[R] Baza-przetwórnia Gryf Pomorski, Mały Modelarz 1/1969

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szupryt
Posty: 8
Rejestracja: sob lip 22 2017, 12:51
Lokalizacja: Keflavik
x 2

[R] Baza-przetwórnia Gryf Pomorski, Mały Modelarz 1/1969

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szupryt »

Oryginał

Obrazek

Dwa zbudowane w Stoczni Gdańskiej statki-bazy rybackie serii B-67 (oprócz "Gryfa Pomorskiego" jako drugie zwodowano "Pomorze") były jednymi z najbardziej skomplikowanych statków zbudowanych w latach 60-tych w polskich stoczniach. Oprócz nich zwodowano kilkanaście bardzo podobnych statków serii B-64 i B-69, a przeznaczonych na eksport do ZSRR. Przeznaczeniem statków było szerokie wsparcie logistyczne polskiej floty rybackiej na dalekich łowiskach - od odbierania ryby i przetwarzania jej na miejscu, poprzez zaopatrzenie w paliwo mniejszych jednostek do opieki socjalno-medycznej nad załogami kutrów (w tym celu na pokładzie znajdował się m.in. gabinet dentystyczny i sala kinowa). Zainteresowanych szczegółami odsyłam do "Morza" nr 5/2018, zawierającego obszerny artykuł na temat "Gryfa Pomorskiego".

Model

Obrazek

Po niepowodzeniu podczas budowy "Marszała Budionnego" postanowiłem oprzeć się na bardziej sprawdzonej "firmie". Wybór padł na model w skali 1:400 zaprojektowany przez prof. Andrzeja Samka (notabene zmarłego w styczniu bieżącego roku). Model zeskanowałem i przerysowałem w programie paint.net, a następnie wydrukowałem na papierze o gramaturze 200 i 300g. Podczas przerysowywania poprawiłem kolorystykę (m.in. zmieniłem kolor nadbudówek z beżowego na biały), bazując na dostępnej dokumentacji. Model jest bardzo ciekawie opracowany, m.in. autor na żadnym etapie nie zakłada podklejania tekturą - w razie konieczności pogrubienia części są zdublowane na arkuszach. Przerysowane arkusze wyglądają mniej więcej tak:

Obrazek

Tyle teorii, teraz praktyka. Gotowe jest podposzycie oraz szczątkowy szkielet części podwodnej. Mam trochę obaw, jak będzie wyglądało oklejanie części podwodnej praktycznie "w powietrzu". Fajnie, że autor pomyślał o wycięciu dwóch otworów w pokładzie - mają pomóc w montażu oklejek kadłuba. Jak do tej pory model jest bardzo dobrze spasowany.

Obrazek

Za dużo punktów oparcia to tu nie ma...
Obrazek
jurek.w
Posty: 51
Rejestracja: śr mar 25 2009, 16:04
Lokalizacja: kraków

Re: [R] Baza-przetwórnia Gryf Pomorski, Mały Modelarz 1/1969

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek.w »

Bardzo fajnie to wygląda. Kiedyś, kiedyś... też skleiłem ten model z oryginalnej wycinanki. Jak na moje ówczesne umiejętności wyszedł bardzo dobrze. Pamiętam, że świetnie pływał w wannie dopóki... nie zatonął. W ogóle wszystkie modele Pana A. Samka jak i B. Kuszki były doskonale opracowane jak na tamte czasy. Pozdrawiam i życzę powodzenia, będę z ciekawością tutaj zaglądał.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2187
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 160

Re: [R] Baza-przetwórnia Gryf Pomorski, Mały Modelarz 1/1969

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Także mam w archiwum. Kiedyś, kiedyś...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Kokosz
Posty: 122
Rejestracja: ndz mar 16 2008, 15:29
x 6

Re: [R] Baza-przetwórnia Gryf Pomorski, Mały Modelarz 1/1969

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kokosz »

Jestem pełen uznania właśnie dla takiego klejenia. Też kiedyś miałem zamiar ruszyć MM od pierwszego numeru (oczywiście skanując, przerysowując i drukując, żeby nie tknąć broń Boże oryginału), ale rodzina się powiększyła, czasu zabrakło... Będę ogladał twoją relację z wielkim zainteresowaniem..
ODPOWIEDZ