[Relacja - koniec] IŁ-14, free download, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj Jarku,
owszem, pasowałby i jest dostępny – aber (ale :)); moim zamiarem jest kompletować flotę LOTu, tak że na razie będzie szło tylko w tym kierunku.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Czas na gondole silników. Nieco musiałem się przy tym „namęczyć”, bo rysunki nie są (dla mnie) jednoznaczne i kompletne, tzn. nie wszystkie części zostały tam zaznaczone. Niektóre paski łączące są za długie, poza tym pasowalność części jest jednak znakomita!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 17:15 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Podwozie przednie jest opracowane w nieco uproszczony sposób, tzn. koło jest umocowane na stałe (nie kręci się). To właśnie zmieniłem, zmieniając odpowiednio kształt drutu wzmacniającego goleń, pozostałe części są identyczne.

Obrazek
Podwozie przednie zamocowane do kadłuba.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 17:15 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Przednie podwozie było mi za bardzo „uproszczone”, podwozie główne z kolei zbyt „skomplikowane” – ponieważ używam gotowe (kupne) koła, mogłem tutaj zrezygnować z części U-12 (felgi), o wiele prościej zbudowałem też zawieszenie osi kół – po montażu nic tutaj z tej całej dłubaniny nie widać. Brakuje też nożyc goleni (ja przynajmniej ich w wycinance nie znalazłem), a są na „wszystkich” mi dostępnych rysunkach technicznych, np.
tutaj, wydrukowałem je więc jeszcze raz (bo do podwozia przedniego jest).

Obrazek

Podwozie kompletne, trzyma się – teraz holowanie samolotu do działu montażu silników...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 17:17 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Powoli, ale idzie dalej...
Silniki są opracowane w „2½ D” – ani dwuwymiarowe, ani 3D - najpierw byłem dość sceptyczny, ale to jednak wygląda „nieźle” czy też „wystarczająco”.

Obrazek

Obrazek

Przy okazji; po ostatniej zmianie w „Photobucket” nie mogę z nim za bardzo dojść do ładu – „zgubiłem” dostęp do kodowania miniaturek – potrafię teraz zamieścić tylko zdjęcie w pełnym rozmiarze – może ktoś pomóc?
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 17:18 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Heinrich Kosmala pisze: po ostatniej zmianie w „Photobucket” nie mogę z nim za bardzo dojść do ładu – „zgubiłem” dostęp do kodowania miniaturek – potrafię teraz zamieścić tylko zdjęcie w pełnym rozmiarze – może ktoś pomóc?
Witaj Henryku musisz powrócić do starej wersji, jest taki link na stronie Photobucket'a
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

pawlo pisze:Witaj Henryku musisz powrócić do starej wersji, jest taki link na stronie Photobucket'a
Dzięki pawlo – zadziałało!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Przednie osłony silników. Tutaj zaproponowano (przynajmniej dla mnie) nową metodę montażu – najpierw łączy się wszystkie części sklejkami i dopiero na końcu zamyka się całość środkowym paskiem łączącym (strzałka). Moim zdaniem jest tak o wiele wygodniej, można też precyzyjniej sklejać – ale to pewnie też kwestia osobistych przyzwyczajeń, doświadczenia i umiejętności.

Obrazek

Żeby chociaż w miarę zapewnić okrągły kształt wlotu powietrza, wkładam świeżo sklejoną część aż do wyschnięcia na takie oto „kopyto”.

Obrazek

Teraz jeszcze śmigła i będzie „z górki”...

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 17:19 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Wykorzystałem łopaty śmigieł z wycinanki, „dorobiłem” tylko ich właściwą geometrię ustawienia – po sklejeniu dwóch połówek skręciłem każdą łopatę w palcach. Przy tej okazji powstały drobne przesunięcia kartonu – a więc szpachlowanie, szlifowanie i lakierowanie na nowo.
Zdecydowanie nie opanowałem jeszcze używania taśmy maskującej (żółte końcówki łopat), czy też mówiąc dokładniej takiej „specjalistycznej” taśmy w moim małym miasteczku jeszcze nie odkryłem – użyłem tutaj zwykłego „Tesa-Film” – jak widać nie z najlepszymi wynikami...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zmieniłem konstrukcję osadzenia śmigieł – zamiast części papierowych P2 i P6 chcę zrobić rurkę aluminiową, tak jak na (mam nadzieję czytelnym) rysunku 54.

Obrazek

Mocowanie śmigieł nastąpi na samym końcu, po zamocowaniu anten i innego drobiazgu – inaczej mógłbym uszkodzić śmigła przy kładzeniu do tych prac modelu „na plecach”.
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 17:20 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2184
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Montaż łopat śmigieł. Na tym zdjęciu widać też (mam nadzieję :D) skręcenie łopat – więcej przy osi, prawie płasko na obwodzie. Także kołpaki są gotowe i kompletne wały napędowe z łopatami śmigieł, na razie tylko luźno osadzone.

Obrazek

Obrazek

Teraz jeszcze tylko anteny i „różne rurki”...

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 17:21 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ