Żuk strażacki A 15M

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

zonikpl
Posty: 8
Rejestracja: wt sie 21 2018, 18:15

Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zonikpl »

Witam szanowne grono forumowiczów, sklejam swój pierwszy model w życiu i jest nim żuk strażacki, na razie jakoś idzie mam już ramę, przechodzę do kół i tutaj pojawił się problem, nie za bardzo wiem jak je złożyć, instrukcja nie podaje sposób ale nie wiem jak go zrealizować, tzn. łącze dwie tarcze bieżnikiem i dalej nie wiem jak zrobić boki z części które pokazałem w załączniku. Może ktoś pomóc?Obrazek, https://1drv.ms/u/s!AoVYmksAeLH1nnHtI1vCezx8IHic
Ostatnio zmieniony ndz paź 07 2018, 21:19 przez zonikpl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 592
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Inna piaskownica
x 99

Re: Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witam.
Tylko obrazka jakby nie ma. :cry: Pomóc będzie raczej trudno.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
zonikpl
Posty: 8
Rejestracja: wt sie 21 2018, 18:15

Re: Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zonikpl »

No właśnie nie mogę załączyć zdjęcia. Ale może teraz się uda.
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 303
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Za pozwoleniem w celu odpowiedzi na temat autora wątku, pozwolę sobie umieścić Twoje zdjęcie z oznaczeniem:

Obrazek

Spróbuj zasięgnąć wzoru według oryginału:

albo poszukać relacji z budowy na forum ...

Na element 1, naklejasz mniejszy okręg z 2 (formowany od wewnątrz), na to naklejasz 3 i na 3 większy okręg z 2 (formowany na zewnątrz). Taki zestaw utworzy felgę z profilem. Na końcu bieżnik 4.

Clear ? :)
zonikpl
Posty: 8
Rejestracja: wt sie 21 2018, 18:15

Re: Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zonikpl »

Czyli wycinam w elementach 2 i 3 białe środki (nie ma oznaczenia "W" więc myślałem, że środki zostają. W instrukcji mam napisane, że części 1 łączę parami za pomocą bieżnika 4. po obu stronach otrzymanego walca przyklejamy boki opon cz. 2 i 3. Trochę to mylący opis ale jest przekrój przez koło - spróbuje przymierzyć to wszystko na dodatkowych elementach zapasowych, dużo mi pomogło potwierdzenie, że mam wyciąć środki z elementów 2 i 3. w załączeniu przekrój koła. Powalczę z tym i wrzucę później fotki tego co mi wyszło. https://1drv.ms/u/s!AoVYmksAeLH1nnJFQCD9TVWD3CA7

a na razie tak wyglądają koła wg instrukcji, oczywiście bez boków opon https://1drv.ms/u/s!AoVYmksAeLH1nnO-AQskWBqiG7Jg
przy okazji zapytam - jak wstawiłeś obraz do posta? bo ja nie mogę wstawić :(
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 303
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ja wstawiam ze swojego prywatnego serwera FTP. Ale możesz skorzystać z darmowych stron (hostingów) do wstawiania zdjęć. Więcej tutaj. Na forum znajdziesz dużo relacji z budowy modeli, dzięki którym możesz podejrzeć różne techniki i użyteczne materiały. Po wstawieniu zdjęć swojego modelu, na bieżąco forumowicze pomogą zdobyć Ci lepszą umiejętność pracy z kartonem.

Jeśli chodzi o Twój model - koło nieźle wyszło jak na początek. Pamiętaj, żeby formować elementy wg ich oryginalnego wyglądu, na tym polega sztuka modelarstwa, żeby odpowiednio zobrazować sobie przestrzennie dany element i złożyć go w formie pomniejszonej z papieru.Jeśli masz problemy z profilem opony, to złóż te dwie części najpierw osobno, a potem kombinuj złączyć je na "sucho" bez kleju. Jak już będziesz pewny, że krawędzie dobrze pasują, wówczas do akcji wkracza klej.
Pozdrawiam,
zonikpl
Posty: 8
Rejestracja: wt sie 21 2018, 18:15

Re: Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zonikpl »

Michał dziękuję tobie za info. Rzuciłem okiem na twój blog i się okazuje, że zamieszkujemy te same rejony - mieszkam k/Wejherowa.
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 303
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ciesze się, że wciąga Cię modelarstwo. Sklejaj i ćwicz, a będzie z kim jeździć na wystawy i konkursy ;)
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 239
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 25

Re: Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Cześć.

To może i ja dorzucę coś od siebie.
Sam swego czasu Żuka miałem na macie i choć zalicza się on do pierwszych modeli, może same zdjęcia przybliżą Ci idee składania kół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać chwalić się czym nie ma, ale jako rozjaśnienie mogą się przydać :)
Pozdrawiam,
Karol :D
zonikpl
Posty: 8
Rejestracja: wt sie 21 2018, 18:15

Re: Żuk strażacki A 15M

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zonikpl »

Bardzo dziękuję, za wyjaśnienie, teraz już wiem jak złożyć te koła, no zadanie nie łatwe ale jakoś muszę podołać wyzwaniu, jak zrobię koła to wrzucę zdjęcia.
ODPOWIEDZ