GRAC: STAR 28/29 ciężarówka - moje zmagania [KONIEC]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

GRAC
Posty: 32
Rejestracja: pn lis 28 2011, 22:26
Lokalizacja: Opatów

GRAC: STAR 28/29 ciężarówka - moje zmagania [KONIEC]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GRAC »

Witam wszystkich Formowiczów,

forum śledzę już od dłuższego czasu i w końcu zdecydowałem się rozpocząć własną relację. Modelarstwem zajmuję się już ładnych parę lat, na początku były modele plastikowe o tematyce lotniczej. Jednak z czasem zaczęło brakować mi w nich miejsca na własną inwencję.

Relacja będzie tyczyła się ciężarówki jak w temacie, ale dodatkowo chciałem się pochwalić jednym z moich dotychczasowo sklejonych modeli.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Właściwa relacja
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wszelkie uwagi mile widziane, dalsza relacja wkrótce.
Ostatnio zmieniony wt sty 20 2015, 23:02 przez GRAC, łącznie zmieniany 1 raz.
Aviator
Posty: 477
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:49
Lokalizacja: Warszawa,

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Aviator »

Witaj. Podaj chociaż jaka to ciężarówka (skrzyniowa, "świetlica") i z jakiego wydawnictwa?
Aviator
И смешно и вярно!!!
www.facebook.com/andrzej.maciejczak
GRAC
Posty: 32
Rejestracja: pn lis 28 2011, 22:26
Lokalizacja: Opatów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GRAC »

Model jest wydawnictwa MODELIK opracowany przez Pana Jana Kołodzieja. Typ nadwozia skrzyniowy, skrzynia pokryta plandeką.

Mój model na pewno będzie pozbawiony plandeki, ogólna koncepcja to model z otwartą skrzynią. Kolor co do skrzyni to jasny popiel, natomiast do kabiny... waham się między czerwonym a pomarańczowym. Ogólnie staram się uzupełniać model o jakieś drobne detale, w miarę swoich możliwości (np. po weryfikacji zdjęć oryginału zmieniłem zbiornik paliwa).
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Mogę pomóc przy odtworzeniu tablic rejestracyjnych. Na przyczepce widzę tablicę napisaną Arialem, czyli byle czym z komputera. Tak czyni, niestety, większość wydawnictw.

No i ramek wtedy nie było.
Arek
Posty: 8
Rejestracja: ndz sty 29 2012, 7:45
Lokalizacja: świętoszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Arek »

Tylny numer rejestracyjny powinien być, namalowany na tylnej burcie, dużymi białymi literami.W WP zaszły pewne zmiany w sposobie oznakowania numerami rejestracyjnymi. Jeśli chcesz robić tablice rejestracyjną to powinna zaczynać się od "UI" taki numer mają przyczepy i powinny to być czarne litery na białym tle. Tak oznakowane są wszystkie nowe pojazdy i te po remoncie. Jeśli chcesz pozostawić dotychczasowy numer to jednak powinien być namalowany.To tyle mojego wymądrzania, a sama przyczepka bardzo realistycznie zrobiona i ogromnie mi się podoba. Jak robiłeś opończe i co to za wydanie, czym malowane i jak brudzone? Bardzo mnie to ciekawi.
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

No no, przyczepka daje radę, ja spytam o sposób zrobienia bieżnika, podoba mi się ta kostka. To ręcznie wycinane z wycinanki, czy jakiś zestaw laserowy?
Obrazek
GRAC
Posty: 32
Rejestracja: pn lis 28 2011, 22:26
Lokalizacja: Opatów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GRAC »

Jeśli chodzi o tablice na przyczepce to przyznaje się bez bicia, że zrobiona zgodnie z wycinanką - dodana ramka, litery i cyfry. Tak to prawda, w przyczepach, a tym bardziej w ciężarówkach numery rejestracyjne umieszczane są na burtach. Moja praca nad modelem nie jest jeszcze tak daleko posunięta, ale na pewno poproszę o wskazówki podczas prac nad tablicami "arklas", a Tobie "arku" dziękuję za uwagi co do miejsca umieszczenia numerów rejestracyjnych, bo sam bym ich tam nie umieścił.

Jeśli chodzi o wydawcę przyczepki to jest to firma Renova Model. Model jest darmowy i dostępny na stronie producenta w dwóch wersjach. Jeśli chodzi o opony, wykonane są zgodnie z instrukcją. Wszystkie "obręcze" podklejone i wycięte cyrklem OLFA. Malowane były aerografem z użyciem farbek akrylowych firmy Pactra. Brudzenie... w tym temacie nawet jeszcze nie raczkuję. były to pierwsze próby i tak naprawdę nie jestem z tego zadowolony. Głównie to suche pastele starte na pył, a do imitacji zacieków rdzy użyłem "wash-y" firmy AK RUST STREAKS.

"Camilllo" - bieżnik wycinany ręcznie z wycinanki, zajął trochę czasu, ale widzę, że było warto ;-)
GRAC
Posty: 32
Rejestracja: pn lis 28 2011, 22:26
Lokalizacja: Opatów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GRAC »

Dziś udało mi się praktycznie ukończyć i pomalować silnik z odrobiną waloryzacji.
Oto efekty mojej pracy.

ObrazekObrazek
GRAC
Posty: 32
Rejestracja: pn lis 28 2011, 22:26
Lokalizacja: Opatów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GRAC »

Dziś trochę kabiny.

Obrazek

I jeszcze coś.

Obrazek

Jeśli chodzi o nadkola czy błotniki są odwrotnie przyklejone, efekt rozmowy z żoną podczas klejenia... Ale model będzie malowany więc niczego nie będzie widać. Na drugim zdjęciu ściana tylna ukończona z szybkami, których nie widać :) dodatkowo dorobię jeszcze ramki do nich, oraz podklejone i nie oszlifowane drzwi.
GRAC
Posty: 32
Rejestracja: pn lis 28 2011, 22:26
Lokalizacja: Opatów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GRAC »

Coś tam ostatnio udało się złożyć...

ObrazekObrazekObrazek

jeśli chodzi o silnik to jeszcze nie jest zamocowany w stu procentach, z przodu będą go trzymać łapki widoczne na zdjęciu powyżej.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ