[Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Dzięki wielkie za miłe słowa Panowie :)

Zostało jeszcze przy nich sporo roboty...ale efekt motywuje do dalszej pracy ;-)

Pozdrowionka !
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

Re: [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Witam !

Po latach, w końcu wracam do tej puszki :-) Całość przeniosłem na poważnie w 3D i w wolnych chwilach od klejenia Tigera II go sobie dłubię, co by nie było monotonii w mym modelarskim życiu ;-)

Trochę renderów z postępów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W ciągu najbliższych dni wybieram się do Skarżyska na pomiary StuG-a i Panzera IV. Pewnie po tej wycieczce sporo pójdzie do poprawki, ale musi być dobrze :) Więcej postępów projektu wkrótce...

Pozdro
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

Re: [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Cześć

Projekt Tigera II zamknięty, model testowy na ukończeniu, czas wrócić do tego, co powinienem robić cały czas - tworzyć modele dla siebie i pod siebie. Wracam do tematu StuG-a IV na dobre, mam zamiar zrobić tak dobrze, na ile pozwoli dokumentacja. Po ostatniej wizycie w MOB w Skażysku udało mi się pomierzyć masę detali, więc wprowadziłem poprawki i zacząłem tworzyć kolejne detale.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pzdr
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

Re: [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Cześć

Kolejne postępy, powstała rama dla fotela kierowcy

Obrazek
Obrazek

Powstał także panel elektryczny, którego się trochę naszukałem, przekopując sporo zdjęć, ale został odnaleziony. Zamontowany w zupełnie innym miejscu, do tego odwrotnie ;)

Obrazek

A tu co udało mi się stworzyć

Obrazek
Obrazek

Doszły detale mocowań zbiorników paliwa oraz przyłączy wężów paliwowych.

Obrazek

Cdn
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3281
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Odnoszę wrażenie, że odległość pomiędzy tylnym kołem (napinającym jak sądzę) i ostatnim jezdnym jest o 1 ząb gąsienicy za duża. Porównałem to z takim oto zdjęciem

EDIT: aaaa... i jeszcze teraz zauważyłem, że ten stug ze zdjęcia ma dziurawe zęby, no ale na wojnie trudno o dobrego dentystę :) Pewnie wiele różnych typów gąsienic było a ten egzemplarz ze zdjęcia to chyba jest jakiś eksponat muzealny a z takimi eksponatami to nigdy nie wiadomo czy to nie są jakieś "składaki".
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

Re: [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Trakcja została zmieniona, po poprawkach z tytułu zdobycia prawidłowych rozstawu poszczególnych kół. Poza tym, koło napinające było regulowane i każdy pojazd mógł mieć inne ustawienie ;)

Wiem że ten StuG nie do końca jest tym, czym był zaraz po wydobyciu. Nie buduje akurat tego egzemplarza co na zdjęciu ;) Jest dla mnie podporą jeśli chodzi o wnętrze, bo to jedyny w miarę kompletny na świecie, ale wiem jak do niego podchodzić - z dystansem ;) co gąsek, to mały pikuś że zęby nie mają dziury, w moim są 3 rolki podtrzymujące, a ten ze zdjęcia ma aż 4 ;)

Pzdr
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3281
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

Re: [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

w moim są 3 rolki podtrzymujące, a ten ze zdjęcia ma aż 4 ;)
Chyba już wiem skąd się wzięło oznaczenie tych stugów - Stug III miał 3 rolki a Stug IV cztery :D

A może wczesne wersje czwórki miały 3 rolki :?: Jeśli nie to domyślam się, że będziesz to przerabiał :?:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

Re: [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Tempest pisze: sob mar 27 2021, 14:56
w moim są 3 rolki podtrzymujące, a ten ze zdjęcia ma aż 4 ;)
Chyba już wiem skąd się wzięło oznaczenie tych stugów - Stug III miał 3 rolki a Stug IV cztery :D

A może wczesne wersje czwórki miały 3 rolki :?: Jeśli nie to domyślam się, że będziesz to przerabiał :?:
No właśnie Panzery IV H i wczesne/średnie J, na podwoziu których były budowane StuGi IV miały 4 rolki. Dopiero od grudnia 1944 zredukowano ilość rolek do 3 w Panzerach. Stopniowo wprowadzono to też na StuG-ach IV, ale tu nie było reguły, bo często StuGi powstawały na wannach rozbitych Panzerów. Ja w końcu zdecydowałem się na późniejszą wersję, więc przerabiam na 3 rolki i muszę upolować dany egzemplarz na którym będę się wzorował ;)

Pzdr
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

Re: [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Pierwsze rozwinięcia, na razie kleje detale które na pewno się nie zmienią. Odrazu gruntuje niektóre detale farbą Humrola.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pzdr
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

Re: [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Ciąg dalszy, w końcu udało mi się ustalić, co znajdowało się obok nóg kierowcy - zasobnik z nabojami do rakietnicy. Po pozostałościach mocowań wynika, że to właśnie on się tam znajdował. Podobnie jak w StuGu III, blisko dowódcy.

Obrazek
Obrazek

Początki zasobników amunicji oraz sam pociski...

Obrazek

Przybyło też nadbudówki, po ciężkich bojach jak to ustrojstwo było spawane w przednich sekcjach :evil:

Obrazek

Przemek
ODPOWIEDZ