Elementy wycinane laserowo

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
tom1
Posty: 3
Rejestracja: ndz lip 07 2019, 19:08

Elementy wycinane laserowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tom1 »

Dzień dobry, jestem tu nowy i jeśli pytanie nie zadałem w tym dziale proszę o przeniesienie.
Czy części wycinane laserowo malujecie czy naklejacie na nie te części z arkuszy, jeśli malujecie, to czym najlepiej malować tekturę piwną, czy farby Pactra będą odpowiednie?
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: Elementy wycinane laserowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Witaj.
Elementy wycinane laserowo w modelach kartonowych zastępują wręgi z wycinanki.
Są one wycięte z tektur o odpowiednich grubościach odpowiadających wymaganym grubościom wręg z wycinanki. Te z kolei są na ogół drukowane na cienkim papierze i żeby tą grubość uzyskać, należy je na odpowiednią tekturę nakleić. W przypadku laserów nie musimy już tego robić.
Musimy natomiast przepisać wszystkie oznaczenia wręg z wycinanki, bo lasery ich nie posiadają.
Jeżeli instrukcja mówi że do danej wręgi należy przykleić jakąś część z arkusza, nie będącą wręgą, to raczej trzeba to zrobić.
Wręg przeważnie nie ma potrzeby malować, jednak czasem można to zrobić, żeby np. zaciemnić miejsce widoczne przez jakiś otwór w poszyciu. Wtedy można pomalować np. na czarno. "Pactrę" i wszystkie inne farby akrylowe spokojnie możesz do tego celu używać, Szybko schną, przez co nie zniekształcają wręg.
A w ogóle to o jakiej tematyce modelarstwa kartonowego rozmawiamy, bo ja Ci opowiadam o modelach lotniczych, a nie mam pojęcia czy ty czasem o pancerkę nie pytasz?
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
tom1
Posty: 3
Rejestracja: ndz lip 07 2019, 19:08

Re: Elementy wycinane laserowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tom1 »

Dzięki, pytam własnie o pancerkę, wiem ze nie maluje się wręg, czy szkieletu, chodzi mi np. o koła nośne, napinające, napędowe które są nieraz wycinane laserowo.
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: Elementy wycinane laserowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

tom1 pisze: ndz lip 07 2019, 23:05 Dzięki, pytam własnie o pancerkę, wiem ze nie maluje się wręg, czy szkieletu, chodzi mi np. o koła nośne, napinające, napędowe które są nieraz wycinane laserowo.
To już zależy od każdego projektu indywidualnie... Trzeba przejrzeć rysunki i instrukcję.
Jeśli np. koła napędowe złożone są (w uproszczeniu) z 3 części - front, wręga (środek), i tył - i po sklejeniu tychże trzech części zostaną dwie krawędzie bez koloru (w środku, oraz na krawędzi - przy "zębach" koła), to rzeczone krawędzie najprawdopodobniej trzeba będzie wyretuszować kolorem.
W innym projekcie wręga może być jedynie "wypełnieniem" koła, zaś wszystkie pozostałe płaszczyzny mogą mieć swoje oklejki z kolorem.
tom1
Posty: 3
Rejestracja: ndz lip 07 2019, 19:08

Re: Elementy wycinane laserowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tom1 »

Przykładowo ten link https://sklep.gpm.pl/akcesoria/elementy ... y-laserowo tam po prawej stronie są koło napędowe wycinane laserowo i inne elementy które będą widoczne i teraz czy je malować bezpośrednio czy wycinać i naklejać te części z arkusza, a z drugiej strony po co by kupować części wycinane laserowo jak i tak trzeba to wyciąć z arkusza i podklejać? A teraz czy farba Pactra dobrze będzie kryła tekturę piwną.
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: Elementy wycinane laserowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

tom1 pisze: pn lip 08 2019, 8:14 Przykładowo ten link https://sklep.gpm.pl/akcesoria/elementy ... y-laserowo tam po prawej stronie są koło napędowe wycinane laserowo i inne elementy które będą widoczne i teraz czy je malować bezpośrednio czy wycinać i naklejać te części z arkusza (...)
Z tego co widzę, elementy występujące w zestawie wycinanym laserowo są jednocześnie oznaczone w tym opracowaniu jako wymagajace naklejenia na tekturę (dla przykładu: koła napinające część 33, koła nośne 31, elementy nadbudówki działka 56L, 56AL, 56P, 56P, element wyposażenia części 49A, 49B, 49C etc...). Czyli trzeba wyciąć element z wycinanki, i nakleić go na laserowy.

Co do malowania, to prawie na pewno trzeba będzie wyretuszować krawędzie elementu laserowego - tam gdzie nie ma żadnej oklejki barwionej. I zrobiłbym to przed sklejeniem obu części.
(...) a z drugiej strony po co by kupować części wycinane laserowo jak i tak trzeba to wyciąć z arkusza i podklejać?
Wyciąć element "barwiony" (0.2mm) i nakleić go potem na tekturę wyciętą laserowo jest znacznie łatwiej i szybciej (przynajmniej w przypadku drobnych części) niż wycinać wcześniej naklejony na tekturę element (0.2mm + 1.0mm = 1.2mm).
A teraz czy farba Pactra dobrze będzie kryła tekturę piwną.
Sam nie używałem Pactry, ale moim zdaniem będzie ok.
ODPOWIEDZ