[G] Ursus c-385 GPM 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

[G] Ursus c-385 GPM 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Witam
Przedstawiam Wam model, nad którym pracowałem od sierpnia. Model z wydawnictwa GPM w skali 1:25
Przed wstawieniem galerii podrzucę kilka zdjęć z warsztatu nad modelem
Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek


W mojej ocenie, mimo klejenia większości konstrukcji na styk, model jest naprawdę zjawiskowy, w szczególności jeśli chodzi o wykonanie tylnego osprzętu, silnika, kabiny i maski oraz bieżnika przednich kół. Wszystko to dzięki wykorzystaniu przy budowie elementów wycinanych laserowo.

Zalety:
dużo części wycinanych laserowo
Dużo szczegółów
dobre spasowanie elementów
w elementach maski można stosować różne napisy i kratki.

Wady:
model bez możliwości zrobienia obracających się kół i bez uwzględnienia szyb w kabinie
czarne elementy podwozia utrudniają dobre pozycjonowanie elementów ze sobą
Kolorystyka części niespójna i niezgodna z rzeczywistością przez co polecam malowanie
brak elementów rozrusznika oraz kilku istotnych, które wycinanka nie uwzględnia.
W przypadku kół kolejne klejone na styk elementy zewnętrzne odsuwają się szkieletu kół.
tylne koło za małe i za obłe to tego ciągnika
I największa wada - montaż przedniej ramy z osią do konstrukcji ciągnika - praktycznie brak jest mocnych punktów zaczepienia ramy o ciągnik, jedynie sensowny punkt dostajemy po montażu kabiny. Ja zastosowałem do montażu dodatkowe elementy. Korygowałem również ramę po montażu maski, aby te były do siebie równoległe.



Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


I porównanie z moim Ursusem C-385A. Model GPM jest znacznie mniejszy od modelu, który robiłem według wymiarów.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: [G] Ursus c-385 GPM 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

Gratuluje wyszedł rewelacyjny.
Wygląda jak z fabryki a tłumik waloryzowany?:)
Silnik malowany podkładem?
claas pisze: sob gru 04 2021, 11:53 brak elementów rozrusznika oraz kilku istotnych, które wycinanka nie uwzględnia.
Ale widzę że dorobiłeś więc jest ok.
Ja najbardziej lubię oglądać zdjęcia z montażu :D
Mateusz Skałecki
Posty: 470
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 97

Re: [G] Ursus c-385 GPM 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Co to znaczy że " bez uwzględnienia szyb w kabinie"?
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [G] Ursus c-385 GPM 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Nie ma wzorników, ani informacji w instrukcji o szybach
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3232
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

Re: [G] Ursus c-385 GPM 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Całkiem ładny model.

Jeśli chodzi o wymiary to na tym* zdjęciu widać, że każdy z tych ciągników jest trochę inny. I widać że nawet przy blacharce wypolerowanej na wysoki połysk tłumik mógł być "zwaloryzowany" - to na żółtym ciągniku widać. Pewnie z powodu innego silnika maska wersji 385 i 385A się różniła.

A jeśli chodzi o model to opony są jak dla mnie zbyt czarne, dodałbym trochę szarej farby do czarnej aby tę czerń rozjaśnić.

*zdjęcie z olxa więc nie wiem czy za chwilę nie zniknie
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: [G] Ursus c-385 GPM 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

Tempest pisze: ndz gru 12 2021, 10:51 przy blacharce wypolerowanej na wysoki połysk tłumik mógł być "zwaloryzowany"
Masz rację, taki zadbany-używany ;)
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [G] Ursus c-385 GPM 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Tempest pisze: ndz gru 12 2021, 10:51 [...]

Jeśli chodzi o wymiary to na tym* zdjęciu widać, że każdy z tych ciągników jest trochę inny.[...]
A jeśli chodzi o model to opony są jak dla mnie zbyt czarne, dodałbym trochę szarej farby do czarnej aby tę czerń rozjaśnić.

[...]
Dzięki.
Istotne różnice w tych ciągnikach, to przedni napęd, który podnosi cały przód ciągnika. Dlatego te z tyłu mają wyżej przód. I z różnic to ewentualnie wyższy dach, oraz ilość cylindrów pod maską, która przy 6-cyl. dodaje 20cm dłuższą maskę
ODPOWIEDZ