[R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2067
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Witam noworocznie.
Idzie jak krew z nosa, ale w końcu uporałem się z zamknięciem wnęki podwozia głównego, owiewkami skrzydło- kadłub i działek skrzydłowych, oraz wydechami, wlotem powietrza do sprężarki i tym malutkim chwytem powietrza nad nim.
Postanowiłem że wykonam właśnie te detale, żeby skończyć już przód i móc skierować się w stronę ogona, oczywiście pominąłem na razie chłodnicę i jej obudowę, oraz kaemy kadłubowe. Do tych rzeczy wrócę w późniejszym etapie.
Oczywiście gdzieś popełniłem błąd i panel zamykający wnękę podwozia okazał się za długi w stosunku do otworu wnęki wzdłuż osi podłużnej.
Musiałem go ścinać. Wybrałem do tego jego tylną krawędź, by uniknąć większych rozjazdów na białych pasach. Oczywiście w pewnych miejscach wystąpiły, ale już jest wszystko ogarnięte, tj. wyretuszowane.

Obrazek
Obrazek

Kolejną rzeczą, która mi nie wyszła tak jak chciałem były imitacje rurek we wnęce. Niestety okazały się zbyt wystające. Tak bardzo, że nie chowające się we wnękę koło nie miałoby się gdzie zmieścić. Nic już z tym nie zrobię, musi zostać jak jest. Oczywiście dopiero po założeniu tego panelu zamykającego wnękę byłem w stanie to dostrzec. Trudno, tam i tak jest Science-Fiction. Przełykam kolejną porażkę.
Owiewki skrzydło-kadłub siadły wzorowo. Tak samo zresztą jak w poprzedniej Foce, A-8, którą kleiłem wieki temu.
Wydechy i chwyty powietrza bez większych problemów i w standardzie. Ten mały na górze tylko jakoś dziwnie zaprojektowany, a nie ma w instrukcji rendera pokazującego, jak należy go poprawnie skleić. Zrobiłem więc to intuicyjnie.
Nie wyszły mi też bąble owiewek działek skrzydłowych. Zrobiłem je tak samo jak w poprzedniej Foce, a powinny one mieć jednak nieco inny kształt.
Chciałem już nawet zrywać te, które są, ale próba wykonania prawidłowego kształtu bąbla z użyciem części z drugiej wycinanki dała niezadowalające rezultaty. Kalkulując ryzyko, doszedłem do wniosku, że najprawdopodobniej narobię większych szkód modelowi próbując odkleić/odciąć stare bąble, niż zyskam na ich wymianie na nowe, których prawidłowego kształtu też nie uzyskałem. Dałem sobie spokój.
Reszta zdjęć ukazujących to wszystko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wydechy będą jeszcze w późniejszym etapie brudzone nieco suchą pastelą, wraz z kadłubem. Mam nadzieję że tym razem nie sp… tych okopceń.

Najlepszego w Nowym Roku!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Dobre fotki. Wszystko widac idealnie. No i tak sie doszukuje, gdzie Ci tak nie idzie, ze tak lamentujesz. I niestety znalezc nie moge. Przewod powoduje, ze nie miesci sie kolo? No przeciez robisz otwarte podwozie to co za roznica. Kolo w rzeczywistosci, by go pewnie dopchnelo na odpowiednia pozycje. Nie ten ksztalt owiewek na uzbrojenie? Tez nie bardzo widze gdzie. Mam wrazenie, ze odbior Twojej pracy Ci ewoluowal, nie w ta strone co trzeba. Wiadomo z roznych galerii modeli, ze sa osoby co zachwycaja sie swoja dosc przecietna praca i bronia jej przy nawet minimalnym slowie konstruktywnej krytyki. Ale widze, ze Ty masz odwrotnie, czyli linczujesz sie bez powodu.
Patrzac na ten model nie wydaje mi sie, aby on odbiegal jakoscia wykonania od Twoich poprzednich. Wiec nie rozumiem Twojego zlego nastawienia do modelowania ostatnim czasem.
Idzie wysmienicie, wiec czekam na kolejna aktualizacje!

Pozdrawiam
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Akurat fajnie wyszły te osłony MG-131. Nie mam nic do zarzucenia. Natomiast widać tu "kwiatek" od wydawcy, nie wiem na jakiej podstawie są tam te boczne bąble na okapotowaniu.
Obrazek
W FW-190 D-9 ich nie było. Były w A-8 ale bardziej podłużne. W D-9 to okaptowanie było inne niż w A-8.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2067
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Mateusz.
Czyżby?
To że D-9 miały inne okapotowanie kaemów niż wersje A, to jasna sprawa, ale myślę że były egzemplarze, które jednak takie bąbelki miały.
Rowin.
Parafrazując naszego kolegę cevę, model na zdjęciach wygląda lepiej niż w rzeczywistości.
Nie wiem, pewnie nie jest jakoś ewidentnie słabo, ale obiecywałem sobie więcej po tym modelu. Liczę na to, że w ogólnym rozrachunku, błędy, które mnie teraz rażą, finalnie jakoś ujdą.
Dzięki za uwagę.
Pozdro!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Zaintrygowały mnie te bąble na niektórych egzemplarzach i postanowiłem zaczerpnąć informacji u kolegi który trochę lepiej się zna FW-190. Otóż w wersji A wypukłości były niżej co jest widoczne na zdjęciach.
Obrazek
Obrazek

Te wypukłości były dlatego że tam był zainstalowany sterownik uzbrojenia ADSK 2/17, takie duże skrzyneczki po bokach MG-131.
Obrazek

W wersji D były inne sterowniki, można zauważyć różnicę na poniższych zdjęciach
Obrazek
Obrazek

Jak widać była tam znacznie więcej miejsca po bokach. Zgodnie z dokumentacją techniczną na tym okaptowaniu nie było żadnych dodatkowych wytłoczeń poza takimi na samym dole we wcześniejszych wersjach D-9. Jest wiele zdjęć wersji D-9 gdzie brak jest dodatkowych bąbli.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tu dodatkowo zdjęcie najlepiej zachowanego D-9 z muzeum USA o numerze seryjnym 601088. Był po wojnie testowany w USA a potem przekazany do muzeum.
Obrazek

Nie ulega wątpliwości że były takie egzemplarze które miały takie dodatkowe bąble.
Obrazek
Obrazek

Kolega ma taką teorię że w tym burdelu który był na koniec wojny po porostu na niektórych egzempcjach montowano inne sterowniki o większych gabarytach i po prostu dawano takie dodatkowe bąble. Ponieważ ja też będę robił w następnej kolejności FW-190 D-9 z eskadry JV44 Platzschutzstaffel , postanowiłem sprawdzić na zdjęciach czy tam były samoloty z tymi bąblami.
Obrazek
Ze wszystkich dostępnych zdjęć wynika że nie. Oni najprawdopodobniej mieli samoloty z fabryki Fieslera a wszystkie z tej fabtyki jaki udało mi się zidentyfikować po numerach seryjnych (w tym czerwona jedynka Nr 600424) nie miały tych bąbli, co jednak nie wyklucza że takie tam były. Sorki za długi wpis, ale lubię zgłębić temat.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2067
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Mateusz, jak sam już się przekonałeś, były takie egzemplarze. Model który kleję jest przemalowanym wydaniem poprzedniego Fw-190D-9 Hansa Dortemanna. Znalazłem galerię modelu plastikowego tego samolotu, który takie bąble posiada.
http://www.rlm.at/cont/gal31.htm
Być może wydawnictwo wzorowało się ma tym modelu, bądź dotarli do jakichś zdjęć tego egzemplarza, gdzie takie bąble widać. Przy przedruku prawdopodobnie zapomnieli ich usunąć. To nie pierwszy taki przypadek i nie jedyny ich model obarczony tego rodzaju błędem. Ja jako sklejacz, do wyboru miałem, albo wykonać te przetłoczenia jako wypukłe, trójwymiarowe, albo zostawić je w postaci nadrukowanej. Wybrałem opcję pierwszą. Zamalowywanie tego wyszło by pewnie słabo.
Myślę że możemy uznać sprawę za wyjaśnioną.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

A ja dorzuce swoje 3 grosze. Laszlo, plastikowy model to nie wyznacznik, wiec lepiej sie nie powolywac na to.

Tu raczej Mateusz ma racje ze wkradl sie blad, zdjecia tego konkretnego egzemplarza nie sa super jakosci, ale wykluczaja ten babel:
https://www.asisbiz.com/il2/Fw-190D/JV4 ... 5-P20.html
https://www.asisbiz.com/il2/Fw-190D/JV4 ... 45-01.html

Inne Dory z tej jednostki:
https://www.asisbiz.com/il2/Fw-190D/JV4 ... 45-01.html
https://www.asisbiz.com/il2/Fw-190D/JV4 ... 5-P17.html
https://www.asisbiz.com/il2/Fw-190D/JV4 ... 45-01.html

Finalnie jednak wydaje mi sie ze zrobiles dobrze, bo nadruk na czesci byl i raczej zamalowanie tego wygladaloby gorzej. Coz bledy w modelach zdarzaja sie zawsze, choc tego rodzaju sa do przelkniecia.

Pozdrawiam i jedziesz dalej z koksem :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2067
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Piotrek, ja nie twierdzę że Mateusz nie ma racji.
Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni wpis.
Ja wiem, że modele plastikowe nie powinny byc traktowane jako wymiernik, jednak mnie chodziło o to, że być może wydawnictwo wzorowało się na modelach plastikowych, projektując FW0190D-9 Dortemanna, W.Nr. 210003. Przegladając Googla, większosc modeli i grafik przedstawiających ten konkretny samolot posiada te bąble. Nie wszystkie, ale chyba większość.
Nie znalazłem niestety żadnego zdjecia prawdziwego samolotu z okresu działań wojennych, na którym by było to widać.

https://www.google.com/search?biw=1920& ... IyN22uvyMM:

Model który kleję jest tylko przemalowanym klonem poprzednika z którego nie usunięto tych bąbli. Wiem że raczej nie powinno ich być i nie podważam tego.
Pozdro.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Ale ja nigdzie nie napisalem, ze tak twierdzisz. Wrzucilem jedynie zdjecia tego konkretnego samolotu i innych maszyn z tej jednostki, bo wczesniej w dyskusji tego nie bylo. A te zdjecia potwierdzaja spostrzezenia Mateusza, bez potrzeby analizowania innych maszyn.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2067
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

rowin pisze: pt sty 03 2020, 8:11 Tu raczej Mateusz ma racje ze wkradl sie blad, zdjecia tego konkretnego egzemplarza nie sa super jakosci, ale wykluczaja ten babel:
Ale napisałeś tak, że brzmi, jakbym dalej twierdził że nie ma racji. :klotnia: :bebe:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ