[R/G] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Dla mnie bomba. Ja bym się tutaj nie czepiał grubości. Trochę musi się odznaczać. Inaczej nie byłoby tego widać.
Jeżeli coś jest za grube w tym modelu, to jest to poszycie powierzchni stateczników i skrzydeł. Widać to w miejscach osadzenia sterów wysokości i kierunku, oraz lotek na skrzydłach. Nie jest tak subtelne jak w kartonowym modelu w standardzie.
Z drugiej strony, nie wiem czy jest wykonalne zrobienie cieńszego poszycia w Twoich modelach, a pewnie po dołożeniu sterów i lotek nie będzie to widoczne.
Podglądam dalej z zaciekawieniem.
Pozdro.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

No tak, ta fotka wiele wyjaśnia. Zwracam honor! :oops: :zeby:
Ja to taki laik w tej dziedzinie....
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Hej
Masz rację Maciek na temat tej grubości, jak na razie nie da się (ja nie umiem obecnie inaczej). Konstrukcja bryły bazowej samolotu musi być samonośna i znosić obciążenia porównywalne do plastikowców. Szlifowanie, wiercenie, formowanie blaszki metalowymi narzędziami… konwencjonalna konstrukcja kartonówki tego nie zniesie. Ale staram się, aby to było skalkulowane, tj. te krawędzie będą w dużej mierze później zasłonięte. Pogrubione poszycie też jest "do wewnątrz" tj. zewnętrzny wymiar ma zostać jak w modelu z wycinanki, dlatego trzeba pocieniać dźwigary, wręgi...

Paweł, spoko. Jak się nad tym zastanowić to miałeś poprawną reakcję. Zobacz te trzy fotki: przykład 1, przykład 2 , przykład 3 . Tak wiem, egzemplarze muzealne niekoniecznie odzwierciedlają stan z epoki, ale przecież po tym samolocie z muzeum nie chodził słoń ani on nie spadł z Tira. Pokazuje mimo wszystko pewną prawdę historyczną. Zawsze mnie fascynował wygląd tych rosyjskich sklejkopłatów – to połączenie gładkiej drewniano-płóciennej powłoki z metalowymi panelami (jakby nie było zazwyczaj lekko pogiętych w wyniku ciągłego zdejmowania, zakładania). Jakość wykończenia pewnie ma tu też coś do powiedzenia, ale sporym nadużyciem byłoby porównywanie jej do wykonanej w szopie przy pomocy młotka klepiącego miednicę z odzysku.
Z tej blaszki pociągnę jeszcze przejście skrzydło-kadłub. Ale bardzo korci mnie, aby spróbować wykonać też w tej technice pozostałe panele. Spore to ryzyko, ale pokazanie tego kontrastu między laminatem, a metalem bardzo mnie pociąga (bez dziwnych skojarzeń proszę). W końcu o charakter powierzchni mi tu biega. Inaczej wyglądają pokrywy na Spicie, a inaczej na Jakach, ŁaGG’ach itd. Inaczej też wykończony jest Mosquito, mimo że technologia podobna. Płótno też ma swoją fakturę, teksturę… Te niuanse wydaje mi się warto doceniać w miarę możliwości.
Na razie!
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Witam. Widzę że są jeszcze modelarze którzy robią pełną waloryzację samolotów kartonowych. Trasowanie linii podziału tylko na farbie wymaga niezłej wprawy i wyczucia. Dlatego rozumiem czemu wybrałeś tan samolot. Sam się męczyłem z okaptowaniem osłony kaemów do FW-190.
Fajnie wyszło to oprofilowanie z blachy, rozumiem że kształtowałeś to na modelu a nie na formie zewnętrznej? Ja to bym robił na takim szablonie wykorzystując model plastikowy jako formę do nadania kształtu, ale to oczywiście duży koszt aby kupić tylko do tego celu model plastikowy.
Zastanawiam się jak pomalujesz i wkleisz do środka detale wnętrza kabiny ale pewnie masz to już przemyślane. Pozdrawiam.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć Mateusz.
Wybrałem ten model jako "odpoczynkowy" po tym i po tym. Chcę bardziej sobie pomalować niż nitować i trasować.
A propos trasowania, ono odbywa się w papierze, nie w farbie. Farba, a zasadniczo lakier, są jedynie cienką powłoką, która utrzymuje nagnieciony papier w tej pozycji. Gdybym chciał trasować w farbie, to musiałbym stworzyć strasznie gruby ulep. Moje trasowanie polega na ugięciu papieru, bez przerywania powłoki lakierniczej.
Co do kokpitu - to moja pięta achillesowa, bo nie mam cierpliwości do tych wszystkich detali jak lepsi Koledzy. Robię tak z grubsza te wnętrza, dzięki czemu i przez ten wielki otwór w kadłubie też to powinno się udać. Procedura będzie jak w Thunderjet'cie.
Kształtowanie blaszki zawsze robię na powierzchni gotowej bryły bazowej modelu, muszą być na miarę szyte. Kopyto z plastiku na bank będzie miało delikatnie inne wymiary.

Pozdrawiam!
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Dzięki za linki. Teraz już wiem jak trasujesz linie podziału. Ta igła do trasowania jest lekko na końcu zaokrąglona czy jest ostra? Dodatkowo możesz powiedzieć co to za lakier którego używasz bo chyba nie doczytałem. Ostatnio mam taką dziwną chęć aby zrobić model kartonowy w pełni waloryzowany, ale musiałbym opanować to trasowanie. Widziałem kiedyś taki niedokończony model śmigłowca gdzie nity były wypukłe. Czeski modelarz naklejał każdy panel oddzielnie. Ale to był prawdziwy harcore. Teoretycznie można by też żywicy akrylowej w sprayu i trasować na utwardzonej żywicy.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

- Wodorozcieńczalny, bezzapachowy lakier do drewna Domalux, do malowania rozcieńczany wodą (pi razy drzwi 60% lakier).
- Igła stalowa, niesprężysta, np. jak w cyrklu.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Jeśli chodzi o trasowanie linii to dawno temu Andrzej Ziober opisał w czasopiśmie Aeroplan przyrząd do trasowania linii firmy Bare-Metal i zachwalał że jest dobry.

https://www.bare-metal.com/introduction ... -foil.html

Zakupiłem wiec to urządzonko pewnie z 10 lat temu, nie wypróbowałem zaraz po zakupie i nie wiem gdzie schowałem. Może podczas jakichś porządków się odnajdzie ale czy nadarzy się okazja do jego użycia :-? :?:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

W wątku o Thunderjet'cie na tej stronie opisałem na czym polega u mnie trasowanie, chętnych zapraszam do mojego wpisu z 5 listopada na w/w stronie. Jeżeli to jest tym co masz na myśli Tempest, to może być nieprzydatne, a nawet zabójcze dla modelu kartonowego. Wybaczcie zalinkowanie własnego wywodu, ale nie chcę się dublować w wyjaśnieniach i rozpychać wątku.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

jacob pisze:jeżeli to jest tym co masz na myśli Tempest,
TO co zaprezentowałeś w linku do sklepu jest chyba czymś innym niż TO co mam gdzieś tam schowane i zaprezentowane w podanym przeze mnie linku.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ