[R] ISU-152

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Casper10191
Posty: 3
Rejestracja: wt lut 11 2014, 18:15

[R] ISU-152

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Casper10191 »

Cześć. Chciałbym przedstawić Wam moje poczynania z budowy działa samobieżnego ISU-152. Zdecydowałem się na ten pojazd ponieważ jego kształt jest dość prosty a jest to mój pierwszy model kartonowy. Przejrzałem plany i zdjęcia, elementy modelu zaprojektowałem w programie Autocad co pozwala na dokładne wymiarowanie elementów i ich spasowanie. Poniżej wrzucam kilka zdjęć z budowy, liczę na konstruktywną ocenę, mam nadzieję że mogę liczyć na porady doświadczonych modelarzy. Model ze względu na brak dokładnego opanowania skalowania w Autocadziel powstaje w skali 1:40. Postaram się systematycznie wrzucać poczynania z prac. Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Rickss83
Posty: 11
Rejestracja: ndz maja 20 2018, 19:35

Re: [R] ISU-152

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rickss83 »

Nice, będzie zabawa. Tak trzymaj.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: [R] ISU-152

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

Witaj!

A nie boisz się, że te podoklejane detale będą Ci przeszkadzać w sklejeniu kadłuba? Pytam, bo zwykle robi się odwrotnie: Najpierw kleisz bryłę - i wtedy możesz swobodnie złapać, sprawdzić, ewentualnie np. poprawić ułożenie, docisnąć - a później dodajesz detale.
Casper10191
Posty: 3
Rejestracja: wt lut 11 2014, 18:15

Re: [R] ISU-152

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Casper10191 »

Cześć.
Dobra rada. Wstrzymuje się z mniejszymi detalami, zacząłem sklejać bryłę. Mam kilka pytań, jak poradzić sobie ze zginaniem elementów podklejonych na karton? Ja wrzucam je pod płytę meblową i obciążam, ale niestety one dalej się zniekształcają. Czyżby za dużo kleju? Używam Vikolu.
Zaczynam robić układ jezdny co wiąże się z dużo ilością kół. W Castoramie kupiłem niedrogi cyrkiel do ich wycinania ale niestety nie radzi sobie z brystolem 1mm. Polecicie jakieś rozwiązanie? I ostatnie pytanie. Jak w świecie modelarstwa kartonowego spostrzegana jest szpachlówka? mogę używać czy raczej krzywo się na to patrzy? Z góry dzięki, idę dalej nabierać doświadczenia ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 303
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: [R] ISU-152

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Chodzi Ci o zginanie elementów naklejonych na karton - brystol czy tekturę 1 mm ? Co do wikolu, klej na bazie wody - deformuje, a użyty w dużej ilości wręcz dewastuje. Jesli chodzi o szpachlówkę, niech koledzy się wypowiedzą, nie stosuję "dopalaczy" w modelach kartonowych szpachlówek, caponów ani innych chemikalii :)

Powodzenia w dalszej pracy !
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 428
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: [R] ISU-152

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Jak robisz od podstaw, to nie jesteś ograniczony projektem wycinanki, więc stosuj to na co masz ochotę. Ważne aby uzyskać pożądany efekt.
Powodzenia!
ODPOWIEDZ