[R/G] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

I troszkę do przodu.

Zmieniłem położenie wskaźników paliwa. Stare zatkane i przeszlifowane, jeszcze delikatnie odznaczają się na jednolitej powierzchni, ale chyba znikną ostatecznie pod kamo i brudami.

Zrobiłem nitowanie większości wypukłych nitów/śrub. Przy chłodnicy wody zastosowałem BGA 0,30mm spłaszczane po przyklejeniu, a na panelu bezpośrednio przed wlotem do niej te same ale bez spłaszczania. Natomiast pozostałe to już 0,35mm. Niby niewielka różnica ale zdają się być bardziej wyraziste, a jednocześnie wciąż o akceptowalnej wielkości. Z tym spłaszczaniem na razie zastopowałem, bo nie wiem czy przypadkiem nie znikną mi one po takim zabiegu pod kamo i brudzeniem, w każdym razie zakładam, że docisnąć je zdążę w dowolnym momencie. Nie wszystkie też łebki śrub są płaskie na oryginale. Oczywiście musiałem przy okazji coś sknocić i na środkowym panelu przejścia skrzydło-kadłub zapakowałem o kilka łbów za dużo (dotyczy to górnej linii) i zrobiło się gęściej wizualnie niż powinno być.

Wytłoczyłem kilka kolejnych elementów z blaszki, wylot powietrza na prawej osłonie silnika, osłony wylotów z karabinów i kroplowe oprofilowania ich zamków na górnej pokrywie przed kabiną. Na moje paluchy to bardzo małe elementy i mimo zastosowania blaszki dość wiotkie. Na zdjęciach w powiększeniu zobaczyłem ich więcej mankamentów niż w na żywo, magia foto… Jedną z osłon zamku za bardzo przetłoczyłem i pojawiło się tam minimalne pęknięcie, liczę że zniknie po kolejnych malowaniach. Żeby zabezpieczyć kształt tych osłon wypełniłem je od środka CA z dodatkiem sody. To skutecznie utrwaliło kształt i przynajmniej w tym przypadku nie ma zagrożenia, że je zgniotę palcami. Na resztę trzeba już bardzo uważać za co się łapie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Na razie!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Całkiem fajnie te nity wyglądają... Ale ja tam na samolotach się nie znam...😊
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Pięknie to wygląda.
Mam pytanie czym był malowany model przed szlifowaniem ( 3 razy czytałem pierwszy post, ale nie znalazłem :)
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

delete
Ostatnio zmieniony pt lip 17 2020, 22:02 przez Pawel, łącznie zmieniany 1 raz.
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Tak, tak. Zagalopowałem się i dlatego usunąłem swój wpis. Sorry. 🙂
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

PAX, PAX między Modelary… Odpowiedź jest krótka (pozornie), wspomniany już wielokrotnie Domalux. Żeby uzyskać przewidywalny efekt na każdym etapie „produkcji” trzeba stosować kompatybilne środki, tym bardziej jak coś się szlifuje, maluje, szlifuje, maluje, poleruje itd. Przedzierasz się przez cienkie warstwy papieru w jednym miejscu bardziej niż gdzie indziej, a na koniec chcesz mieć jednolitą powierzchnię o takich samych właściwościach mechanicznych itp. Najprostsza metoda to jeden środek. Arkusze przed wycięciem są jednostronnie pokryte Domaluxem, potem cały czas leci ten sam lakier. Stosowany zasadniczo wg prawidła - rozcieńczony wodą do malowania, natomiast prosto z puchy jako klej części nie przenoszących dużego obciążenia/naprężeń. Stosuje go od samego początku istnienia na tym Forum. I taka dygresja, ostatnio jednak coś w nim producent zmienił. Jako zaawansowany, wieloletni wąchacz tego specyfiku poczułem w zapachu różnicę po otwarciu nowej puszki jakiś czas temu. I rzeczywiście, nie wiem dlaczego raz wychodzi połysk jak należy, a czasem robi matowe smugi (z tej samej porcji rozcieńczonej do użycia). Albo to opanuję, albo na finiszu powierzchni trzeba będzie użyć czegoś innego.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Panowie,

Jeszcze celem uzupelnienia dyskusji o kolorach, to moze komus przyda sie ta tabela z przelicznikami:
http://www.ak-masters.com/app/pdf/RCEquivalenceDIG.pdf

Jakub ruszaj z aktualizacja, bo nie ma co czytac przy kawie, a juz 3 razy przeczytalem ten watek :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć

Piotrek, mam nadzieję, że ten drobny update nada się do poklikania przy kawie.

Wreszcie udało mi się coś podoklejać do jaczesława. Zrobiłem charakterystyczne wybrzuszenia na skrzydłach u nasady lotek i wypełniłem gratami wnęki podwozia. Jest to raczej zamarkowanie charakterystycznych elementów niż dokładna ich reprodukcja, bo takie cuda to raczej poza moimi możliwościami. No ale coś tam musi być, nie? Materiały to tektura, cynowe druciki różnych średnic, blaszka kwiatkowa oraz kulki BGA 0,4mm. Te sterczące druciki cynowe będą miały swoją grubszą kontynuację jak będzie mocowane podwozie, na razie sobie podyndają.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Zdrówka!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Eee..., no fajowo wygląda ją te wnęki... A te kuleczki nie opadną przy wielokrotnym chwytaniu?
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 584
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Inna piaskownica
x 97

Re: [R] Jak-3 „Neu-Neu” (Orlik 9/2007)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

No zapowiada się kolejne przepiękne dzieło. :shock:
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
ODPOWIEDZ