[R/G] S/S Krosno (1:100 GPM)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3232
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:w tym miejscu ponad burtę o setne milimetra
Czyli gdyby jednak tak pogładzić to delikatnie za pomocą jakiegoś metalowego drutka do szydełkowania, który jest piękny i gładki i śladów być może by nie zostawił to może karton by się poddał tej łagodnej perswazji i na następnym zdjęciu ten efekt świetlny by się nie pojawił. Ale może faktycznie tego nie należy ruszać bo wtedy zamiast szmaty trzeba byłoby tam jakąś plandekę przez reling przewiesić gdyby nastąpiła porażka. :D

Przeczytałem to co napisałem (polecam) i stwierdziłem, że trzy razy partykuły "by" w jednym zdaniu użyłem :-? . Chyba produkuję zdania zbyt wielokrotnie złożone. :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

To teraz trochę ponarzekam na wycinankę, żeby nie było , że jest taka fajna :lol:

Podpory pokładu rufówki są narysowane wszystkie identyczne, a powinny być nieco zróżnicowane na długość. Nie jest to żaden problem, ale trzeba coś wytknąć :haha:

Obrazek

Warto też zwrócić uwagę na różnice w szarym kolorze. Drzwi z innego arkusza przyłożone do rufówki.

Obrazek

Póki pamiętam, to jeśli chodzi o projekt, jeszcze są dwa braki: nie ma przewidzianych 4 pojedynczych polerów na śródokręciu przy przewłokach oraz brak jest podpór dla bomów na dziobie do pozycji marszowej. Dorobienie tego nie powinno stanowić kłopotu. O ile nie zapomnę :haha:

Końcem ubiegłego roku, myśląc już o budowie, zakupiłem zwykła, tanią lutownicę oraz pastę Koki, która byłą droższa niż rzeczona lutownica. Nawiasem mówiąc właśnie wyczytałem na tej paście, że już się przeterminowała :haha: Choć, być może, nic to nie oznacza.

Obrazek

Tak, stwierdziłem, że może warto spróbować polutować druciarnię. W skali 1/100 to już chyba poradzę - pomyślałem.
Sztuka lutowania jest mi zupełnie obca, więc czemu nie spróbować?
Poczytałem o lutowaniu na przeróżnych forach i właśnie wykonałem sobie pierwsze luty:

Obrazek

O dziwo, na razie się trzyma. Potwierdza się to co czytałem o tej paście - nie umiejąc lutować, nie zrobiłem wielkich kul z cyny na łączeniach.
Jak do wieczora się nie rozleci to pomaluję i może zainstaluje na modelu :mrgreen:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

Jeśli złapało to już nie puści.
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

gk pisze: sob cze 06 2020, 17:03 Podpory pokładu rufówki są narysowane wszystkie identyczne, a powinny być nieco zróżnicowane na długość. Nie jest to żaden problem, ale trzeba coś wytknąć
Ja już bym rzucił model w kąt. Takie babole nie maja prawa się pojawiać ;-)

Relingi prima sort! Takie mocowanie na pewno nie pozwoli na rozłączenie się elementów.
Czy całość wykonana jest z tej samej grubości drucika (0,4mm)? Zwykle słupki były grubsze, ale tego typu barierki pewnie dla ułatwienia i minimalizacji kosztów jechali tą samą rurą.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hi Grzegorz,
reling wykonany znakomicie!
Jesteś (jeszcze) w stanie lutować „tak z ręki“ czy też używasz jakiegoś „przyrządu“?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Heinrich Kosmala pisze: ndz cze 07 2020, 10:11 Jesteś (jeszcze) w stanie lutować „tak z ręki“ czy też używasz jakiegoś „przyrządu“?
Henryk,
Na razie lutowałem tylko płaskie elementy, więc mocowałem je sobie do szablonu:

Obrazek

Szło dość sprawnie i w miarę równo.
Nie wiem jeszcze co z łukami na dziobie, rufie i nadbudówce. Czy to robić na płasko i potem próbować doginać, czy uformować i lutować w powietrzu "tak z ręki" (lub - o zgrozo - na modelu?), czy właśnie z użyciem jakiegoś sprytnego przyrządu trzymającego. Na pewno niebawem się dowiem :lol:

Kawałek druciarni skończony:

Obrazek

Obrazek

Teraz będę drutował resztę pokładów, co może chwilę potrwać. A i podstawkę by malować i składać. Wszystkie klocki już odlane i czekają na swój czas.
Kemot pisze: ndz cze 07 2020, 9:38 Czy całość wykonana jest z tej samej grubości drucika (0,4mm)?
Tak, wszystko 0,4.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki!
Przyda się do lutowania niektórych części podwozia moich modeli samolotów, zawsze miałem problemy z takimi pracami.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

gk pisze: ndz cze 07 2020, 17:42 Nie wiem jeszcze co z łukami na dziobie, rufie i nadbudówce.
Pewnie znacznie łatwiej byłoby na płasko. Jeśli masz możliwość rozwinięcia krzywizny na kartce to tak bym proponował. Lut powinien być na tyle wytrzymały, że późniejsze formowanie raczej mu nie zaszkodzi.
Na modelu raczej nie próbuj bo istnieje obawa przypalenia kartonu. Chyba, że wydrukować na nowo takie pokłady i na nich budować barierki. A potem na gotowy model.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
The End
Posty: 44
Rejestracja: śr sie 02 2006, 20:55

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: The End »

Słupki relingu na dziobie i rufie idą pionowo. Proponowałbym zrobić szablon w postaci bryły - dwa pokłady ze ścianką wzdłuż krawędzi pomiędzy nimi. Wydaje się to najstabilniejsze.
Jedna uwaga, gdyż projektant nie jest nieomylny :) Element, który mi umkną. Reling na rufowej nadbudówce powinien jeszcze mieć słupki na przejściu półkolistej krawędzi pokładu w prostą.
Gotowe:Ki 44 Shoki, Kubelwagen.
W między czasie zamiast klejenia ;)
Tutaj karton nie ma tajemnic :) Pozdrawiam ! The End vel Tomasz K
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2874
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 824

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Kemot,

W projekcie wszystkie relingi są w szablonach rozwinięte na płasko. Ta opcja byłaby teoretycznie łatwiejsza, ale raczej przy drucie miedzianym. Mosiężny nie kształtuje się tak łatwo.

Tomek,
Nikt nie jest nieomylny :mrgreen:
Dzięki za wskazówkę. Faktycznie w miejscu o którym piszesz nie ma kropki na pokładzie nadbudówki.
Myślę, że masz rację co do szablonów. Chyba pójdę w tym kierunku. Przezornie zrobiłem sobie skany pokładu dziobowego i rufowego :chytry: .
Nadchodzi długi łikend, to może coś podziałam w tej sprawie.

Nie wiem czy dobrze to robię (temperatura, ilość pasty), ale bardzo dobrze się bawię z tym lutowaniem. Jak dziecko. Wrzucę sobie z radości jeszcze fotkę śródokręcia od rufy z dzisiejszym wieczornym "urobkiem" :

Obrazek

:zeby:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ