[R/G] S/S Krosno (1:100 GPM)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1145
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 217

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Faktycznie Grzesiek, wcześniej tego nie zauważyłem, nić ma przekrój jakby prostokątny ale po delikatnym naciągnięciu jest to prawie niedostrzegalne:

Obrazek

Obrazek

Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
mr.jaro
Posty: 571
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 13

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Moim zdaniem, jako imitacja olinowania sie te nitki pomimo nader duzej rozciagliwosci (co jest bezsprzeczna zaleta) raczej nie nadaja. Kiedys kupilem takowa z mysla wykorzystania jako antene w modelach samolotow, ale po pierwszej probie zrezygnowalem wlasnie dlatego, ze owo splaszczenie jest nawet w stanie naciagnietym mimo wszystko widoczne. Daje sie to zauwazyc podczas ogladania modelu pod roznymi katami. Jeszcze gorzej, gdy taka nitka podczas przyklejania przez nieuwage budowniczego ulegnie skreceniu. Podejrzewam, ze im wiecej takich linek w modelu (dotyczy to szczegolnie statkow i okretow), tym bardziej widoczne beda roznice grubosci pomiedzy poszczegolnymi nitkami.
Nie uwazam siebie za eksperta w budowie modeli okretow/statkow, ale wiem, ze moj kolega uzywa jako imitacji olinowania nitek stosowanych w wedkarstwie do wiazania tzw. "muszek" (chodzi o przynety).
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3279
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

No i taka gumo-nitka powoduje ściąganie rej czy masztów pomiędzy którymi jest rozpięta co może powodować ich wykrzywienia. Pewnie dla skali 1:100 a może i 1:200 to nie ma znaczenia bo te reje i maszty są dość grube ale w 1:700 czy 1:400 może to mieć zgubny wpływ.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1145
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 217

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Dzięki za konkretne argumenty chłopaki :spoko:
Faktycznie nie pomyślałem o refleksach, a może to być widoczne.
Najpierw poszukam podobnej ale okrągłej bo przy moim modelu siły potrzebne do naciągu takiej gumki z pewnością nic nie wykrzywią.
Jak się nie uda to pomyślę co dalej.
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 866

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

BES.
Z reguły nie wypowiadam się o cenach, bo towar generalnie jest wart tyle ile ktoś jest gotów zapłacić, ale ten rigging MiG-a (choć sam mam kupione 2m na próbę) to jest cenowo KOLOSALNA przesada :haha:
Tak jak pisze mr.jaro - nitki do modelarstwa muchowego - to jest odpowiednia alternatywa. Pisałem o nich gdzieś tam wyżej.
mr.jaro pisze: śr lut 03 2021, 13:00 Moim zdaniem, jako imitacja olinowania sie te nitki pomimo nader duzej rozciagliwosci (co jest bezsprzeczna zaleta) raczej nie nadaja.
Jarek, masz rację i jednocześnie jej nie masz :lol: . Zależy od budowniczego, jego poziomu zaawansowania, założonych celów. Dla kogoś rozpoczynającego przygodę lub z mniejszym stażem taka gumonitka to może być "okno na świat" jeśli do tej pory w jego modelach królowały włochate nici wyprute ze swetra po prababci. A można takich modeli wiele zobaczyć. Jeśli ktoś szuka czegoś subtelniejszego i ma wyższe wymagania - to zgoda - nie nadaje się z przyczyn które wskazałeś.
Tempest pisze: śr lut 03 2021, 16:30 No i taka gumo-nitka powoduje ściąganie rej czy masztów pomiędzy którymi jest rozpięta co może powodować ich wykrzywienia. Pewnie dla skali 1:100 a może i 1:200 to nie ma znaczenia bo te reje i maszty są dość grube ale w 1:700 czy 1:400 może to mieć zgubny wpływ.
To słuszna uwaga, choć wg mnie należy poczynić zastrzeżenie, że nieelastyczna nitka również grozi pogięciem rei i masztów, jeśli chcemy ją napiąć.

Tymczasem zaś próbuję zakończyć etap śródokręcia i zastanawiam się nad wykonaniem lin, po których śmiałkowie w razie emergency mogli sobie zejść do łodzi. Zrobiłem próbę, ale nie jestem przekonany czy to ma sens? Na foto przyłożone na kawałku drutu. Docelowo zamiast tego drucika będzie ze 3 razy grubsza lina, ale chodzi mi o same sploty:

Obrazek

Obrazek

Czy powyższe jest przekonujące, czy raczej do bani? Nie mogę się zdecydować.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

Moim skromnym zdaniem "do bani"
Najpierw spuszcza się łódź a potem kto pierwszy ten lepszy.
pozdrawiam Krzysztof :papa:
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 866

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Krzysztof
a poza negacją, jakieś wskazania? Jak wiązać, z czego wykonać? Jak byś je zrobił?
Żeby nie były "do bani".
Kolor w tej chwili pomijamy, bo to kwestia 4 ruchów pędzlem.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

Ja nie neguję, a cytując Ciebie staram się przekonać o nietrafności tego rozwiązania.
Liny lub siatki zazwyczaj znajdują się w łodzi lub w jej pobliżu w miejscu do tego przeznaczonym.Z rozwiązaniem proponowanym na zdjęciu nie spotkałem się, bez obrazy przypomina to troszkę rozwieszone pranie.
pozdrawiam Krzysztof. :papa:
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 866

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ale ja nie wymyślam żadnych rozwiązań.
Próbuję jedynie odtworzyć widoczne na wielu zdjęciach rozwiązania stosowane na statkach i okrętach. Przekonywanie mnie o ich nietrafności jest co najmniej chybione.
To, że z czymś się nie spotkałeś nie znaczy, że nie istniało/istnieje.

Ja nie pytam czy coś takiego robić i czy to ma sens. Pytam jak to zrobić i czy pokazana próba wykonania jest akceptowalna.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

Grzegorzu, po co sobie komplikować życie zrób tak jak widziałeś na zdjęciach.A to zdjęcie wyjaśnia wszystko:
http://www.garnek.pl/serafin2/4760791/szalupa
pozdrawiam Krzysztof :papa:
ODPOWIEDZ