[R] Parowóz Ol49 1:25 Modelik

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
fatal error
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 25 2009, 15:10

[R] Parowóz Ol49 1:25 Modelik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fatal error »

Dobra, koniec tego pasożytowania!
W końcu ile można przeglądać mistrzowskie prace sprzed lat, słusznie wprawdzie się nimi zachwycając, ale samemu nic nie robiąc? Zwłaszcza, że Oni sami zachęcają do pokazania co się robi. :)

Mam na imię Maciej, choć na Forum, tak jak w reszcie Internetu będę występował jako fatal error. Relacja ta będzie moim kolejnym powrotem do modelarstwa, którego kartonową gałąź uważam za najszlachetniejszą i wymagającą największych umiejętności. Dlatego też proszę Was o otwarte i szczere zgłaszanie swoich uwag, bo mi pomoże to w doskonaleniu swoich umiejętności, a dla innych będzie źródłem wiedzy inspiracji. Więc ciśnijcie mnie, bo kocham kolej, kocham parowozy i chcę jak najwierniej zmniejszyć oelkę 25-krotnie. ;-)

Obrazek

Kiedy przeszło 5 late temu kupiłem wycinankę autorstwa Panów Adriana Wandtke i Jana Kołodzieja nie zdawałem sobie sprawy z ogromu pracy, jaki przede mną stoi. Kiedy zacząłem zdawać sobie z tego sprawę, w poszukiwaniu inspiracji, zdjęć i informacji trafiłem na Forum. I szczęka mi opadła, potoczyła się pod szafę, zniknęła w innym wymiarze i dopiero niedawno udało mi się ją odzyskać. Kiedy zobaczyłem efekty pracy Kierownika, Precyzyjnego, Nikiego, Keka i porównałem je z tym, co mi udało się uczynić, oelka została ze wstydem włożona do teczki i zakamuflowana w szufladzie.
Mijały tygodnie, miesiące, lata... Szuflada patrzyła się na mnie, a ja na szufladę. Jednak nadszedł czas się zmobilizować, zakasać rękawy i pokazać na co mnie stać. Dokupiłem trochę niezbędnego sprzętu i materiałów i zrobiłem miejsce na 3,7-metrowym biurku.
Nie chwaliłem się pierwszymi efektami, ponieważ nie wiedziałem jak to będzie wychodzić, zwłaszcza że po dotarciu do planów na http://plany.zonk.pl/ i porównaniu ich z wycinanką i tym co mi z niej wyszło, coś we mnie pękło. Pomyślałem sobie, że ten wynik jest co najmniej niezadowalający. Wycinanka jest dobra i nie mam do niej zarzutów, bo sama w sobie składa się prawidłowo, a uproszczenia muszą być, bo nie każdy jest fanatykiem precyzji i kolei. Przynajmniej nie takim jak MY, prawda? :twisted: Niemniej jednak nie spodobało mi się to, co zobaczyłem. W ruch poszedł AutoCAD 2013, którego obsługę, a przynajmniej podstawy, miałem okazję poznać w czasie próby studiowania budownictwa. W kilka tygodni CADzenia, digitalizowania zeskanowanych planów i prób doszedłem do stanu w którym mogę sobie powiedzieć: "Tak, to będzie godne i nie muszę się wstydzić tego pokazać!" I oto jestem, ze swoją relacją, którą polecam Waszej uwadze.

Model postaram się maksymalnie waloryzować, przenosić z planów, które będą obok wycinanki bazą, do rzeczywistości wszystkie widoczne detale, śruby, podkładki, nakrętki, spawy, nity, na które wystarczy mi umiejętności, wzroku i nerwów (w tej kolejności).
Głównymi materiałami będą oczywiście karton i tektura, ale nie obejdzie się bez różnego rodzaju drucików, sznureczków, kabelków, szpachli, a pewnie nawet i preszpanu.
Będzie on w całości malowany, nad brudzeniem jeszcze się zastanowię, gdyż nie mam w tym absolutnie żadnego doświadczenia, a najbliższa oelka i to zimna stoi 35 kg ode mnie, w Karsznicach.

Zacząłem typowo dla siebie, czyli na przekór, od d... tendra strony. ;-)

Na pierwszy rzut pod nóż poszły blachy i ceowniki ostoi wózka:

Obrazek
Widoczne wgłębienia w prawdziwym tendrze zostały wykonane, aby blacha poprzeczna nie kolidowała z ukłądem hamulcowym:
Obrazek
Tutaj Niezguła (jak pieszczotliwie nazywam swoją "trzecią rękę") dla porównania trzyma szpilkę:
Obrazek

Tak wygląda to po zmontowaniu, sklejeniu i czeka na spawanie (spoiny pachwinowe będą wszędzie tam, gdzie w oryginale, czołowych chyba nie będę kładł, bo po pierwszych próbach wygląda to jak zwyczajnie, niechlujnie ubrudzone klejem):
Obrazek
Brakuje blach dystansowych i zewnętrznych, gdyż najpierw muszę uczynić resory maźnicze, widły maźnicze, spasować to wszystko z maźnicami i pomalować.

Teraz proszę mnie masakrować, krytykować i oczekiwać na resory maźnicze, którymi się wkrótce pochwalę, gdyż już się robią. :lol:
Łatwiej kijek pocinkować niż go potem pogrubasić. :]
Na warsztacie: Ol49 i zawsze jakaś drobnica.
Raskolnikow
Posty: 11
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 13:28
Lokalizacja: Bukowina

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Raskolnikow »

Będę oglądał z wielką przyjemnością, tymbardziej,że zakupiłem ten model dzisiaj w Składnicy harcerskiej, był ostatni i kupiłem go za 29 pln :)
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Plany 'digitalizujesz' znaczy przerysowujesz je według wymiarów na rysunkach, czy konwertujesz automatem z bitmapy na wektorową postać ? Jeśli to drugie to pamietaj że od oryginału na desce kreślarskiej do png na stronce było kilka etapów i mogą być przekłamania w wymiarach. Jest również kilka błędów, ale niestety nie pamiętam teraz wszystkich, tylko taki przykład z samego parowozu - pierwsza wersja projektu miała źle umieszczone tylne łożysko wahaczy kolankowych (co zresztą widać na planach) i choć same wahacze są później poprawione, to już długości wieszaków resorowych nie. Także jak korzystasz z rysunków poszczególnych części, zrób też rysunek złożeniowy dla sprawdzenia.

Swego czasu zacząłem przerysowywać te plany do CAD-a - może zrobimy jakieś repozytorium z tym ?
Abuq
Posty: 58
Rejestracja: ndz lip 28 2013, 13:42
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abuq »

Widzę, że mamy podobne zainteresowania - modele kolejowe i AutoCAD :D.
Trzymam kciuki za projekt w obu "formatach".
Pozdrawiam
Abuq
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Dawaj, dawaj patrze i obserwuje te relacje. Mysle ze to nie tylko slomiany zapal. A tak na marginesie to rosna zastepy kolejarzy.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
januszmk
Posty: 124
Rejestracja: pn lut 14 2011, 19:02
Lokalizacja: Knurów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: januszmk »

Relację z budowy tego parowozu pokazał także kol Robert.B na forum Konradus ( nie pomijam oczywiście wykonawców przez Ciebie wymienionych ) . Wykonane przez wymienionych modele robią wrażenie ,czego i Tobie życzę . Dużo zaparcia i wytrwałości w pracy . Ja tez trzymam kciuki
Awatar użytkownika
fatal error
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 25 2009, 15:10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fatal error »

uboottd pisze:Plany 'digitalizujesz' znaczy przerysowujesz je według wymiarów na rysunkach, czy konwertujesz automatem z bitmapy na wektorową postać ?
Wszystko rysuję ręcznie. Może zajmuje to więcej czasu, ale przy odrobinie wprawy idzie całkiem sprawnie.
uboottd pisze:Jest również kilka błędów, ale niestety nie pamiętam teraz wszystkich, tylko taki przykład z samego parowozu - pierwsza wersja projektu miała źle umieszczone tylne łożysko wahaczy kolankowych (co zresztą widać na planach) i choć same wahacze są później poprawione, to już długości wieszaków resorowych nie.
Przed skalowaniem i drukiem wszystko sprawdzam i poprawiam, dopasowując do skali. Przykład: zaznaczony wymiar w naszej skali powinien mieć 0,52mm. W rzeczywistości, po naklejeniu na zapewniającą przyzwoitą sztywność tekturę 0,5mm ma 0,65 - 0,7mm, czyli to takiej szerokości trzeba powiększyć go w dół, żeby blacha dolna przeszła przez wewnętrzną blachę boczną.
Obrazek
Swoją drogą na takie właśnie uwagi czekam, dziękuję Ci za nią, zapisałem sobie i poproszę jeszcze. :)
Łatwiej kijek pocinkować niż go potem pogrubasić. :]
Na warsztacie: Ol49 i zawsze jakaś drobnica.
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Te nity cos nie teges... Dlaczego zaczales budowe od wozkow???
sorry za brak polskich liter.
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
Awatar użytkownika
maniek72
Posty: 81
Rejestracja: ndz lut 15 2009, 12:04
Lokalizacja: Solec Kujawski

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maniek72 »

Witam kolejarza :)

Foty Ol 49 wykonane przez pawlo100 ułatwią ci prace nad modelem.
pozdrawiam Mariusz

Modele ukończone.
Pm3 Invicta Cysterna 401R Betoniarka150L
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Cieszy pojawienie się kolejnego fana kolejek. Z chęcią obejrzę postępy w budowie modelu.

Nity faktycznie kiepskie, ja bym tak nie zostawił.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
ODPOWIEDZ