[R] Kraz 255B 1:25 Renova Model

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

niki68 pisze:...Tabliczki wycinankowe. Pozbawiłem je tylko 3/4 grubości aby wyglądały jak blaszki...
Wspaniały efekt!!!
A jak to się robi? Rozwarstwić żyletką? Były wydrukowane na kartonie czy na cienkim papierze?
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj Niki.

Wracając do sprawy silnika to miałem taki sam dylemat i cieszy mnie Twoje podejście do tematu, bo kogo jak kogo ale Ciebie stać na "mały" lifting motoru. Śledzę z nieustającym zainteresowaniem postępy i banan ukazuję się na gębie ilekroć widzę aktualizację wątku. Dotychczasowy efekt jest niesamowity i czekam na więcej.
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Trwając w zawieszeniu jak czas pozwala przeglądam forum-nie ma po co wracać-za wysokie poprzeczki :shock: Po prostu rewelacja :!:
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witajcie

Wakacje się kończą, czas wracać do pracy.
Henryku ... BCG na warstwę z nadrukiem. Po dobrym wyschnięciu woda od spodu i odklejasz warstwę z nadrukiem.
Metalmic i Herbaciany ... staram się jak mogę, ale idzie powoli bo zmęczenie materiału się pojawiło i na siłę nie przyspieszam.

Temat długi jak rzeka w tym modelu - znaczy błotniki.
Zacznę od tego, że wycinankowe zepsułem pierwszego dnia. Dobrze, że newralgiczne elementy odrysowuję w CAD. Potem kolejne wersje i cały czas ten sam problem ... błotniki nie układają się jak należy. Albo moje przeróbki spowodowały tak duże różnice, że nie pasują ... albo coś robię nie tak ... albo ... No nie ma to już większego znaczenia bo narysowałem po swojemu i jakoś pasują. Zrobiłem w tylnej części dłuższe aby dopasować do podestu.

Nie wiem jak koledzy budowali wzmocnienia błotników, ale sposób wycinankowy totalnie mi się nie spodobał ... bo szlifowanie tektury o przekroju 1.5 x 3 mm o zadanym kształcie na półokrągło całkowicie mi nie podchodziło. Zrobiłem to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Profil wzornika pomniejszony o grubość tektury. Pasek tektury szerokości 3mm i grubości 2 mm (0.5 naddatek na zeszlifowanie), BCG i zostawić do pełnego wyschnięcia. Wzornik potraktowany CA. Oszlifować przed zdjęciem ze wzornika. Dociąć i gotowe.

Obrazek Obrazek Obrazek

No i po mojemu wygląda to tak. Przy okazji okazało się, że girl muszę poszerzyć o 1.5 mm bo inaczej błotniki nie trzymają linii równoległej do ramy.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam

PS. Dodam jeszcze, że zrobiłem cztery dodatkowe komplety błotników, które poszły do kosza ... starałem się zrobić je bez tego tekturowego wzmocnienia. Wyszły, ale nadawały się tylko do wersji delikatnie mówiąc ... mocno eksploatowanej.
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witam

No i kolejny mały drobiazg.

Kierownica - wykonana z drutu cynowego (na zdjęciu pierwszym pokazałem sposób kształtowania profilu).

Obrazek Obrazek Obrazek

Niżej główna część przekładni kierowniczej, której w wycinance brakuje.
Obrazek

Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Piękna robota - brak słów. Ten pomysł na kierownicę z tłoczonymi zagłębieniami - extra, bardzo przyda mi się w moim Mexie - zatem pozwolę sobie go nieudolnie skopiować. Zdradź mi tylko proszę jak udało Ci się zrobić takie idealne łączenia obręczy z poprzeczkami w kierownicy - jakaś kropelka CA i leciutkie szlifowanie - czy raczej perfekcyjne dopasowanie łączonych elementów?
Podziwiam i pozdrawiam!
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Pomysł na kierownicę genialny! :-)
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witajcie
jacob ... dokładnie jak napisałeś ... CA i do roboty.
Dzisiaj kilka migawek z:
Pomalowana ale jeszcze wymagająca pracy przekładnia kierownicza z siłownikiem wspomagania.
Obrazek Obrazek

Pedały sprzęgła, hamulca i gazu z "radziecką" wersją mechanicznego tempomatu - swoją drogą genialne rozwiązanie. W maluchu takie było.
I tu wkradł się mały babol. Blacha zewnętrznego podszybia powinna delikatnie zachodzić na blachy boczne. Przegapiłem, przykleiłem i tak musi zostać.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pomalowane błotniki. Czekają na wykonanie rdzewienia od spodu i wykończenie od zewnątrz.

Obrazek Obrazek

Nie byłbym sobą, gdybym budy nie zrobił po swojemu. W oryginale składa się ona z dwóch warstw blachy. W środku znajduje się drewno. U mnie będzie tektura. Dach również będzie dwuwarstwowy. Dodatkowo porozcinałem elementy budy. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zaplanowałem ukształtować wszystkie elementy oddzielnie, pomalować i złożyć w całość jak klocki.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witaj niki

bardzo się cieszę z Twojej relacji z budowy i z tego co wyprawiasz z tym modele. W przyszłości bowiem będzie się na czym wzorować. Mam pytanko dotyczące przełączników.

Obrazek

Bardzo jestem ciekaw w jaki sposób je wykonujesz. Czy mógłbyś przybliżyć nieco swój patent na te elementy?

Pozdrawiam Serdecznie :)
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witajcie

Prace nad modelem zwolniły z powodu rozpoczętego roku szkolnego i nawału prac z tym związanych, ale coś tam zrobiłem.
wk82 ...
Przełaczniki wykonałem bardzo prosto. Na krążek z cienkiego papieru wycięty igłą 1.2 (czyli w środku 1.0) nakleiłem przy pomocy BCG pierścień zrobiony z drutu cynowego, a w środek wkleiłem na CA patyczek polistyrenowy. Nastepnie na patyczek nałożyłem odrobinę CA aby go zaokrąglić ... i tyle.

Dzisiaj na początek elementy budy złożone na sucho:
Obrazek Obrazek

Chłodnica i gril:
Obrazek Obrazek

Fotel kierowcy (jeszcze przed pomalowaniem). Fotel został zaprojektowany od nowa.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
ODPOWIEDZ