[R/G] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2873
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 823

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Piotr80 pisze: ndz gru 05 2021, 10:43 kolbą lutowniczą manewrujesz wybornie
Hehe.
Na tyle żeby trzymało się kupy i nie było obsmarkane lutem :zeby:
Piotr80 pisze: ndz gru 05 2021, 10:43 Podniesienie bandery tuż tuż
Spokojnie, spokojnie. Teoretycznie elementów już niewiele: sterówka, relingi, olinowanie i troszkę drobnicy. Ale jeszcze ze dwa, trzy tygodnie zejdzie jak nic. Przy utrzymaniu obecnego tĘpa, rzecz jasna.

A działam sobie nieśpiesznie.

Dziś na ten przykład elementy sterowania motorówką:

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2873
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 823

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Początek sterówki.

Obrazek

Te drewniane elementy są bardzo delikatne i trzeba się z nimi obchodzić jak z jajem :lol:

Trzeba podocinać żeby złapać wymiar. Grubość takich sklejonych razem dwóch elementów niemal 1 mm. Czyli tak jakby 5 cm, jeśli kalkulator nie kłamie.
Grubość drewnianych drzwi u mnie w domu to - jak zmierzyłem - 4 cm. Czyli generalnie może być ;-)
Chyba tylko jedne drzwi zrobię otwarte, to lekko je przetrę na papierze ściernym dla pocienienia.

W foliowych torebkach widać ramki na okna - nie będę ich chyba wykorzystywał. Dotnę folię na wymiar i wkleję w otwory.

Widać też "grawerowany" greting. Nie rozumiem dlaczego nie wypalono kwadratów. Trzeba będzie zrobić nowy, bo ten zestawowy jest bardzo słaby.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2873
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 823

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Szklenie okien.
W pojemniku z gromadzonymi na wszelki wypadek przydasiami, a w istocie - dla nie rozumiejących dręczącej modelarza potrzeby gromadzenia różnych przedmiotów - w śmietniku :haha: wygrzebałem grubszą folię z jakiegoś opakowania. 0,3 mm.
Docięta (i doszlifowana) na wymiar okien. Tak aby wchodziła bez wcisku, ale i nie wypadała. Po prostu w sam raz.
Szybki wklejane klejem metal foil adhesive. Jak sama nazwa wskazuje klej do szyb :haha:
Po krawędzi przejechałem wykałaczką zanurzaną w kleju. Podsechł. I szybka na miejsce:

Obrazek

Myk, myk i sterówka oszklona:

Obrazek

Obrazek

Greting jak widać zostawiłem "zestawowy". Wyciąłem tylko kwadraty.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Eeeee... znowu problem gretingu :lol: . A to za duże otwory albo nie wycięte otwory :roll: . No ale w kance kancof wsio wyglonda superb :zeby:
JKorjat
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 13 2015, 11:04
x 1

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JKorjat »

Wow... paczam i paczam i niewierze :) Naprawdę prawdziwą przyjemnością dla autora jest oglądać taką relacje. Ty mnie od razu mów co chcesz skleić to ja postaram się zaprojektować :)

co do gretingu, to niedawno, przy rysowaniu Hallera miałem przemyślenie- prawie nigdy nie jest w skali, z prostego powodu, było by to trochę niewyraźne, ani do wycięcia. Są takie elementy, jak ryfle, gretingi czy nity - lepiej dla efektu wizualnego, żeby nie były w skali.

p.s. czy ja już mówiłem że wow?:)

Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2873
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 823

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jhradca pisze: wt gru 07 2021, 21:04 Eeeee... znowu problem gretingu
:haha:

Jarek, czym byłaby budowa zestawu bez marudzenia :mrgreen:
JKorjat pisze: wt gru 07 2021, 21:35 Naprawdę prawdziwą przyjemnością dla autora jest oglądać taką relacje.
Jacek, bo to jest naprawdę bardzo dobrze zaprojektowany model. Oczywiście można się spierać o szczegóły, o czas na jaki jest projekt, o pewne rozwiązania. Niemniej bryły baryły są bardzo dobre. Kadłub jest świetny, a wcale nie jest prosty do odwzorowania w kartonie.
JKorjat pisze: wt gru 07 2021, 21:35 Ty mnie od razu mów co chcesz skleić to ja postaram się zaprojektować
:lol: A kto Ci to wyda? :lol:
Chyba tylko ŚzK, bo tam są "odważne" tematy.

W Twoich klimatach - okręty pomocnicze. Holowniki Mistrz, Kaper, Wanda, Krakus. Bez przywiązywania się do nazw - coś nietypowego bardzo mnie przyciąga ;-)

Modele można dzielić na wg wielu kryteriów. Można i wg takiego: konkursowe i niekonkursowe ;-) Lubię wszystkie, ale te drugie mają wielki urok.
Szkoda tylko, że czasu za mało w stosunku do chęci :mrgreen:
GPM wydał parę fajnych jednostek tego rodzaju, ale tyle jest modeli do sklejenia .....
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

JKorjat pisze: wt gru 07 2021, 21:35 Naprawdę prawdziwą przyjemnością dla autora jest oglądać taką relacje.
Miło otrzymać pochwałę od autora. Moje zdanie -zasłużona.
Sterówka jak prawdziwa.
Ale pomyślałem napiszę, bo była zagwozdka z tym łańcuchem od kotwicy.
Może autor ma dokładniejsze informacje jaką powinien mieć długość i jak był przechowywany (skrzynia, luz czy na kabestanie).
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1090
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Bryły baryły :lol: Grzegorz skoro autor chce to dawaj konkret. Zrobisz klejenie testowe (no bo w takiej sytuacji to chyba oczywista oczywistość), które będzie jednocześnie super reklamą modelu. No bo przy całej świadomości, że mało kto tak dobrze klei w standardzie, to jednak efektowność wykonywanych przez Ciebie modeli i pomocna relacja z całą pewnością zwiększy zainteresowanie modelem. Można by relację skopiować na inne fora , stronę wydawcy na fb.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2873
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 823

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jhradca pisze: czw gru 09 2021, 20:40 skoro autor chce to dawaj konkret
:haha:
Jarek, jak zapewne dało się zauważyć, moje preferencje co do wyboru modelu zmieniają się jak w kalejdoskopie :mrgreen:
Aktualnie na ten przykład zupełnie odrzuciło mi samoloty :lol: Tak, że na tę chwilę, aktualnie dwa zaczęte będą leżakować. Ale nie wiadomo kiedy nadejdzie chęć sE w nich podłubać ;-) .
Ale do brzegu.
Nie ma żadnego modelu, którego bym oczekiwał. Mam ich zakolekcjonowanych więcej niż niejeden sklep internetowy :haha: (po jednej sztuce rzecz jasna, z rzadka dwie, gdy zapomniałem że już dany model wcześniej kupiłem :haha:). Wg mnie pomocnicze okręty naszego MarWoju z lat 30 są frapujące. W ogóle różne portowe wynalazki. Ale to się nie sprzedaje. Jak sądzę.

A tymczasem na macie.
Przypomniałem sobie o moim ulubionym przymiarze. Na nim światła pozycyjne:

Obrazek

Sterówka w zasadzie gotowa:

Obrazek

Obrazek

I przyłożone do reszty:

Obrazek


Apropos kolekcjonowania modeli czyli zjawiska zbieractwa, polecam bardzo ciekawy artykuł, na który trafiłem: https://www.researchgate.net/publicatio ... adania.pdf

Po lekturze od razu poczułem się rozgrzeszony :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

gk pisze: czw gru 09 2021, 21:41 ...Na nim światła pozycyjne...
To takie buteleczki (20 ml) z lakierem… :cool:
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ