[R/G] S/S Krosno (1:100 GPM)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 866

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Sztuk 4 pisze: sob lut 06 2021, 16:14 w sprawie tego walca na dachu nadbudówki kominowej - tam nie powinno być jakichś obejm ?
Nie wiem.
Nie wiem nawet co to i do czego służyło :oops: .
Też się zastanawiałem nad tym, ale na zdjęciach nic takiego nie wypatrzyłem. Z drugiej strony co to za zdjęcia :haha: Z ćwierć mili. Nawet jakby były jakieś pasy/obejmy to i tak ich nie byłoby widać ;-)

Ciekawe do czego ten walec? Kiedyś robiłem innego cywila i też miał walec nad maszynownią :roll:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Sztuk 4

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Widocznie tak było na planach, podobnie jak ta drabinka, czy wygląd świetlików.
Oglądałem właśnie zdjęcia Jeremiaszka, może tam coś było podobnego do tego walca, ale nie było, ale za to zobaczyłem sobie jeszcze raz te liny nad łodziami i jednak uważam, że pierwsza wersja był najlepsza :
https://www.net-maquettes.com/ru/pictur ... 830123601/
W tej galerii są jeszcze zdjęcia z bliższych ujęć.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 866

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Sztuk 4 pisze: sob lut 06 2021, 22:08 uważam, że pierwsza wersja był najlepsza
Cóż,
trochę racji może w tym jest, ale...

Były w nieładzie, "byle jak" ułożone, trochę za grube. Niezbyt mi się podobały.
Można oczywiście ortodoksyjnie twierdzić, że model ma być jeden do jeden kopią oryginału. Ale to niemożliwe w każdym detalu. I niekoniecznie dobrze wygląda. Potrzebne jest drobne "oszustwo". Iluzja. Sztuczka.

Ja wolę ostatnią wersję. Choć te z szarej nitki, jak je próbnie podmalowałem na linowy kolor nie były złe, ale za grube.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Sztuk 4

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Spokojnie - to mnie się te pierwsze najbardziej podobały, a Tobie nie muszą, bo to przecież jednak jest Twój model i rób sobie tak jak Tobie pasuje - ja z wielką przyjemnością obserwuję postępy w budowie, a że przy okazji mam jakieś uwagi to chyba jest normalne w przypadku relacji.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 866

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Sztuk 4 pisze: sob lut 06 2021, 22:36 a że przy okazji mam jakieś uwagi to chyba jest normalne w przypadku relacji.
No pewnie, że tak.
Przecież po to tu jesteśmy, żeby się wymienić postem, a czasem nawet rzucić sE postem w twarz :lol:

Jeszcze doprecyzuję myśl. Mówię o statkach/okrętach. Czasem wykonanie elementu 1:1 jest bez sensu, bo będzie niewidoczny, nieczytelny. Dochodzą ograniczenia materiałowe, itd. Trzeba go przewymiarować "w górę". A czasem odwrotnie, warto przewymiarować "w dół" bo wykonany w skali - mimo, że wymiarowo prawidłowy - będzie wyglądał na "za duży" w odniesieniu do całości modelu. I wyglądał jak kula włóczki po ataku kota (tak apropos tych linek). TEGO kota :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 866

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Zabawa z drobiazgami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Myślę, czy nie dorzucić jeszcze kawałka gretingu przed kołem sterowym :roll:

Straszna pustka na tym pomoście :(
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

gk pisze: ndz lut 07 2021, 18:48 Straszna pustka na tym pomoście
Parę pustych butelek załatwi sprawę.
pozdrawiam Krzysztof :papa:
mr.jaro
Posty: 571
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 13

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

gk pisze: ndz lut 07 2021, 18:48 Myślę, czy nie dorzucić jeszcze kawałka gretingu przed kołem sterowym
Podejrzewam, ze ten greting w Twoim wykonaniu nie bylby calkiem plaski. A czy kolumna steru nie okazalaby sie wowczas znow zbyt niska?

A czy na takich statkach nie bylo "rur do komunikacji glosowej" (niestety, pojecia nie mam, jak sie to fachowo nazywa)? Bo jesli tak, zawsze to jakis drobiazg urozmaicajacy pomost, jesli ten ostatni wydaje sie Tobie zbyt pusty.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
GTiStyle
Posty: 25
Rejestracja: śr wrz 28 2016, 13:08

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GTiStyle »

Pięknie.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 866

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

mr.jaro pisze: pn lut 08 2021, 8:05 Podejrzewam, ze ten greting w Twoim wykonaniu nie bylby calkiem plaski. A czy kolumna steru nie okazalaby sie wowczas znow zbyt niska?
Wg mnie nie. Greting będzie miał ok 0,5 mm grubości.

No to po kolei :zeby:

Robimy greting :haha:

Najpierw myślałem, że trzeba wydziobać kwadraciki. Masakra. Nie chodzi o samą czynność, tylko o to, że nie będą powtarzalne jak należy. Potem pomyślałem, że po co dziobać, skoro można by kupić wycinany laserem. Tylko, że nie znalazłem uniwersalnego detalu w ofercie sklepów. Trzeba by kupić "lasery" do jakiejś jednostki w setce, który takowy greting posiada (np. zestaw do Tobruka z Modelika) i je zdekompletować (czytaj: zepsuć żeby pozyskać kawałeczek dziurkowanej tektury). Można również skorzystać z oferty uczynnych współmodelarzy (jeszcze raz dzięki Sławek).
A tak naprawdę to najprzyjemniej sobie zrobić samemu metodą "drewnianych szkutników" :lol:

Paski o szerokości 0,8 mm naklejone na taśmę klejącą ściśle do siebie. Posmarowane klejem kontaktowym. Na to naklejone w poprzek paski 0,8 mm z dystansem 0,8 mm z jednego z pasków (nie smarowany klejem kontaktowym nie przyklei się (ten dystans)). Dystans jest konieczny, żeby to równo wyszło.:

Obrazek

Element odklejony od taśmy i wg szczelinek pomiędzy ciasno ułożonymi paskami odcinany ostrzem jak widać na zasadzie gilotyny. Powstają grzebyki gretingu:

Obrazek

Poskładane naprzemiennie i włala:

Obrazek

Czas wykonania około 20 min. :lol: Dość równe i powtarzalne kwadratowe otworki.

Tutaj położony dla przymiarki na modelu:

Obrazek

Przykleić czy wywalić :?:
W sumie mam ochotę przykleić bo nieskromnie powiem, że całkiem spoko wyszedł :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ