Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Kokosz, próbowałem (po niemiecku :D ) znaleść coś więcej w sieci, ale mi się nie udało, tzn. nie znalazłem poza „ogólnikami” żadnych opisów czy rysunków technicznych.

Podrasowałem resory piórowe i sprężyny śróbowe, czyli z „2D” w oryginale zrobiłem „3D” – resory z poszczególnych piór i resory śrubowe z 1 mm cyny do lutowania,. Z większości sklejek łączących zrezygnowałem na rzecz klejenia na styk. Dla mnie były np. płyty podłogowe 36 i 39 z samego tylko kartonu za cienkie, wzmocniłem tekturką 0,4 mm. Nie wszystkie rysunki montażowe są dla mnie wystarczająco jasne – ale tu „wina” leży raczej (na pewno) po mojej stronie. Dużą pomocą dla mnie jest w związku z tym relacja (zdjęcia) z budowy tego modelu na forum japońskim.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Kokosz
Posty: 122
Rejestracja: ndz mar 16 2008, 15:29
x 6

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kokosz »

Heinrich Kosmala pisze: ndz sie 01 2021, 17:54 Kokosz, próbowałem (po niemiecku :D ) znaleść coś więcej w sieci, ale mi się nie udało, tzn. nie znalazłem poza „ogólnikami” żadnych opisów czy rysunków technicznych.
No szkoda. Ale muszę Ci powiedzieć, że zainspirowałeś mnie do tramwajów. I zacząłem się przyglądać temu mojemu. W końcu mam go pod ręką. Może coś zbuduję :zeby:
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

---
podwójny wpis :(
Ostatnio zmieniony pn sie 09 2021, 12:41 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Kokosz pisze: pn sie 02 2021, 17:25 Ale muszę Ci powiedzieć, że zainspirowałeś mnie do tramwajów. I zacząłem się przyglądać temu mojemu. W końcu mam go pod ręką. Może coś zbuduję
:D :D :D

Pomosty tramwaju. Reflektory „podrasowane”. Jednak żeby „wszystko” się zgadzało, należałoby poszerzyć obudowę nastawnika, czyli część 40 o ok. 2 mm, żeby refletor tam się mógł zmieścić.
Pomosty na razie tylko przystawione na sucho, jeszcze nie przyklejone – wolę poczekać na dach, żeby sprawdzić, czy wszystko pasuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
[/quote]
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Nooo, Heniu! Mimo kombinacji początkowych idziesz, jak burza :) Fajnie, że dorabiasz szczególiki - ja to lubię najbardziej w modelarstwie. Trzymam kciuki za dalszą budowę :)
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 424
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Powoli nabiera właściwych kształtów. 'Podrasowanie' świateł, to bardzo dobry kierunek. Heniu, może dodasz drewniane ławeczki wzdłuż ścian albo drewniane podesty na podłogę? Takie drobiazgi wiele wnoszą.... Jest dobrze!
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Viking_BB i Pawelelka 77,
dzięki za zainteresowanie relacją!
Pawelelka 77 uwodzi mnie z tym drewnem jak Homerowska Syrena Odyseusza – co prawda nie mam zamiaru wkładać sobie wosku do uszu, ale na podłogę to i tak już za późno – bardzo prawdopodobne jednakowoż, że zrobię tak ławki.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Konstrukcja pudła wagonu. Przy okazji moja metoda na zlikwidowanie (zredukowanie :D ) zabrudzeń klejem przy łączeniu części zawierających oszklenie, które to (u mnie ) jest szalenie podatne na takie zabrudzenia; pierwsze klejenie na taśmę dwustronnie klejącą, drugie na klej (w moim przypadku Uhu kraft), przy czym najpierw przyklejam część bez oszklenia (można przesuwać części klejone bez niebezpieczeństwa przypadkowego zabrudzenia oszklenia - strzałka), a potem „na pewniaka” przyklejenie reszty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdecydowałem się na drzwi w pozycji odsuniętej, bez możliwości ich przesuwania. Na tym etapie budowy już za późno, przynajmniej dla mnie, by tę już istniejącą konstrukcję odpowiednio przerobić.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

I bardzo dobrze, że zrobiłeś otwarte drzwi. Dzięki temu będzie można podglądać do środka, a sam model dodatkowo zyska na "przestrzenności". Może jakiś pasażer zostawi gazetę na siedzeniu? :spoko:
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2182
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 159

Re: Tramwaj olsztyński, free download, 1:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hi jacob,
pomysł jest tak przedni, że od razu przekułem go w czyn – dzięki!

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ