[Galeria/relacja/projekt własny] IILO w Rzeszowie, 1:100

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!

Oszklenie już gotowe. Zdecydowałem że poprostu najpierw podkleje każde okno folią, a następnie jeszcze czarnym papierem, wyszło jak zakładałem wiec w miare dobrze kontrastuje z białymi ramami okien i całymi ścianami.
Zrobiłem też pierwsze elementy podstawy, napisałem pierwsze gdyż cała makieta będzie jeszcze zawierała oprócz głównego budynku dobudowaną halę, parking, boiska itp. tak więc cały teren szkolny wstępnie całość będzie miała rozmiar ok 100x80cm.
Tempest- już nie planuję niczym malować, ponieważ nałożone warstwy farby i tak już w pewnym stopniu "wygładziły" fakturę kolejnych warstw papieru czego osiągnąć nie chciałem więc kolejne warstwy działałyby na niekorzyść a to że się trochę świecą to zapewne wina moich zdjęć, na których główny promień światła na nie pada i dlatego wygląda jakby się tak błyszczały, w rzeczywistości tak nie jest
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!

Korzystając z wolnego tygodnia nadrobiłem sporo przy modelu, skleiłem główną bryłę budynku, podoklejałem szyby, elementy elewacji, oraz 2 z 3 gzymsów. W trakcie malowania są 2 drobne przybudówki, do ukończenia modelu szkoły został więc tylko dach i 2 postaci umieszczone w lukach we frontowej ścianie.
Jak widać na razie nie wykonywałem szkieletu, gdyż póki co przyda mi się wolna przestrzeń aby ułatwić doklejanie elementów na zewnątrz. Obliczyłem wszystko i wyszło mi że makieta będzie miała 100cm x 80 cm tak więc ze względu na duże gabaryty podzielę całość na 3 elementy:-główny budynek(ten który teraz sklejam,
-sala gimnastyczna(połączona z głównym budynkiem,
-podstawa z elementami "krajobrazu", drzewka, krzewy, parkingi, boiska itp.
Wszystkie gzymsy powstały jak widać poprzez sklejenie kilki warstw kartonu oraz nitek aby nadać odpowiedni wygląd.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Ładnie wygląda ta elewacja. Kupa roboty, ale warto.
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!

Równocześnie z Nebelwerferem i Raumerem-s działałem trochę przy modelu szkoły. Na warsztat wziąłem dach budynku- na widocznych poniżej zdjęciach konstrukcja jest już przykryta- pod kartonem jest jeszcze dość gęsty szkielet tak aby nie wyginał się podczas oklejania. Zacząłem też masową produkcję dachówek, których ma być......ok 35 tysięcy. Na szczęście polega to tylko na rozrysowaniu na kartce bloku technicznego a następnie natłoczenie 2 linii naśladujących rzeczywiste rowki w dachówkach. Jak na razie zrobiłem ok 60 pasków po 118 dachówek każdy a nie jest to jeszcze połowa...
Oprócz tego skończyłem gzymsy, które aktualnie schnął po malowaniu i czekają na przyklejenie do budynku, w najbliższych dniach powinny ukazać się zdjęcia gotowej przynajmniej części dachu- cały budynek ma być gotowy do końcówki września, a najlepiej do jego połowy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!

Kolejny progres w pracy nad modelem. Zacząłem sklejać dach i póki co pozostała tylko frontowa połać. Najpierw naklejam kolejne paski potem docinam całość pod odpowiednim kątem a na samym końcu całość pomaluję na kolor wszystkich daszków. Ponadto gotowe są figurki wyrzeźbione z gipsu. W planach mam ukończenie dachu do następnego weekendu.
Póki co model prezentuje się tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!

Mała aktualizacja. Całość dachu już przykryta dachówką oraz wykończona kalenicami zrobionymi z bloku technicznego oraz drutów, wszystko jak na ostatnim zdjęciu widać po pierwszym malowaniu. Po kilkukrotnym malowaniu pozostanie tylko doklejenie kominów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!
Dach już gotowy, kominy na swoich miejscach, a między czasie zrobiłem jeszcze daszki pokryte papą. Na modelu papę zrobiłem z drutu i cynamony pomalowanego ciemną farbką.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dach na niektórych zdjęciach się świeci nie przez farbę tylko przez lipne oświetlenie ;)
Awatar użytkownika
Constructor
Posty: 147
Rejestracja: czw sty 15 2009, 14:25
Lokalizacja: Świnoujście

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Constructor »

Model super! Szkoda, że kominy nie mają otworów, ale i tak wyszło fajnie :) Będziesz robił jakiś mały teren wokół budynku? :)
ObrazekObrazek
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Tak jak pisałem na początku relacji, podstawa będzie zrobiona na samym ońcu, po budowie hali sportowej za której budowę się właśnie zabieram. Trawa na zdjęciach była podłożona tylko na potrzeby zdjęć ;) A o otworach szczerze mówiąc zapomniałem, ale prawdopodobnie poprostu nakleję czarne kwadraty imitujące je.
Awatar użytkownika
wuka1308
Posty: 117
Rejestracja: ndz sie 05 2012, 14:01
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wuka1308 »

Gratuluję udanej makiety oraz zdjęcia tygodnia.
ODPOWIEDZ