[Relacja] Santa Maria (MM 8-9 '92)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

To był mój pierwszy MM tyle że rocznik 1976 :!:
Pierwsza czesc poszycia okazala sie byc troche za krotka i asymetryczna. No nic, przykleilem w nadziei ze pozostale czesci beda pasowaly. Nic bardziej mylnego Sad.
Kazda jedna czesc poszycia okazala sie byc innej dlugosci i kompletnie asymetryczna. prawie zadna czaesc, probujac przyklejac wg osi symetrii, nie zgadzala sie z linia na burtach, nie wspominajac nawet o kontynuacji linii przewidzianych na pozniejsze przyklejenie wzmocnien bocznych.

Teraz już wiem, dlaczego model skończyłem na etapie szkieletu i dalej nie dałem rady. Przez całe życie sądziłem że to z powodu bycia niedoświadczonym w tej materii małolatem (miałem 10 lat) a tu po tylu latach okazuje się, że to nie była moja wina :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
kayteck
Posty: 12
Rejestracja: czw cze 26 2014, 17:50

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kayteck »

z tego co mi sie udalo zauwazyc to wycinanka elementow kadluba jest prawie identyczna...
kayteck
Posty: 12
Rejestracja: czw cze 26 2014, 17:50

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kayteck »

Maly update z budowy...

Po krotkiej przerwie spowodowanej delikatnym zniecheceniem od niedokladnosci oklejania kadluba, stwierdzilem, ze jade dalej a pozniej sie bede martwil o wszystkie dziury :)
Teraz widze, ze troche sie zagalopowalem, bo kilka pomyslow na rozwiazanie problemu dopiero teraz mi wpadlo do glowy...
Stwierdzilem ze pomaluje cala zewnetrzna strone kadluba na brazowo.
jedyny problem jaki mam teraz to sposob na wypelnienie szczelin miedzy elementami poszycia.

A oto jak postepowaly prace:
Rufa. Tutaj musialem wykazac sie olbrzymia cierpliwoscia i inwencja tworcza :D. Wycinanka tylnich elementow w ogole nie pasowala do reszty. Strasznie sie nakombinowalem zeby to wszystko zlozyc do kupy.
Na tym etapie zdecydowalem sie na malowanie, stad otarcia na papierze od papieru sciernego. Jeszcze bez wzmocnien bocznych.
Obrazek


Kadlub oklejony wzmocnieniami bocznymi. Wzmocnienia poziome wzialem z wycinanki a pionowe musialem stworzyc sam, bo te z wycinanki nijak sie mialy do ksztaltu kadluba. Wyciete z listewek z balsy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Na ostatniej fotce widac probe farby, krorej uzyje do malowania. Mam tylko nadzieje, ze caly model nie bedzie wygladal bardzo sztucznie po aplikacji farby.

Dzialka pokladowe z otworami imitujacymi otwor lufowy:
Obrazek

Armaty zmodyfikowane, dopasowane do wysokosci otworow w burtach. Niestety tutaj zamiast najpierw przymierzyc, pozniej ciac, ja zrobilem odwrotnie :), wiec konieczna byla modyfikacja dzial, gdyz otwory znajduja sie prawie przy samym pokladzie. Zrobilem takze otwory imitujace lufy:
Obrazek

Szalupa. Chyba dorobie wiosla we wlasnym zakresie, bedzie ciekawiej wygladalo:
Obrazek

Kotwice. Elementy drewniane wykonalem z listewki zamiast z papieru. Wydaje mi sie ze lepiej wygladaja.
Obrazek

Kolkownice, kolowrot podnosnika kotwic, wlazy zejsciowek i trap.
ObrazekObrazekObrazekObrazek


Prosze wiec o rade, jak moge wypelnic szczeliny miedzy elementami poszycia zeby wszystko dobrze wygladalo po pomalowaniu.

Pozdrawiam.
kayteck
Posty: 12
Rejestracja: czw cze 26 2014, 17:50

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kayteck »

Witam po dluuuugiej przerwie....
Model udalo mi sie skonczyc gdzies w grudniu, ale z braku czasu nie pokazywalem postepow budowy.
Wrzucam kilka fotek z dalszego procesu budowy i skonczonego modelu.

Caly kadlub po wyszlifowaniu przemalowalem brozawa farba.
Zagle uszyte z plotna z krzyzem namalowanym czerwona farba akrylowa.
Bloczki zamowilem gotowe drewniane ze stronki w UK. Jakosciowo nawet fajnie sie prezentuja.
Do szalupy dorobilem wiosla z drewna.


Pozdrawiam.

http://s1372.photobucket.com/user/kayteck/slideshow/
ODPOWIEDZ