[Relacja] ORP Bałtyk 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2285
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 148

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Typowy efekt stosowania jakichs wynalazków. Żeby to miało jakikolwiek sens to powiniwneś to swoje podposzycie wyszpachlować i wyprowadzić, a gdybyś już to zrobił to jaki byłby sens oklejania tego papierem??? Klej zassie Ci poszycie nawet w minimalne zagłębienia, a na fotkach widać ich mnóstwo, więc krowie żebra jakie powstałyby przy nie stosowaniu wynalazków juz przebiłeś.
Walcz dalej zobaczymy co z tego wyciśniesz
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Kolega ramm odgapił patent od Arta?
Coś mi się zdaje że za dużo kleju było albo woda jakaś. Bo poszycie wygląda jakby miało kontakt z wodą.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2876
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 825

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

To i ja sobie poteoretzyuję.
Po co smarujesz klejem całą powierzchnię oklejki? Dawaj klej tak jakbyś kleił wyłącznie do wręg - tylko na krawędziach elementów. To całe podposzycie ma wg mnie tylko taki sens, że jak wbijesz palucha w dno to się trwale nie odkształci.
Tak w ogóle to te podposzycia wydają mi się przereklamowane i przekombinowane - kupa dobrej nikomu nie potrzebnej roboty.
Poza tym na pewno niezgodne z instrukcją sklejania - więc nie możesz reklamować wycinanki :haha:

pzdr Grzegorz
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Szyderczy 100% racji.


BTW, dziękuję jeszcze raz za JP, lekkie zaskoczenie na palarni było - zgodnie z przewidywaniami ;-)
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2285
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 148

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Do usług , ze mną jak z dzieckiem, za rączkę i do knajpy :haha:
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Pozwolę sobie na sówko.
Zgadzam się z gk - ale częściowo - niepotrzebnie smarujesz klejem całą oklejkę. Uważam jednak, że podposzycie jest dobrym rozwiązaniem przy budowie kadłuba okrętu.

W budowie poszycia okrętów, a idąc dalej, w budowie każdego poszycia - na ile udało mi się to przećwiczyć - kluczowe znaczenie mają tzw. podklejki, czyli paski łączące poszczególne oklejki.
Ich najważniejszą rolą jest utrzymywanie sąsiednich, stykających się oklejek na równej, jednakowej płaszczyźnie, bez "zapadania", uskoków, czy tzw. klawiszowania.
Owe paski łączące stosuję do wszystkich łączeń elementów, które sklejane są właśnie na styk, a dotyczy to przede wszystkim wszelkiego rodzaju poszyć (dna okrętów, burt, czy oklejek poszyć samolotów).

Jeżeli opracowanie (tj. wymiary zewnętrzne wręg), nie przewiduje miejsca na ww. paski łączące , staram się ściąć o tą grubość (czyli o grubość paska, około 0,2 mm), zewnętrzne obrysy wręg, lub je po porostu zeszlifować. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie na paski łączące - kalki technicznej. Jest sztywna i przy tym cienka, przez co nie powinna mieć wpływu na zwiększenie wymiarów po obwodzie.

Podsumowując:
1) zastosuj paski łączące oklejki poszycia dna,
2) smaruj klejem tylko łączenia oklejek na paskach łączących.

Wyżej opisane rozwiązania sprawdziły się w kilku zrealizowanych przeze mnie projektach.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Ponieważ oklejanie dna częściami pochodzącymi z wycinanki mnie nie satysfakcjonowało, postanowiłem wykorzystać barwiony w masie karton.
Obrazek

Wyszło mi coś takiego. Chyba będę musiał poprawić czarny pas w okolicy rufy bo widzę po zdjęciach, że coś tam nie gra.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2285
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 148

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Skoro już go malujesz, to może wyprowadź powierzchnię jak trzeba? Bo teraz to tak ni pies ni wydra, coś na kształt świdra .....
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Wiem, że nie uda mi się skleić górnej części kadłuba tak żeby nie było widać łączeń, dlatego nie będę już poprawiał dna. Góra i dół będą współgrać. Rozumiesz o co mi chodzi?

Ale mam pomysł żeby je ubrudzić, tylko że nie mam zdjęć i nie wiem jak takie dno może wyglądać.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Znowu cała energia psu we ....... :)

Mateuszu i Sabo - nie idźcie tą drogą!
ODPOWIEDZ