[Relacja/Galeria] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 198
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 101

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

laszlik, rowin - przekonaliście mnie. Postanowiłem zaryzykować i za pomocą piłki zrobionej z żyletki naciąłem goleń wraz mosiężnym rdzeniem jak najbliżej powierzchni płata. Aby przypadkowo nie naciąć kartonu wokół wnęki zabezpieczyłem go 2 warstwami taśmy.
Obrazek

Fragment pozostały po wycięciu klina zmoczyłem, aby się łatwiej poddał i licząc na to, że podwozie nie popęka dogiąłem je na tyle ile to było możliwe, aby nie uszkodzić wcześniejszych spoin. Goleń doginałem dopóki zwilżony fragment nie wysechł, a następnie zalałem wszystko klejem CA tak aby powstała skorupa była w stanie utrzymać nowe położenie goleni. O dziwo klejony fragment nie wygląda tragicznie, a po delikatnym retuszu powinno być trochę lepiej.
Obrazek

W tym momencie patrząc od przodu kąt podwozia rozbiega się trochę z tym co jest przedstawione na rysunkach - golenie są wychylone do wewnątrz zbyt mocno. Patrząc z boku wychylenie wygląda na poprawne - oś kół wypada na poziomie łączenia osłony silnika z resztą kadłuba.
Obrazek
Obrazek

Dzieki :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Kąt wychylenia goleni do wewnątrz zmienił się, bo nie odciąłeś całych goleni tylko złamałeś je kilka milimetrów od nasady.
Ale moim zdaniem i tak wygląda to o wiele lepiej niż przedtem. Przynajmniej będziesz miał wymagane wychylenie do przodu jak trzeba.
Ustaw jeszcze jak należy osie kół, żeby te nie były krzywe po zamontowaniu.
Dobrze że się zdecydowałeś na korektę. Z podwoziem takim jak przedtem model nadawał się według mnie do kosza. Miałem nadzieję że Cię zmotywujemy,ale nie miałem pewności, dlatego nie chciałem wtedy używać tego określenia Widziałeś chyba jak mógłby wyglądać w linkach podesłanych przez Rowina.
Dobra robota! :spoko:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Ode mnie podwojny szacunek. Po pierwsze za osiagniety efekt, bo jest o niebo lepiej. A po drugie za to, ze podjales sie naprawy. Niestety z wlasnego doswiadczenia wiem, ze jezeli cos juz sie zrobi, to niebywale ciezko jest do tego wrocic, zeby to poprawic. Ja w wiekszosci przypadkow sie poddaje niestety.
Ale u Ciebie nie bylo wyjscia i teraz model wyglada tak jak powinien! Wielkie brawa dla Ciebie.

Oczywiscie lapka w gore poszla :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

I moja też 👍
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 198
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 101

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Witam ponownie

Wykonałem fotel - czekam na fototrawione klamry i wtedy dodam pasy:
Obrazek

Celownik:
Obrazek
Obrazek

Zespół śmigła:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wiatrochron - element dość trudny przez podwójne szyby. Przy bocznych szybach powinienem użyć również od strony wewnętrznej cienkiej folii, jednak nie byłem w stanie jej przykleić na styk do ramek, tam abym był zadowolony - wybrałem mniejsze zło i zastosowałem trochę grubszą folie. Przyklejenie wiatrochronu do kadłuba tak aby dokładnie przylegał może być trudne - okna boczne nie mają dolnych ramek, wiec tego fragmentu nie będę mógł łapać co chwilę za pomocą kleju CA, ponieważ istnieje ryzyko zaparowania.
Obrazek

Limuzyna - najtrudniejszy element to dodatkowe szyby pancerne - instrukcja w żaden sposób nie podpowiada jak je prawidłowo skleić. część wewnętrzna i zewnętrzna mają różną szerokość i nie miałem pojęcia do której krawędzi wyrównać elementy. Owiewka to produkt AH - niestety jakość powierzchni nie jest najlepsza, kąpiel w lakierze bezbarwnym niewiele poprawiła jej przejrzystość.
Obrazek

Zabrałem się także za podwozie - to co wydawało mi się największą zaletą tego zestawu, czyli oddzielne kołpaki okazało się największą wadą. Odcięcie ich od formy było bardzo czasochłonne oraz 'brudne', a spasowanie jest dalekie od ideału. Uznałem, że powstałą szczelinę zaleję rzadką farbą w kolorze opon przed ich malowaniem.
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 198
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 101

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Witam w końcowej aktualizacji relacji :)

Tak jak wspomniałem wcześniej szczelinę pomiędzy felgą a oponą zalałem farbą, która następnie zmyłem jej nadmiar. Tak przygotowane koła pomalowałem aerografem, a następnie za pomocą pędzla pomalowałem felgi. Całość dodatkowo delikatnie ubrudziłem pigmentem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodałem również przewody hamulcowe:
Obrazek
Obrazek

Po przyklejeniu kół do goleni ubrudziłem opony i osłony:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z firmy Eaos wspomnianej przez Tomasza D. w jego relacji z budowy Bismarcka zamówiłem sprzączki do pasów. Jestem bardzo zadowolony z jakości wykonanej blachy.
Obrazek

Projektując blachę wzorowałem się głównie na dodatkach do modeli plastikowych. Wydaje mi się że sprzączki są trochę za duże ale wg mnie wygląda to lepiej niż pasy z wycinanki.
Obrazek
Obrazek

Pasy zamontowane w kabinie - aby nadać trochę dynamiki jeden z pasów przerzuciłem przez burtę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zamontowaniu fotela przyszedł czas na montaż oszklenia. Mimo moich obaw nie miałem problemu z wklejeniem wiatrochronu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wykonałem również światła pozycyjne wraz z rurką Pitota:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatnim etapem było przyklejenie śmigła, działek oraz reszty elementów z drutów/igieł.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czas na galerie. Dotychczasowy brystol był za mały aby wypełnić cały kadr zatem kupując nowy postanowiłem zmienić kolor na jasnoszary. Model prawdopodobnie wyląduje na podstawce, jednak póki co szukam inspiracji jak powinna wyglądać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 428
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: [Relacja/Galeria] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Na samolotach się nie znam, ale to co widzę bardzo mi się podoba! Super efekt!
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

Re: [Relacja/Galeria] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Absolutnie super - gratulacje!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [Relacja/Galeria] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Gratuluję, świetny model.
Model prawdopodobnie wyląduje na podstawce, jednak póki co szukam inspiracji jak powinna wyglądać
Ja postawiłbym model na lustrze aby można było podziwiać także to co pod skrzydłami patrząc jednak z góry. Ewentualnie szyba pomalowana na czarno od spodu co też da jakieś odbicie ale może będzie ciekawiej niż lustro wyglądać.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [Relacja/Galeria] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Kędzier.
Na wstępie gratulację za piękny, bardzo efektowny model, ukończony w naprawdę niezłym czasie.
Bardzo dobre zdjęcia. Naprawdę miło się taką relację ogląda.
Nie byłbym jednak sobą jakbym trochę nie ponarzekał, a więc...
Szkoda że nie dopracowałeś śmigła. Łopaty nie trzymają kątów, tzn nie tworzą trójkąta równobocznego. Jedna jest wychylona jakoś bardziej. I to niestety widać.
Same łopaty mogłyby być nieco cieńsze w profilu i nieco chociaż skręcone.
Łopatki wentylatora chłodzącego cylindry też nie są idealnie przyklejone do dysku. Mogłeś się do tego bardziej przyłożyć.
Z goleniami podwozia niestety widać że coś jest nie tak. Jednak przez tą modyfikację, którą musiałeś poczynić, odstęp między kołami zauważalnie się zmniejszył i jakoś mi to nie pasuje do Foki. Ale lepiej już tak, niż jakby miał zostać na tych wyciągniętych szczudłach prostopadłych do osi podłużnej samolotu, jak miało być pierwotnie.
Końcówki skrzydeł niestety trochę zmasakrowałeś, to fakt. Trudno, następne będą lepsze. Też sobie takie hasła powtarzam za każdym skończonym modelem, z którego nie jestem do końca zadowolony. :haha:
No i pracuj nad retuszem. Na zdjęciach finałowych niestety kolory które dobrałeś nie do końca pasują. Popróbuj przełamywania barw dodając kolorów, które zmieniają ich temperaturę, tzn brąz, fiolet, czerwień, niebieski, żółty. Dodanie minimalnej ilości jednego z tych kolorów do mieszanki potrafi czasem pomóc trafić w punkt.
Ale generalnie model bardzo dobry.
Jeszcze raz gratuluję.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ