Jak można tego nie zauważyć :shock:

Powodzenia :spoko:
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
katmpb
Posty: 34
Rejestracja: sob maja 05 2012, 20:06

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: katmpb »

Rutek63 pisze:
katmpb pisze:A jakże, oczywiście, że zamierzam wycinać otwory przelewowe.
Tylko na to nie wpadłem, że będzie widać kolor biały, - czyli molowanie jak najbardziej!.
Kolor biały, (który tak naprawdę nie jest kolorem, ale na potrzeby tej dyskusji przyjmijmy, że jest), będzie się jawił jako biały tylko w obecności światła. To właśnie dzięki światłu widzimy kolory, a jego ilość jest odpowiedzialna za natężenie koloru. Czyli, przy niewielkiej obecności światła kolory jawią się jako bardzo ciemne. Równomiernie z przyrostem światła kolory stają się coraz bardziej jasne/wyraziste/ natężone.
Biorąc pod uwagę tą teorię, zastanów się jak będzie wyglądało wnętrze kadłuba Twojego modelu widziane przez kilka niewielkich otworów wyciętych w burcie? Ile światła może się dostać do wnętrza przez te niewielkie otworki. Zapewniam Cię, że zbyt mało aby biel kartonu jawiła się jako biel. Jeżeli masz wątpliwości, to zrób eksperyment. znajdź niewielkie pudełko, takie jak np. po biżuterii, albo sklej na szybko niewielki sześciościan i nakłuj w nim otwory wielkości takiej jak zamierzone otwory w kadłubie. Zobaczysz, że pomimo bieli kartonu, otwory będą się jawiły jako BARDZO ciemne, prawie czarne. Jedynie krawędzie tych otworów będą przyjmowały wystarczającą ilość światła i tylko tam będziesz widział biel kartonu. Te krawędzie na pewno należy wyretuszować. Kolor jaki użyjesz powinien być raczej zgodny z tym jaki był na jednostce na której wzorujesz swój model.

Reasumując, malowanie wnętrza kadłuba na czarno to zwyczajnie strata czasu i farby.

OK - nie ma fali elektromagnetycznej o barwie białej.
"...
Barwa biała – najjaśniejsza z barw. Jest to zrównoważona mieszanina barw prostych, która jest odbierana przez człowieka jako najjaśniejsza w otoczeniu odmiana szarości.
..."

W woli doprecyzowania:
Kolor to tak naprawdę tylko mały zakres fal elektromagnetycznych o określonej częstotliwości.
Niektóre właściwości promieniowania elektromagnetycznego (szczególnie jego oddziaływanie z materią) zależą od długości fali (częstotliwości promieniowania) i dlatego dokonano podziału promieniowania elektromagnetycznego na zakresy ze względu na jego częstotliwość.

Światło widzialne:
Częstotliwość fali - od 400 THz do 789 THz
Długość fali - od 780 nm do 380 nm

Światło widzialne – ta część promieniowania elektromagnetycznego, na którą reaguje siatkówka oka człowieka w procesie widzenia.
Oko – narząd receptorowy umożliwiający widzenie. W najprostszym przypadku chodzi o zdolność wykrywania pewnego zakresu promieniowania elektromagnetycznego.

Wzrok, zmysł wzroku – zdolność do odbierania bodźców wywołanych przez pewien zakres promieniowania elektromagnetycznego (u człowieka ta część widma nazywa się światłem widzialnym) ze środowiska oraz ogół czynności związanych z analizą tych bodźców, czyli widzeniem.

Promieniowanie elektromagnetyczne demonstruje swe właściwości falowe zachowując się jak każda fala, ulegając interferencji, dyfrakcji, spełnia prawo odbicia i załamania.

"...
Jedynie krawędzie tych otworów będą przyjmowały wystarczającą ilość światła i tylko tam będziesz widział biel kartonu. Te krawędzie na pewno należy wyretuszować.
..."


Twoje powyższe końcowe słowo traktuję jako Twoje podsumowanie tego co mi pisałeś.
JA NAJBARDZIEJ, jest to prawda!!!
Ale jak zdecyduję się na wycinanie, a na 75% będę wycinał, to pomaluję.


Co do:
"...
Reasumując, malowanie wnętrza kadłuba na czarno to zwyczajnie strata czasu i farby.
..."


Zależy od człowieka, jak ktoś zaczyna przygodę i nie ma na półce, żadnego modelu to chyba jest tak jak mówisz, ale jak ktoś na półce ma 10 i więcej modeli to na pewno nie jest to prawda.
Rutek63 pisze: Natomiast w kwestii modeli kartonowych malowanych, totalnie nie rozumiem dlaczego odsyłasz nas aż na Czeskie forum, podczas gdy tylko na pierwszej stronie KnW na której znajduje się Twoja relacja, jesteś w towarzystwie przynajmniej dziesięciu modelarzy budujących swoje modele w konwencji malowanej. Jak można tego nie zauważyć :shock:
Powodzenia :spoko:
Już tłumaczę, bo nie było relacji z U-2536 i jego malowaniu.
Ok, poszukam i popytam się w wątkach.
Ale może coś na tym wątku czcigodni koledzy się wypowiedzą, może jakieś zdjęcia.
W końcu temat malowania modeli kartonowych jest rzadki.

--
Poz,
KatMPB
www.katmpbsoft.pl
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2307
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 160

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Rzadka kolego to moze byc na przyklad kupa :haha: To zdaje sie Tobie zalezy na zdobyciu informacji, a nie "NAM" ( tak nazwijmy grupe ludzi ktorzy znaja odpowiedzi na Twoje potencjalne pytanie ) na przekazaniu Ci jej za wszelka cena. Tak wiec wymaganie od "NAS" wstawiania zdjec do Twojej relacji w odpowiedzi na niezadane pytanie uwazam za lekka przesade.
Ty chyba tez z tego nowego pokolenia modelarzy internetowych, ktorzy nie potrafia znalezc na goglu zdjecia Bismarcka, chyba ze dostana linkiem w leb :haha:
Na TYM forum obowiazuja pewne zasady i akcje w stylu " Zaczyman model Yamato i poszukuje zdjec, materialow, opisow budowy innych relacji, a najlepiej kogos kto go za mnie zlepi za darmo i jeszcze mi tylek podetrze w kibelku..... :haha: raczej tu nie przechodza.
Wiec wez sie chlopie ogarnij, sklej cos i pokaz, ewentualnie zadaj konkretne pytanie i nie plec wiecej takich bzdetow bo az opadaja rece i spodnie......
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
katmpb
Posty: 34
Rejestracja: sob maja 05 2012, 20:06

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: katmpb »

Proszę przeczytaj całość moich postów, a nie wybieraj wybiurczo.

Ja uważam, że forum jest np. po to aby wymieniać się linkami, np. z pomalowanych modeli kartonowycy.
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2307
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 160

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

O a teraz z domu to mogę Ci nawet odpisać z polskimi znakami :haha:
Wybieram wybiÓrczo bo jestm ZŁYM człowiekiem :haha:
Tak jak napisałeś forum polega na wymianie doświadczeń, podkreślam WYMIANIE, żeby coś wymieniać to trzeba coś MIEĆ a nie 3 zdjęcia szkieletu i 2 strony bzdur o filmach, postrzeganiu kolorów i długości fal....... To są oczywiście ciekawe zagadnienia, te optyczne nawet znajdują poniekąd zastosowanie w modelarstwie.... ale nie na tym poziomie :haha:
Tobie po prostu się NIE CHCE przejżeć początkowych stron makulatury, a na pierwszych 2 stronach sa co najmniej 2 relacje z MALOWANYCH modeli okrętów :haha:
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
katmpb
Posty: 34
Rejestracja: sob maja 05 2012, 20:06

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: katmpb »

Panie Szydercza Gała, nikt Pan/Pani do dyskusji nie zmuszał.
Jak nie chcesz dyskutować na moim wątku to tego nie rób i się nie wtrącaj.
A ja chcesz się podzielić czymś cziekawym to super.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

katmpb pisze: Zależy od człowieka, jak ktoś zaczyna przygodę i nie ma na półce, żadnego modelu to chyba jest tak jak mówisz, ale jak ktoś na półce ma 10 i więcej modeli to na pewno nie jest to prawda.
Co ma niepotrzebne malowanie szkieletu na czarno wspólnego z ilością modeli na półce? Nic nie rozumiem. :roll:
O modelach malowanym, w pierwszym swoim poście napisałeś:
katmpb pisze:Wracając do relacji U-2536.
Zanim ją rozpocznę chciałem jeszcze poruszyć temat, który na wątkach nie jest poruszany, przynajmniej ja takich nie znalazłem, czyli może być poruszany bardzo rzadko. Chodzi o malowanie modeli kartonowych.
Jeżeli chodziło Ci wyłącznie o malowany U-2536, to trzeba było tą jednostkę wymienić, a nie pisać ogólnie, bo właśnie tak wszyscy, podejrzewam, ten tekst zrozumieli...Ogólnie.
Zresztą co za różnica jaki kształt karton przyjmie po sklejeniu. Ogólne zasady malowania będą takie same. Tylko na polskich forach modelarskich zostało wylane na karton tyle farby, że można by się w niej utopić prawie, a Ty piszesz o rzadkości. Otwieraj tematy po kolei i czytaj, bo obawiam się, że na tacy nikt ich Tobie nie poda. Jak już się trochę wczytasz w temat, to zadawaj bardziej sprecyzowane pytania. Zapewniam Cię, że dostaniesz odpowiedz.
Ode mnie masz jeden temat

viewtopic.php?p=3434&highlight=malowanie#3434

Znaleziony przy pomocy wyszukiwarki w kilka sekund. Taki właśnie system powinieneś podjąć. Szukać. Temat jest stary, jak po dacie zauważysz. Od niego się chyba wszystko zaczęło. Jest tych tematów dużo więcej. Przejrzyj również tematy przyklejone w makulaturze, bo to kopalnia wiedzy. Zacznij od tematu założonego przez Łukasza.

Z mojej strony to tyle. Przyznam, że trochę nie rozumiem Twojego toku rozumowania. W poprzednim moim poście wspomniałem, że tylko na pierwszej stronie forum jest co najmniej dziesięć tematów z modelami malowanymi, Ty jednak wciąż twierdzisz, że to rzadkość. Jaka to rzadkość skoro tylko na jednej stronie jest ich aż dziesięć. :?:

Jeszcze jedno. Może to trochę niegrzecznie dawać komuś rady odnoście stylu prowadzenia relacji, niemniej jednak pomyśl czy nie warto skoncentrować się na konkretach dotyczących budowy modelu i dobrych jakościowo zdjęciach. Obszerną pracę domową, którą wykonujesz dodatkowo np. na temat wzroku itp. może lepiej zachować dla siebie. Jak widzisz na tym specyficznym forum niektórych to nieco ....:bukiet: :haha:
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2307
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 160

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Chyba miales na mysli W Twoim watku, NA WATKU? po jakiemu to ? :haha:
Po prostu podpuszczam Cie zeby sie zorientowac czy warto tracic czas na tlumaczenie Ci czegokolwiek na temat malowania modelu, czy zasiasc w pierwszym rzedzie i pekac ze smiechu :haha:
Nie mam nic do dodania ponad to co napisal Rutek. To forum jest specyficzne i pelne specyficznych ludzi... :haha:
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
katmpb
Posty: 34
Rejestracja: sob maja 05 2012, 20:06

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: katmpb »

Tutaj będę zamieszczał duże zdjęcia:
https://picasaweb.google.com/1061419516 ... RelacjaCz1

Szkielet już prawie gotowy, zdjęcia po niedzieli.

P.S.: Co do różnych moich wypowiedzi na wątku, to taki jest mój styl i jak ktoś porusza temat, np.: "koloru białego" i widoczności białego szkieletu po wycięciu otworów w burcie, TO JA TEN TEMAT ROZWIJAM, być może ktoś za kilka lat będzie czyteł tę relację i mu się to przyda.
Awatar użytkownika
katmpb
Posty: 34
Rejestracja: sob maja 05 2012, 20:06

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: katmpb »

ODPOWIEDZ